Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Spor federasyonları sporla ilgilenmeli

Spor federasyonları sporla ilgilenmeli

Akif Çağatay Kılıç eleştirilen Rio performansımız ile ilgili "Spor federasyonları sporla ilgilenmeli" değerlendirmesini yaptı.

20.08.2016 01:18

GENÇLİK ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Rio’da Türkiye’nin olimpiyat performansını değerlendirdi. Beklentilerin yüksek olduğunu kabul eden Bakan Kılıç daha ileriye gitmek için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin bir olimpiyat ülkesi olduğunun altını çizen Kılıç şunları söyledi:

Hem Türkiye hem İstanbul doğal bir olimpiyat ülkesi ve şehri. Herkes şunu kabul ediyor ki Türkiye artık çok büyük uluslararası anlamdaki organizasyonları rahatlıkla yapabilecek konumda. Bu tecrübeye de sahibiz.

“BİZİM DE SORUMLULUĞUMUZ VAR”
OLİMPİYATLAR devam ediyor. Benim de söyleyecek çok şeylerim var. Spor federasyonlarının sporla daha çok ilgilenmeleri gerekiyor. Bunu bir eleştiri olarak söylüyorum. Daha önce de söyledim. Bizim sorumluluğumuz da var ve biz bunları gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz.

Olimpik merkezlerimizde şu an bine yakın sporcumuz var. Evet, beklentimiz yüksek. Her şeyi kabul ediyorum ama atılan pozitif adımların da ne olduğunu iyi görmeliyiz.

SPORDA GURBETÇİ ATILIMI BAŞLIYOR
GURBETÇİLERE kapımız her zaman açık. Milli eğitim bakanlığımızla birlikte hayata geçireceğimiz bir projemiz var. Protokolünü 3-4 ay önce yaptık.

Nur (Tatar) kiminle karşılaştı çeyrek finalde Rabia ile. Rabia kim? Almanya’da doğmuş büyümüş bir gurbetçi çocuğu. İlkokul çağındaki çocuklarımızı çok erken yaşta yetenek taramasına sokmalıyız.

SPOR İNŞASINDA DÜNYADA BİR NUMARAYIZ”
SPOR politikamızda değişiklikler 2002 yılından beri devam ediyor. Spor altyapı inşasında dünyanın bir numarası. Biz bazı ortaya koyduğumuz başarıları görmüyor ve küçümsüyoruz. Kardeşlerimizin antrenman yaptığı tesisleri bir görmeniz lazım.

21 branşta ilk kez olimpiyatlara katıldık. Sporcu kardeşlerimizin fiziki anlamda gelişimine yardımcı olmamız gerekiyor.

“DOPİNG İLE MÜCADELE VAR”
ULUSLARARASI anlamda başarıyı yakalamak için uygulamanız gereken şeyler var. “Bir anda neden değişmedi” derseniz, Bu iş bir anda olmaz. En az 8 yıllık bir çalışma gerekiyor.

Biz 2012’den sonra tamamen doping mücadelesi üzerinde durduk. Şu ana kadar iyi gidiyoruz.

“BEKLENTi BÜYÜK”
Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız sporun bu kadar içindeyken, hükümet olarak bu kadar büyük yatırımlar yaparken beklentiler de büyük oluyor. Bunu ben de kabul ediyorum.

2020 FARKLI OLACAK
BAKAN Kılıç 2020 olimpiyatları için umutlu konuştu ve “Burada madalya alanların daha farklı renkli madalyaları olabilir. Madalyayı kılpayı kaçıranlar madalya sahibi olabilir. Farklı bir sonuç çıkabilir” dedi.

 

 

Yorumlar | 0
üye profil