Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Trabzonspor'da artık maç başı yok!

Trabzonspor'da artık maç başı yok!

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu

29.06.2016 13:06

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, gelecek sene dinamik, kendine güveni olan, ayakları yere sağlam basan iyi bir iskelet kadro oluşturmak istediklerini, bir sonraki sezon da ise çıtayı yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Usta, gazetecilere yaptığı açıklamada, kulüpteki prim sistemini tamamen değiştireceklerini belirterek, "Kazandığımız ve berabere kaldığımız maçlarda prim vereceğiz. Beraberlikte, kazandığımızın yarısı kadar prim olacak. Primlerin yarısını maçlardan sonra ödeyeceğiz, yarısını sezon sonuna bırakacağız. Sezon sonundaki hedeflerimizi gerçekleştirirsek diğer kısmını vereceğiz." dedi.

Maç başı ücretlerini de kaldıracaklarını ifade eden Usta, "Kaybediyorsun para veriyorsun. Nasıl bir şey bu? Kazanç başarıya yönelik olmak zorunda, Türkiye bunu gördü. Bu kontrat sisteminin kulüpler ve oyuncular için yanlış olduğunu bildiğimiz için yeni sisteme geçtik." diye konuştu.

Usta, takımın disiplin talimatlarının tamamının değişeceğini de kaydederek, şöyle devam etti:

"Gelecek seneye dinamik, kendine güveni olan, ayakları yere sağlam basan, iyi bir iskelet kadro oluşturmak istiyoruz. Bunun üzerine bir sonraki sene çıtayı yükseltmek istiyoruz. Bu sene için kulübümüzün çok ciddi oranda disipline ihtiyacı olduğunu belirtmek isterim. Sisteminiz iyi değilse disiplininiz yoksa içerideki düzeninizde çeşitli aksaklıklar var ve siz bunları görmeyip halı altına süpürüyorsanız bedeline razı olacaksınız. Yaşadığımız o acı tecrübeler bize şunu gösteriyor ki bu sene çok disiplinli kuralları keskin olan bir yapıda olmalıyız."

"Disiplinsizliğe ağır yaptırımlar olacak"
Disiplinsizliğe sıfır tolerans olacağına işaret eden Usta, "Disiplinsizliğe en ağır yaptırımı olan yeni bir talimat hazırlıyoruz. Onu da yakında bütün futbolcularımızla paylaşacağız. Çünkü geçen sene bizim disiplin talimatına baktığınızda şunu görüyorsunuz; düşünün ki bir oyuncunuz kamp dönemine çağırdığınız halde gelmedi. Kamp dönemine gelmemek aslında sezonu kaçırdı demek. Oyuncu 'gelmiyorum ne olacak?' diyor. Tebliğ yapmanız gerek gel diye oyuncuya ulaşamıyorsunuz. Bir gün gelmiyor, 15 gün gelmiyor. Hadi ceza yazalım dediğinizde kontratı 1 milyon 500 bin avro, cezası 15 bin avro. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor kulübümüzün her tarafını sıfırdan yeniden dizayn etmemiz gerek." şeklinde görüş belirtti.

Usta, transfer etmeyi düşündükleri oyuncuların hiçbirinin direkt menajer eliyle kendilerine gelen oyuncu olmadığını vurgulayarak, "Hepsi 3-5 defa çıplak gözle seyredilen ve transfer ekibinde yer alan scout ekibindeki 4 kişi, teknik direktör ve bizim yönetimimizde 2 yönetici arkadaş olmak üzere ortak karar olmadan alınmıyor. Alacağımız oyuncuların ödemeleri zamanında yapıldığında kesinlikle başarılı olacaklarına inanıyoruz. Zamanında ödeme yapmanın da başarının en büyük anahtarlarından biri olduğunu düşünüyoruz. Bir sistemin başarılı olabilmesi için birinci kural ekonomik düzenin olmasıdır. Ekonomik olarak taşıyamadığınız bir yapının ayakta durabilmesi mümkün değil." ifadesini kullandı.

"Sponsorlarla nefes alacağız"
Usta, birçok sponsorla görüşmeleri yaptıklarını belirterek, "Çok önemli yol aldık. Orada kulübümüze birazcık olsun nefes aldıracak bir yere geliyoruz ama bu süreç kısa sürede toparlanacak süreç değil. Orada biz şunun peşindeyiz. Futbol takımının yıllık bütçesi ne kadarsa bunu hiç aksatmadan düzgün şekilde ödemeyi birinci prensip olarak görüyoruz. Sıkıntılarımız olacak ama bunu futbol takımına mümkün olduğunca yansıtmayacağız. Diğer tarafta çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Bizim de şu anda en çok canımızı yakan konu ekonomik sürdürülebilirlik." dedi.

Planlanan bir bütçenin içine sığdırılmış sağlıklı yapı kuracaklarını anlatan Usta, "Böyle bir takım kuracağımızla ilgili herhangi bir endişe taşımıyorum ama kimsenin aklına gelmesin, bir yıldızlar topluluğu kurmuyoruz. Doğru isimlerden oluşan doğru bir takım kurmaya çalışıyoruz. Doğru takım kurarak bu sene farklı bir Trabzonspor olacak. Böyle yeni bir yolculuk başladı ve hepimizin 'Burada bir ışık var' diyebileceği bir takım oluşturmanın peşindeyiz." açıklamasında bulundu.

"Stat yapımında yoğun gayret var"
Usta, stadın yetiştirilmesi için yoğun bir çaba harcandığını da ifade ederek, "Cezamız nedeniyle üçüncü maçımızda stat açılacak bir de zannediyorum milli ara da araya giriyor. İlk maç içeride mi dışarıda mı? Buna göre stadın ne zaman açılacağı kesinleşecek ama o tarihe kadar stadın yetiştirilmesiyle ilgili yoğun gayret var." değerlendirmesini yaptı.

Ramazan Bayramı'ndan sonra TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın Akyazı'daki ekiplerin iki katına çıkarılacağını söylediğini hatırlatan Usta, şunları söyledi:

"İtalya'dan aradılar ve hibrit çimin onaylandığını söylediler. Çimler hazırlanıyor. Skorboard, koltuklar son derece modern şekilde yapılıyor. Stadımız da akıllı stada çevriliyor. Sponsorluk konusunda da Trabzonspor tarihinde görmediği güçlü markalarla görüşüyor, yolculuğa çıkıyor. Bunlar bizi ayağa kaldıracak. Yakında bu markaları göreceksiniz. Localar 3 yıllık satılacak. İsteyen 36 ayda ödemek üzere alabilir. Peşin ödendiğinde indirim olacak. Böyle bir sistem kurduk. Fiyatları bayramdan sonra açıklayacağız. 120 locayı satmamız gerekiyor. Çok ciddi bir gelire ihtiyacımız var. Kulübün gelecekte hepimizi mutlu etmesini istiyorsak ekonomiyi yerli yerine oturtmamız gerekiyor. Her şey iyi planlanıyor. Bayramdan sonra büyük bir seferberlik olacak ve bu yolda herkesin desteğine ihtiyacımız var. Kulübümüzün yeri, durumu bizi üzüyor. Ama üzülmek bir şey kazandırmıyor. Bizim buradan çıkmamız lazım. Bunu birlikte başaracağız."

Yorumlar | 0
üye profil