Steam'de ikinci el oyun dönemi başlıyor!

Fransa’da Steam oyun satın alma politikası mahkemeye taşındı. 

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2019 11:54
Değiştirme Tarihi: 20.09.2019 11:54
Steam'de ikinci el oyun dönemi başlıyor!

Açılan bir dava ile oyun platformunun oyun satın alma politikalarını değiştirmesi gerekebilir. Bu kapsamda eğer mahkeme kararını verirse artık Steam’den satın alınan oyunlar, sonrasında platform üzerinden satılabilecek. Ama elbette, Valve tarafından itiraz açıklaması gecikmedi.

Bildiğiniz gibi en sevilen oyun satın alma platformu arasında yer alan Steam zaman zaman yaptığı indirim ve kampanyalarla oyun pazarını canlandırıyor.

Kullanıcılar Steam’de satın aldığı oyunları tekrar satılabilecek mi?

Fransız Mahkemesi Kurulları dahilinde platformun oyun satın alma politikası eleştiriliyor. Ve bu kapsamda açılan davayla beraber Steam’deki oyunların yeniden satılmasına karar verildi. Ancak elbette bu kararın Fransa tekilinde kaldığını ve Valve’nin bu karara itiraz ettiğini belirtelim.

Şirket kurucularından Doug Lombardi yaptığı açıklamada, “Dava temyizdeyken, kararın Steam üzerinde hiçbir etkisi olmayacak” dedi. Tabii eğer karar onanırsa, Steam satın alma politikasını değiştirmek ya da yüksek para cezaları ödemek zorunda kalacak.

Steam oyun satın alma politikası değişecek mi?

Valve’nin yalnızca Fransa ile sorunları bulunmuyor. Şirketin Avrupa Birliği ile devam eden benzer bir davası da var. Nisan ayında, Avrupa Komisyonu şirketi, Dijital Tek Pazar kurallarını çiğnemekle suçlamıştı. Valve, tıpkı Fransa’da olduğu gibi AB’deki bu suçlamalarla da savaşmayı planlıyor.

Her iki davanın da şu an hiçbir çözüme yakın olmadığını söyleyelim. Ancak, AB, Steam’in çalışma şeklini değiştirmek konusunda ısrarcı olabilir.shiftdelete.net