TFF'den son dakika Süper Lig açıklaması! "Süper Lig 22 takımla oynansın" isteniyordu...

Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada, Süper Lig'in 2020-2021 sezonunun 21 takımla oynanacağını ve başka takım alınmayacağını duyurdu. Hafta içinde alınan kararla Süper Lig'de küme düşme kalkmıştı, bu karar sonrası TFF 1. Lig'den bir takımın daha Süper Lig'de yer almasını istemiş ve bazı kulüpler kendi aralarında toplantı gerçekleştirerek Adana Demirspor'u 22. takım olarak Süper Lig'de mücadele etmesini istemişti.

Yayınlanma Tarihi: 02.08.2020 17:13
Değiştirme Tarihi: 02.08.2020 17:13
TFF'den son dakika Süper Lig açıklaması! 'Süper Lig 22 takımla oynansın' isteniyordu...

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yaptığı açıklamada Süper Lig'in 2020-2021 sezonunun 21 takımla oynanacağını ve başka takım alınmayacağını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig 'de takım sayısının artırılması yönündeki talepler üzerine, "TFF Yönetim Kurulu, Süper Lig'de 2020-2021 sezonunun 21 takımla oynanmasına; Kulüpler Birliği'nin ligden düşmenin kaldırılmasına yönelik ortak talebini değerlendirerek karar vermiştir" açıklamasını yaptı.

TFF'den yapılan açıklama şu şekilde;

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 29 Temmuz 2020 tarihinde aldığı Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de düşmenin olmayacağına dair kararının ardından, son günlerde konunun çeşitli değerlendirmelere yol açması üzerine bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Özellikle Süper Lig'de takım sayısının artırılması hususunda bazı kulüplerimiz ve yöneticileri ile bir çok kesim tarafından çeşitli görüşler ortaya atılmıştır.

Hatırlatmak isteriz ki, Süper Lig'e çıkan son takım TFF 1. Lig Play-Off Finali'nde penaltılar sonucunda, Fatih Karagümrük takımı olmuştur.

Adana Demirspor Kulübü Başkanı Sayın Murat Sancak, finalin kaybedilmesi sonrasında Fatih Karagümrük'ü tebrik ederek, sonucu kabul ettikleri yönünde değerlendirmede bulunmasına rağmen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar'ın sosyal medyadan Süper Lig'in 22 takımla oynanması ve Adana Demirspor'un Süper Lig'e alınması yönünde "ilgili yerlerle görüştüğünü" ifade etmesi maksadını aşmaktadır.

Bu tarz söylemler, kamuoyunda farklı yorumlara ve beklentilere yol açmakta, aynı zamanda Türk futboluna zarar vermektedir.

Şunu önemle ifade etmek isteriz ki, TFF Yönetim Kurulu, Süper Lig'de 2020-2021 sezonunun 21 takımla oynanmasına; Kulüpler Birliği'nin ligden düşmenin kaldırılmasına yönelik ortak talebini değerlendirerek karar vermiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

SÜPER LİG KAÇ TAKIMLA OYNANACAK?

Süper Lig'de küme düşme kalktıktan sonra Küme düşme kalktıktan sonra ligde kalan ekipler, Malatyaspor, Kayserispor ve Ankaragücü olurken Süper Lig'e yükselen ekipler de Hatayspor, BB Erzurumspor, Fatih Karagümrük olmuştu. Süper Lig'de küme düşmenin kalkmasıyla birlikte profesyonel liglere geçilen 1959'dan bu yana ilk kez 21 takım aynı sezonda aynı ligde mücadele edecek.