Süper Lig'de küme düşme kaldırıldı, lig önümüzdeki sezon 21 takımla oynanacak

Süper Lig'de küme düşme kuralı bu sezon için kaldırıldı. Alınan karara göre önümüzdeki sezon Süper Lig 21 takım ile birlikte oynanacak. Sezonun sona ermesiyle birlikte BtcTurk Yeni Malatyaspor, Hes Kablo Kayserispor ve MKE Ankaragücü ligin son sırasında yer almıştı. Öte yandan önümüzdeki yıl uygulanması beklenen yabancı kuralının da 1 yıl ertelendiği belirtildi. Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunun Bakan Kasapoğlu ve TFF Başkanı Nihat Özdemir önemli ifadeler kullandı. 

Yayınlanma Tarihi: 29.07.2020 17:59
Değiştirme Tarihi: 29.07.2020 18:35
Süper Lig'de küme düşme kaldırıldı, lig önümüzdeki sezon 21 takımla oynanacak

TFF yönetimi, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Riva'da bir araya geldi. Kritik toplantıda bu sezon son sırada yer alan 3 takım için küme düşme kararının uygulanmaması ve Süper Lig'in önümüzdeki sezon 21 takımla oynanması kararı alındı. 

Süper Lig'de 2020/21 sezonuna 21 takımla, 2021/22 sezonuna ise 20 takımla devam edilecek.

Öte yandan yeni "yabancı sınırı" kuralı 1 sezon için ertelendi. 

BAKAN KASAPOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

"Ne kadar farklı düşüncelerimiz olursa olsun amacımız Türk sporunun çıkarları olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok. Çok verimli bir toplantı oldu. Önemli istişarelerde bulunduk. Türkiye'nin her alanda olduğu gibi sporda da zirveye oynama iddiası var. Sporun sadece birkaç branşında değil tamamını geliştirme projemiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın spora verdiği önemi biliyorsunuz. Geldiğimiz nokta çok ama çok önemli. Salgın sürecinin başından beri bunu bir fırsata dönüştürmeye çalıştık."

"KÜME DÜŞME KALDIRILMIŞ, YABANCI KURALI 1 YIL ERTELENMİŞTİR"

"Dün Kulüpler Birliği bir toplantı yapmıştı. Bu toplantıda beni çok duygulandıran bir tablo oluştu. Düşenin dostu olmaz anlayışını elinin tersiyle iten takımlarımızı derinden kutluyorum. Bu manada salgının getirdiği güçlükler nedeniyle küme düşme kaldırılmıştır. Sporun üretiminin artması, yabancı sınırının bir yıl ertelenmesi konusunda da anlaşılmıştır. Yabancıyla ilgili sürecin 1 yıl ertelenmesi ve BAL'daki kulüplerimizin bir üst lige çıkma kararının halkımıza hayırlar getirmesini diliyorum."

NİHAT ÖZDEMİR: SEZONU BUGÜN VE YARIN OYNANACAK MAÇLARLA TAMAMLIYORUZ"

"Mart ayında pandemi nedeniyle zorunlu ara verdiğimiz Süper Lig'e tekrar dönüş yaptık. Süper Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'i başarıyla sonlandırmış bulunuyoruz. Şampiyon olan takımları da gönülden tebrik ediyorum. Sezonu Türkiye Kupası'ndaki Trabzonspor - Alanyaspor finali ve Ankara'da oynanacak Adana Demirspor- Fatih Karagümrük play-off finali ile tamamen tamamlayacağız."

"SÜPER LİG DAHİL BÜTÜN LİGLERDE DÜŞME KALDIRILDI"

"Süper Lig'in yanı sıra 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'lerde 2019-2020 sezonunda küme düşme olmayacak. Gelecek sezon 21 takımla oynanacak. 2021-22 sezonundan itibaren 20 takım ile oynanacak. TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de bu sezon küme düşme olmayacak. Gelecek sezon ligden 4 takım düşecek. Önümüzdeki sezon lig 20 takımla oynanacak."

"YABANCI SINIRI KURALI 1 YIL ERTELENDİ"

"Önümüzdeki 3 sezonu kapsayan yabancı kuralı uygulamasının bir yıl erteleme talebi vardı. Yönetim Kurulu toplantısında bu talebi de değerlendirdik. Oy birliği ile alınan karara göre yeni yabancı kuralı, 2020-21 değil, bir sonraki sezon olan 2021-22 sezonunda uygulanacaktır."

"HARCAMA LİMİTLERİ 4 AĞUSTOS'TA AÇIKLANACAK"

"Takım harcama limitleri TFF tarafından 4 Ağustos'ta açıklanacak. Yani transferin ilk gününde açıklanacaktır."

PLAN 20 TAKIMLI SÜPER LİG

20 takımla oynanan İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa liglerinden rakamsal örnekler verilen raporda; maç günü gelirleri, yayıncı kuruluş ve sponsorlardan sağlanan kazançların toplamda önümüzdeki sezon 7.24 milyar liraya ulaşması öngörülüyor.

Kulüpler Birliği’nin kritik toplantısında, Süper Lig’in önümüzdeki sezon 21, daha sonra da 20 takımla oynanması konusunda tavsiye kararı alındı. Bu doğrultuda; ayrıntılı bir rapor sunulurken, Süper Lig’in 20 takımla oynanılması durumunda gelirlerde yüzde 44.8’lik artış yaşanması öngörülüyor ve toplamda 7.24 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

İlgili Sayfalar: Spor