Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Süper Lig, 'altyapıya güven'de Avrupa sonuncusu

Süper Lig, "altyapıya güven"de Avrupa sonuncusu

Avrupa futbolunda altyapılarından yetiştirdiği oyunculara en az şans veren kulüplere sahip lig %6,9 oranla Spor Toto Süper Lig oldu.

08.11.2016 11:49

Spor Toto Süper Lig, Avrupa'da altyapısından yetiştirdiği futbolculara en az şans veren kulüplerin bulunduğu lig olarak göze çarpıyor.

Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi'nin (CIES) UEFA'ya üye 31 ülkenin birinci futbol liglerini hesaba katarak hazırladığı rapora göre, Süper Lig'deki 18 takımda görev alan 447 futbolcunun sadece %6,9'u altyapısından yetiştiği kulüplerde forma giyebiliyor. Süper Lig, bu yüzdeyle incelenen 31 lig arasında son sırada bulunuyor.

Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesimi, bu alanda %10'un altında kalan ülkeler olarak ön plana çıkıyor. Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde kulüpler %9,6 oranında altyapılarından yetiştirdiği futbolculara görev veriyor. Bu oran İngiltere'de %10, Yunanistan'da %10,1 ve İtalya'da %10,9 olarak dikkati çekiyor.

Altyapılarından yetiştirdiği futbolculara en fazla şansı Slovakya kulüpleri tanıyor. Bu alanda %31,5 ile başı çeken Slovakya'nın ardından %30,6 ile Ukrayna ve %28,6 ile Çek Cumhuriyeti sıralanıyor.

Öte yandan futbolcularının %62'si yabancı ve kariyerlerine başka ülkelerde başlamış isimlerden oluşan Süper Lig, bu alanda %65,4 ile zirvede bulunan Kıbrıs Rum Kesimi Birinci Ligi'nin gerisinde ikincilikte yer alıyor.

Bu iki ülkeyi, %61,8 oranla İngiltere, %60,1 ile Belçika ve %56,2 ile İtalya takip ediyor.

Yorumlar | 0
üye profil