Sertap Erener Kimsesiz Çocuklar İçin Söyledi

Sertab Erener, 150. yılını kutlamaya hazırlanan Darüşşafaka yararına unutulmayacak bir konser verdi.

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2012 01:58
Değiştirme Tarihi: 28.11.2012 11:22
Sertap Erener Kimsesiz Çocuklar İçin Söyledi

Annesi veya babası vefat etmiş, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklarımıza eğitimle yeni bir hayat armağan eden Darüşşafaka’nın “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuna bir destek de Türk pop müziğinin güçlü sesi Sertab Erener’den geldi. Sanatçı, 23 Kasım 2012 Cuma günü TİM Show Center’da 150. yılını kutlamaya hazırlanan Darüşşafaka yararına unutulmayacak bir konser verdi.

2008 yılında Sezen Aksu ile başlayan, Ferhat Göçer, Kenan Doğulu ve Funda Arar ile devam eden Darüşşafaka
yararına konser geleneğinin bu yılki temsilcisi olan Sertab Erener, şarkılarını “eğitimde fırsat eşitliği” için söyledi. Erener, Darüşşafakalı çocuklardan oluşan koro ile birlikte “Kumsalda” şarkısını büyük bir coşkuyla seslendirdi.


Bu muhteşem geceden elde edilen gelir, Türkiye’nin dört bir köşesinden sınavla seçilen ve Darüşşafaka’da okuyan 1.000’e yakın öğrencinin eğitim, beslenme, giyim, barınma, sağlık gibi giderlerinin karşılanmasında kullanılacak.

Darüşşafaka Hakkında:

“Şefkat Yuvası” anlamına gelen Darüşşafaka, eğitim olanağından yoksun çocuklara fırsat eşitliği sağlamak amacıyla 1863 yılında dönemin ileri gelen devlet adamlarından Yusuf Ziya Paşa ile dört yakın arkadaşı tarafından kuruldu. Bir buçuk asırdır ülkenin dört bir yanından sınavla seçilen babası hayatta olmayan, yetenekli, maddi olanakları yetersiz çocuklara çağın en ileri seviyesinde eğitim veren Darüşşafaka, ülkemizin kendine ait okulu olan ilk sivil toplum örgütüdür. Darüşşafaka, 14 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirdiği tüzük değişikliğiyle, babasını kaybetmiş çocukların yanı sıra annesini kaybetmiş çocuklara da kapılarını açtı.

149 yıldır kişi, kurum ve kuruluşların verdiği destekle varlığını sürdüren Darüşşafaka, elde ettiği kaynakla bugün ülkemizin 65 ilinden sınavla seçilmiş, 1000’e yakın kız ve erkek öğrencinin tam burslu, yatılı ve İngilizce kolej eğitimi almasına olanak tanıyor.

Cemiyet, binlerce çocuğun ilköğretim dördüncü sınıftan liseyi bitirinceye kadar Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda eğitim görmesini sağlarken, 100’e yakın mezununa da yükseköğrenimleri boyunca burs desteğini sürdürüyor.

Kuruluşundan bu yana yenilikçi ve çağa ayak uyduran yapısını koruyan Darüşşafaka, mezunlarının toplum liderleri olarak hayata atılmaları için gerekli tüm donanımları kazandırıyor. Öğrencilerimizin ezberden uzak, yaşayarak öğrenmeleri için fizik, kimya, bilgisayar gibi dersler laboratuvar ortamında yapılıyor. Altıncı sınıftan itibaren ikinci yabancı dil olarak Fransızca ya da Almanca öğretiliyor.

Her öğrenci 4. sınıftan itibaren bir müzik enstrümanı çalmayı öğreniyor ve ilgi duyduğu spor dalında profesyonel antrenörlerden ders alıyor.
Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri için 70’e yakın kulüp çalışması yapılıyor. Satranç 4. sınıftan itibaren ders olarak veriliyor.