UEFA Başkanı Ceferin'den flaş açıklama: Koronavirüs nedeniyle ülkelere yaptırım gelebilir

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, koronavirüse rağmen liglerin başlamasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa'da birçok ligin Haziran ayında başlamasına yönelik konuşan Ceferin, "Liglerini sahada bitirmeyen ülkeler bir sonraki UEFA sezonunda turnuvalara katılmak istiyorlarsa çeşitli yaptırımlarla yüzleşeceklerini unutmamalı." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 16.05.2020 14:09
Değiştirme Tarihi: 16.05.2020 14:09
UEFA Başkanı Ceferin'den flaş açıklama: Koronavirüs nedeniyle ülkelere yaptırım gelebilir

Koronavirüs dünyada bütün sektörler gibi futbol dünyasını da derinden etkiledi. Koronavirüs'ün salgın haline gelmesiyle birlikte Mart ayında birçok lig ertelendi veya tescil edildi. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, bazı liglerin Haziran ayında yeniden başlamasıyla ilgili çarpıcı bir yorumda bulundu. 52 yaşındaki başkan, "Maçlar oynanırken takımlardaki oyunculardan herhangi birinde koronavirüs testi pozitif çıkarsa ligler duracak mı?" sorusuna "Liglerini sahada bitirmeyen ülkeler bir sonraki UEFA sezonunda turnuvalara katılmak istiyorlarsa çeşitli yaptırımlarla yüzleşeceklerini unutmamalı." şeklinde yanıt verdi.

Koronavirüs testlerinin pozitif çıksa bile liglerin durdulmayacağını belirten UEFA Başkanı, "Herhangi negatif bir durumda önceliğimiz turnuvanın devam etmesi. Ne yazık ki sıfır risk mümkün değil. Sadece sporda değil bütün sektörlerde durum bu. İş sektörlerinde sıfır risk diye bir durumdan söz edemeyiz. Biz de futbolu oynamak için gerekli önlemleri alacağız." ifadelerini kullandı.

AVRUPA'DA FUTBOL YAVAŞ YAVAŞ CANLANIYOR

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye'de liglerin başlama tarihinde herhangi bir sapmanın şu an için söz konusu olmadığını söylerken, bugün yaptığı açıklamada "Takımlar hazırlanırken sık sık test yapılacak. Bunların içinde vaka çıkabilir. Onları ayırıp yolumuza devam edeceğiz. Bundesliga'da bir takımda 14 futbolcu kalsa dahi lige devam etme kararı alındı. Bizim de hedefimiz bu." demişti. 

Türkiye'de ligler, 12 Haziran'da Süper Lig maçlarının 19 Haziran'da TFF 1. Lig maçlarının 18 Temmuz'da ise 2. ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Liglerin başlatılması kararlaştırılırken, Almanya 16 Mayıs'tan itibaren 1. ve 2. Bundesliga'yı seyircisiz olarak başlatacak. Danimarka 29 Mayıs, Portekiz 4 Haziran, Avusturya 9 Haziran'da liglerini başlatacağını açıklamıştı.