Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Sınırsız azim: Kyle Maynard

Sınırsız azim: Kyle Maynard

Protezi olmadan Kilimanjaro Dağı’na tırmanan ilk ampute dağcı olan Kyle Maynard, Nike’ın yeni kampanyası Sınırsız’ın en önemli yüzü oldu.

19.08.2016 13:54

Kendisini sadece ampute bir dağcı değil yazar, sporcu ve konuşmacı olarak tanımlayan Maynard, bugüne kadar karşısına çıkan tüm zorlukları yenme azmini “Sınırsız Azim” isimli kısa filmde anlattı. Oldukça nadir görülen konjenital ampütasyon hastalığıyla Washington’da doğan Maynard bu önemli ikili mücadeleyi ortaokuldayken yaptı ve sonrasında lisede güreşe geçti. Bir buçuk yıl boyunca üst üste 35 kere kaybettiğini söyleyen Maynard, sonunda olayı çözdüğünü; ancak ustalaştığında bu kez de insanların onunla ilgili adaletsiz bir biçimde avantajlı olduğunu söylediklerini dile getiriyor.

“Bazen farklı bir şekilde bir şeyler yapan, büyük bir başarı kazanan veya benzersiz bir iş çıkaran bir sporcuya baktığımızda sadece kazandığı başarıyı görürüz” diyen Maynard şöyle devam etti: “Başarıya ulaşma yolunda yaşanan sayısız saatlik yenilgiyi görmeyiz. Başarısızlık insanı başarıya hazırlar; çünkü bize neleri değiştirmemiz gerektiğini öğretmiş olur.”KENDİ ALETLERİNİ İCAT ETTİMaynard uluslararası yeterliliğe sahip bir jiu-jitsu dövüşçüsü, rekor kıran halterci ve dağcı olarak felsefesini bugüne kadar “kazanana-kadar-dene” olarak belirledi. Afrika’nın en uzun zirvesine tırmanmanın fiziksel zorluklarını aşmanın ötesinde kendi aletlerini icat etmek zorunda kalan Maynard, şu anda elit ve kişiye özel bir tırmanış sistemi kullanıyor. Maynard bugüne kadar bulduğu çözüm yollarını ise şöyle açıklıyor: “Eğer bir konuda öncüyseniz önünüzde izlemeniz için hazır bekleyen bir rota yoktur ve nasıl başaracağını kendiniz çözmek zorundasınızdır. Aklınızı nasıl kullanacağınızı öğrenirsiniz. Bana kötü bir şey olduğunda dağılmadan nasıl üstesinden gelebilirim? Daha büyük zorlukları nasıl aşabilirim? Nasıl uyum sağlayabilirim? Spor dalınızdan öğrendiğiniz dersler hayatınızın her alanında, ilişkilerinizde ve hayallerinizi gerçekleştirme konusunda işinize yarayabilir.”

Yorumlar | 0
üye profil