Türkiye gruptan nasıl çıkar? İşte Türkiye İsviçre maçı öncesi gerçekleşmesi gereken o ihtimaller

Büyük beklentilerle gidilen EURO 2020'de ilk iki maçta gol atamadan 2 mağlubiyet birden alan A Milli Takımımız'ın en iyi üçüncü olarak gruptan çıkma ihtimalinin ne denli kuvvetli olduğu merak ediliyor. İlk ikide yer alma şansını kaybeden Türkiye, en iyi üçüncü olarak son 16'ya kalacak 4 takımdan biri olmak için bugün karşı karşıya geleceği İsviçre'yi farklı yenmek zorunda. Öte yandan yalnızca farklı galibiyet yetmiyor. Pek çok ihtimalin daha gerçekleşmesi gerekirken, futbolseverler 'Türkiye gruptan nasıl çıkar, Türkiye gruptan çıkabiliyor mu?' sorularına yanıt arıyor. İşte Türkiye'nin gruptan çıkması için tüm gerekenler... 

Yayınlanma Tarihi: 20.06.2021 13:19
Değiştirme Tarihi: 20.06.2021 13:19
Türkiye gruptan nasıl çıkar? İşte Türkiye İsviçre maçı öncesi gerçekleşmesi gereken o ihtimaller

Türkiye gruptan nasıl çıkar? Milyonlarca futbolseverin son günlerde en çok konuştuğu konuların başında yer alıyor. 6 grubun bulunduğu EURO 2020'de, ilk iki takımın yanı sıra, en iyi üçüncü olan 4 takım daha son 16'ya kalacak. İlk olarak İtalya'ya ardında da Galler'e gol atamadan kaybeden A Milli Takımımız için, imkansıza yakın da olsa son 16'ya kalma ihtimali bulunuyor. Öncelikle Türkiye, bugün grubun son maçında İsviçre'yi farklı şekilde yenmek zorunda ancak bu galibiyet de yetmiyor. Peki Türkiye gruptan çıkabilir mi, çıkar mı? İşte gerçekleşmesi zor ihtimaller...

TÜRKİYE GRUPTAN ÇIKAR MI, NASIL ÇIKAR?

-5 averajla grupta son sırada bulunan Türkiye'nin ilk olarak İsviçre'yi farklı şekilde yenip averajını düzeltmesi gerek. 6 grubun yer aldığı EURO 2020'de Türkiye'nin şu tabloya göre en az 4 gollü bir galibiyete ihtiyacı var. Peki ya sonra?

‘Bizim Çocuklar’ın Avrupa Şampiyonası’nda yoluna devam edebilmesi için diğer gruplarda alınacak sonuçların çok önemi var. Şansımızın devam edebilmesi için şu senaryoların gerçek olması gerekiyor: 

B GRUBU: Belçika’nın son maçta Finlandiya’yı farklı skorla yenmesi.

C GRUBU: Ukrayna’nın son maçta Avusturya’yı farklı mağlup etmesi. 

D GRUBU: Hırvatistan ile İskoçya arasında oynanacak karşılaşmanın beraberlikle sona ermesi. Böylece iki ekip saf dışı kalacak.

E GRUBU: İspanya ve Polonya’nın son maçlarını kaybetmeleri. Bu durumda iki takım da elenecek.

F GRUBU: Fransa’nın Portekiz’i farklı mağlup etmesi, Macaristan’ın galip gelememesi.

EURO 2016’DA 3 PUAN YETMEDİ

Türkiye, EURO 2016’da İspanya ve Hırvatistan yenilgilerinin ardından son maçta Çekya’yı mağlup etmiş ve grubunu üçüncü bitirmişti. Ancak diğer gruplarda elde edilen sonuçların ardından Türkiye, kötü averajı nedeniyle elenmişti.

ÜÇÜNCÜLER ARASI SIRALAMA KRİTERLERİ

· En çok puan · Gol averajı · Atılan gol sayısı · Fair-Play puanı · Elemelerdeki genel sıralama

Kaynak: Hürriyet