UEFA'dan şoke eden karar! EURO 2020 koronavirüs sebebiyle ertelenecek mi?

UEFA'dan şoke eden karar! EURO 2020 koronavirüs sebebiyle ertelenecek mi?
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2020 16:36
Değiştirme Tarihi: 12.03.2020 16:36

Koronavirüs kabusunun sürekli büyümesi sonrası UEFA resmen müdahale etme kararı aldı. UEFA, EURO 2020 ile birlikte yerel ve uluslararası organizasyonların iptaliyle ilgili görüşmek üzere 55 üye federasyonunu 17 Mart'ta toplantıya davet etti.

Corona virüs salgınının gitgide artması sonrası UEFA resmen devreye giriyor. Hem ulusal liglerdeki ertelemeler hem de vaka sayısının hızlı artmasından sonra İtalya başta olmak üzere tüm ülkelerde endişe arttı.

Salı günü toplanıyorlar 

UEFA da tüm ülke federasyonlarına mesaj göndererek, 17 Mart Salı günü toplantı yapılacağını duyurdu. UEFA'ya bağlı tüm federasyonlar tele- konferans yöntemiyle bu toplantıya katılacak. Ele alınacak konuların başında EURO 2020 geliyor.

Dev turnuva 2021'e ertelenebilir 

İtalya ve Fransa'da artan vakalar sonrası; dev organizasyonun 1 yıl ertelenip 2021'e sarkması kararı değerlendirilecek. Bununla beraber Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde kalan maçların önce ertelenebilme ihtimali masaya yatırılacak, eğer çözüm bulunamazsa bu sezonu dondurma kararı göz önüne alınacak. Daha sonra ulusal liglerdeki son durumlar detaylandırılacak.

'Tavsiye' görüşmesi 

Liglerde sporcuların son durumu, ülkelerdeki vaka sayıları ve fikstür konuşularak bir 'tavsiye' görüşmesi olacak. UEFA, liglerin kendi iç işlerine karışamadığı için herhangi bir karar verme yetkisine sahip değil. Ancak tüm ülkeler ortak bir noktada anlaşırsa liglerin kaderi de belli olacak.

Avrupa basını: Toptan iptal durumu söz konusu 

Bu arada İspanyol Marca ve İngiliz Skysports, özel haberinde Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nin toptan iptal durumunun söz konusu olacağını duyurdu.

Kriz patladı 

‘UEFA, corona virüs yüzünden liglerini durdurmayı düşünüyor’ başlığıyla verilen haberde, Avrupa futbolunun patronlarının krizin patlak verdiği tarihten itibaren ülkelerin hükümetlerinin bu yönde vermiş oldukları kararlarla paralel adımlar attıklarına dikkat çekildi.