Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Son dönemlerin gözde sporu: HIIT

Son dönemlerin gözde sporu: HIIT

Siz de kısa sürede daha fazla kalori yakmak istiyorsanız HITT ile tanışın ve performansınızın yükselmesine yardımcı olun.

10.08.2016 11:45

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman anlamına gelen HIIT son yılların en popüler antrenman modellerinden biri. Kısa sürede fazla kalori yakmak isteyenlerin gözdesi olan HIIT, saatlerce koşu bandında veya bisiklet üzerinde zaman geçirmek istemeyenlere iyi bir alternatif sunuyor. Hız ve dinlenme aralıklarıyla oluşturulan bir egzersiz programı olan bu antrenman çeşidi performansını ve dayanıklılığını artırmak isteyenler için oldukça uygun.

Pek çok dayanıklılık egzersiz efor seviyesi olarak 5 - 6 aralığında derecelendirilir. Oysa HIIT egzersizleri 7 ve daha üstü yoğunluk derecelerine kadar çıkabilmektedir. 10 saniyeden 5 dakikaya kadar uzayan bu antrenman sürelerinde dinlenme aralıkları ise bu zamanlara eşit veya daha uzun olur.

 

 

HIIT antrenmanının en büyük faydaları arasında azaltılmış karın ve deri altı yağı, artırılmış dayanıklılık ve kondisyon ile azalmış açlık insülini sayılabilir. HIIT egzersizleri az bir zaman aralığını kapsadığı için egzersiz programına rahatlıkla dahil edilebilir. Egzersiz programınıza HIIT antrenmanı ekleyerek kısa sürede son derece etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin bisiklete binerek HIIT uygulamak isterseniz 5 dk ısınma için 3 - 4 seviye aralığından sonra 1 dakika boyunca 7 - 9 seviyesinde antrenman yapabilir sonrasındaki 2 dakika 5 - 6 seviyede toparlanma ve dinlenme aralığı yapabilirsiniz. Bu modeli 4 veya 5 kere arka arkaya uygulayabilirsiniz. 20 dakika bu şekilde yapacağınız egzersiz performansınızı önemli ölçüde artıracak ve yağ yakımını hızlandıracaktır.

 

 

- HIIT egzersiz modelinizi ayda bir değiştirerek ve zorluk seviyesini artırarak daha etkili şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz.

- İzole hareketler yerine bileşik hareketler tercih etmek daha faydalıdır.

- Ayrıca bir antrenman boyunca aynı bölgeyi 2 defadan fazla çalıştırmamalısınız.

- Büyük kas gruplarını çalıştıran hareketler her zaman için en yararlı olanlardır. Squat, deadlift ve lunge gibi hareketleri egzersiz programınıza mutlaka dahil edin.

- HIIT antrenmanları yüksek efor gerektiren antrenmanlar olduğu için bu antrenmanlara başlamadan önce egzersiz geçmişinizi göz önüne almalı ve gerekirse uzman bir doktora ve antrenöre programın size uygunluğu konusunu danışmalısınız.

- HIIT antrenmanlarından en iyi sonucu almak için spor eğitmeninizle programınızı kişiselleştirebilirsiniz.

 

 

Yorumlar | 0
üye profil