Spor dünyasında Sinan Şamil Sam yası!

Yayınlanma Tarihi: 30.10.2015 13:18 | Değiştirme Tarihi: 30.10.2015 12:59

Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Ankaragücü kulüpleri ile Boks Federasyonu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Voleybol Federasyonu vefat eden kıtalararası ağır sıklet şampiyonu unvanlı eski milli boksör Sinan Şamil Sam için başsağlığı mesajı yayımladı.

Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Ankaragücü kulüpleri internet sitelerinden  yayımladıkları mesajlarında "Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören  Dünya Kıtalararası eski Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam'ın yaşamını  yitirdiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Merhum Sinan Şamil Sam'a Allah'tan rahmet,   başta Sam ailesi olmak üzere, merhumun yakınları, sevenleri ve spor camiasına  başsağlığı dileriz" denildi. 

Haber ile ilgili metin girin!. 

TMOK'un yayımladığı mesajda, 1974 yılında Almanya'nın Frankfurt  kentinde doğan Sinan Şamil Sam'ın 9 kez Türkiye şampiyonluğunu elde ettiği,  amatör boks yaparken 1992 yılında dünya gençler şampiyonu, 1993 yılında Avrupa  şampiyonu, 1999 yılında da amatör dünya boks şampiyonu olduğu belirtilerek, "2000  yılında profesyonelliğe geçen milli boksörümüz, 2002 yılında Avrupa  şampiyonluğuna ulaştı, 2004 yılında da Dünya Kıtalararası Ağır Sıklet Boks  Şampiyonluğu unvanını kazandı.  'Boğazın Boğası' lakabıyla anılan Sam'a Allah'tan  rahmet diliyor, ailesi, yakınları ve Türk spor camiasının acısını paylaşıyoruz"  ifadeleri kullanıldı.  

Türkiye Voleybol Federasyonu'nun mesajında da Sinan Şamil Sam'ın  tedavi gördüğü hastanede hayata veda ettiği aktarılarak, "Başta ailesi olmak  üzere tüm sevenlerine ve spor camiasına başsağlığı dileriz" denildi.  

Boks Federasyonu Başkanı'ndan taziye mesajı 

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç,  kıtalararası ağır sıklet boks şampiyonu unvanlı Sinan Şamil Sam'ı kaybetmenin  üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.  

Gözgeç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da tedavi gördüğü  hastanede vefat eden Sinan Şamil'in ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileyerek,  "Türk sporuna, boksuna hizmet etmiş, yeri doldurulamayacak bir ağır sıklet  sporcusunu kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.  

Eski milli boksörün son 3-4 gününde yanında olduğunu kaydeden Gözgeç,  "Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim  ve Araştırma Hastanesi'ne götürülmüştü. Son gün hastaneden ayrıldıktan sonra  Ankara'ya döndüm. Akşam erkek kardeşiyle konuştum, bir önceki güne göre daha iyi  olduğunu söyledi ama daha sonra acı haberi aldık" diye konuştu.  

'Keşke sağlığına biraz daha dikkat etseydi"  

Boks Milli Takımı Antrenörü Esat Çelik, Sinan Şamil'le hem kulüpte hem  de milli takımda uzun yıllar birlikte çalıştıklarını dile getirdi.  

Sinan Şamil'in amatör boksta Türk Milli Takımı'na en fazla madalya  getiren, hizmet eden sporcuların başında geldiğini anlatan Çelik, şöyle devam  etti:  

"Amerika'da 1999'da dünya şampiyonu olduğunda birlikteydik. Sinan, çok  iyi bir insandı. Hayvanları çok severdi. Sporcu arkadaşları içinde geçimsizliği  yoktu. Cüssesi iriydi, dövüş sporu yapardı ama çok yufka yürekli, iyi bir  insandı. En ufak bir tatsızlığını duymadım, görmedim. Gerçekten örnek bir  sporcuydu. Keşke sağlığına biraz daha dikkat etseydi."  

Boksun zor bir spor olduğunu anlatan Çelik, "Sinan boksu severek  yaptı. Dünya şampiyonluğunda çok mutlu oldu ve hırslandı. Çok çalışkan bir  sporcuydu. Boksörler bilir, ringde Allah'la baş başasındır, hatanı kapatacak  kimse yoktur. Sinan da bunu bilir, çok çalışırdı" diye konuştu.  

"Adam gibi adamdı"  

Sinan Şamil'in milli takımda forma giydiği arkadaşlarından İlhan  Güler, yıllarca omuz omuza çalıştıklarını anlatarak, "Akdeniz Oyunları'nda  beraber şampiyon olduk. Dünya şampiyonu olduğunda yanındayım. Birlikte birçok  turnuvada şampiyonluklar yaşadık. Kardeşimi kaybettim" ifadeleriyle üzüntüsünü  dile getirdi.  

Sinan Şamil Sam'ın "adam gibi adam" olduğunu ifade eden Güler, "En çok  sevdiğim, güvendiğim arkadaşlarımdan, en sağlam kardeşlerimden birisiydi.  Türkiye'de kimsenin ulaşamayacağı şampiyonluklar elde etti. Kişilik olarak örnek  alınacak birisiydi. Genç sporcular, onun sporcu kişiliğini örnek almalı. Yaptığı  sporu hakkıyla yapan nadir kişilerdendi" şeklinde konuştu.