Şenol Güneş açıkladı! Milli Takım'a yeni isimler geliyor...

Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Dünya Kupası hedefinden Avrupa Şampiyonası'na, yeni sezon planlamasından milli takım kadrosuna kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 20.04.2021 12:43
Değiştirme Tarihi: 20.04.2021 12:51
Şenol Güneş açıkladı! Milli Takım'a yeni isimler geliyor...

Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda oynadığı 3 maç sonunda 7 toplamasını değerlendiren Güneş, "Başlangıç olarak iyi. Dünya Kupası elemelerinde oynayacağımız 10 maçın 3'ünü yaptık. İki güçlü rakibimizle de oynadık. 7 puan olarak lider olmamız başlangıç için iyi. Hem moral, hem de güven açısından mesafe aldık. İki güçlü takıma karşı kazanıp daha zayıf görünen bir rakibe karşı puan kaybetmek bizi de, Türk futbolseverleri de üzdü. Futbolun içinde var. Paket olarak bakıyoruz. Mart ayı bizim için iyi geçti. Lider başladık ve inşallah maçlar bitiğinde de lider oluruz. Eylül ayındaki performansımız, 3 maçta alacağımız puanlar bize yeni bir avantaj sağlayabilir. Karadağ ve Cebelitarık ile sahamızda, Hollanda ile deplasmanda karşılaşacağız. Eylül ayında alacağımız 7 ya da 9 puan avantajımızı devam ettirir" diye konuştu.

Süper Lig'de gelecek yıl sezonun Ağustos ayında başlatılması ile ilgili bir fikrinin olduğunu söyleyen Güneş, "Alınan her kararda herkesin fikrinin alınmasından yanayım. Geçen sezon olağanüstü bir durum vardı. Liglerde ara verme şansı kalmadı. Daha önce 2-3 aylık bir ara verme durumu olmuştu. Sonrasında ligler başladı. Aradaki boşluğu kulüp yöneticileri transfer için ligin başlama tarihinin geç yapılmasını istediler. Ligin geç başlaması için Kulüpler Birliği'nden bir baskı geldi. Beni de birçok antrenörün de görüşü Ağustos ayının ortaları ya da sonlarına doğru başlamasıydı. Öyle olsaydı milli maçlara kadar 2-3 maç daha yapılabilirdi. Bu sıkışma olmayacaktı. Bunun etkilerini sadece milli takım değil kulüpler de yaşadı. Takımlar Avrupa kupalarına kaldıktan sonra patır patır döküldü. Bir sebebin de bu olduğunu düşünüyorum. Bu sezon daha erken başlayacak ve iki tarih var. Ağustos'un başı ya da ortası. En geç Ağustos ortasında başlamasını istiyorum. Kendi adıma fikrim bu. Kulüpler Birliği'nin görüşleri alınacak, hatta antrenörler ve futbolcuların da görüşleri alınmalı. Bu istişarelerden sonra son kararı da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) vermeli. Geçen sezon alınan karar çok sağlıklı bir karar değildi" ifadelerini kullandı.

EURO 2021'in bir yıl ertelenmesini de değerlendiren tecrübeli teknik adam,  "Her şeyin zamanında olmasında yarar var. Geçen sene kasım ayında Andorra maçını oynadık. Kasım ve Aralık ayında organizasyon için hazırlık yaptık. Analizlerimi yapmıştık ve Şubat ayında tüm işlerimiz bitmişti. Mart ayında pandemi başlayınca bütün hazırlıkları çöpe atmış olduk. Kamp yerlerimiz Almanya, İtalya ve Azerbaycan'da belliydi, onu gözden geçirdik. Hazırlıklarımız bitti. Oyuncular bir başarı yakalamıştı ve sıcağı sıcağına neler yapabileceğimiz görecektik. Avrupa Şampiyonası'nı pas geçtik, Uluslar Ligi önümüze çıktı. Avrupa Şampiyonası'nın yerini alamaz ama biz daha iyi netice almalıydık. Kötü bir oyun ve kötü bir sonuç elde ettik. Dersler çıkardık. 2021 sezonuna Mart ayı ile birlikte başladık ve oyuncuların şu an hazır olduğunu düşünüyorum. Etkililer ve başarılı oldular. Liglerin sonu geliyor ama sakatlıklar ve performans düşüklükleri olabiliyor. İdeal karomuz belli ama eksik mevkilere ve performansı düşük oyuncular yerine isimler düşünüyoruz. Sonrasında 11 Haziran'daki şampiyonaya katılacağız. Liglerin bitimiyle Antalya'da bir kamp geçireceğiz. Almanya'da bir kamp dönemi olacak. 10 Haziran'da Roma'ya gideceğiz, 11 Haziran'da İtalya ile oynayarak Azerbaycan'a geçeceğiz. Şampiyonaya 2 ay var ama şu an performanslarına bakıldığında oyuncuların iyi olduğunu düşünüyorum. Lig bittiğinde onun zihinsel ve fiziksel yorgunluğu olacak ve bunu gidermeye çalışacağız" açıklamasında bulundu.  

MİLLİ TAKIM'A YENİ İSİMLER

Her Türk futbolcunun milli takımda yer alabileceğini dile getiren Güneş, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her futbolcu yetenekliyse ve ihtiyacımız varsa kadroya alabiliriz. Almanya'da Darmstadt'ta oynayan Serdar Dursun takip ettiğimiz bir oyuncu. Ali Akman'daki sorun da takımda oynaması gerekiyordu. Yetenekli oyuncu ama oynamıyor, nasıl yola çıkacağım? Oynayan hazır bir oyuncu olsa düşünülebilirdi ama şu an soru işareti. İlerde inşallah milli takımla başarılı olur. Ercan Kara'da sıkıntımız vardı. Avusturya Milli Takımı bir hazırlık maçında onu kullandı.  Belki düşünecektik ama pandemide izleme şansımız olmadı ve ilişki kurma bakımından sıkıntı yaşattı. Yurt dışında da yurt içinde de bu tarz oyuncular var. Cenk bizim için büyük kayıp. Cenk oynasa da oynamasa da varlığıyla takıma büyük katkı yapan bir arkadaşımız. İnşallah en kısa sürede iyileşir. Son iki maçta Cenk yoktu, Burak oynadı ve çok da iyi oynadı. Kenan ve Enes de diğer oyuncular. Ümit Milli Takım'da Halil Dervişoğlu var, Güven Yalçın var. Ligde de gol sıralamasına bakarsak Adem Büyük var" şeklinde konuştu.  


Tecrübeli teknik adam, "Eksik olan mevkilerimizi tamamlamak istiyoruz, o nedenle üretimden bahsediyoruz. Sırbistan ile oynadığımız maçta stoperde Mahmut ve Okay'ı oynatmak durumunda kaldık. Takımda 4 stoper varken 1 stoperimiz kalmadı. Sol bekte Hasan Ali var, Umut ve Caner var. Rıdvan gelebilir, Uğur Çiftçi gelebilir. Sakıb'ı çok beğeniyordum ama bir sakatlık geçirdi ve dönemedi. Başka bir oyuncu çıkabilir. Ravil Tagir sol bek düşünülebilir, sol stoper oynuyor, Ümit Milli Takım'da iyi, yaşı küçük ama oynamıyor. Beklentimiz büyük Altınordu'dan geldi ama oynamıyor 1 yılını kaybetti" dedi. (NTV Spor)