Şenol Güneş açıkladı! Milli maçın stadı değişti

Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, daha önce Türk Telekom Stadı'nda olacağı açıklanan Hollanda maçının Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacağını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 23.02.2021 16:12
Değiştirme Tarihi: 23.02.2021 16:13
Şenol Güneş açıkladı! Milli maçın stadı değişti

Katıldığı canlı yayında konuşan Şenol Güneş'in açıklamaları şöyle: 

Dünya Kupası'na katılmak istiyoruz. Avrupa Şampiyonası şu an için gündem değil. Sportif başarı ve ülke tanıtımı için Dünya Kupası bizim çok önem arz ediyor. Zor rakiplerimiz var. 20 yıl olacak neredeyse. Hollanda maçını İstanbul'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynayacağız. Mart'ta oynayacağımız 3 önemli milli maçımız var. Şimdi o maçlara hazırlanıyoruz. Biz ülkedeki futbolun en tepesindeyiz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek görevimiz.

"Hollanda maçı Olimpiyat'ta, Norveç maçının stadı belli değil"

Hollanda, Letonya ve Norveç takımlarını iyice analiz ettik. Elimizdeki oyuncu grubuyla en iyi neyi yapabiliriz diye çalışıyoruz. İlk maç evimizde Hollanda ile, bu maçı Olimpiyat Stadı'nda oynayacağız. İkincisi Norveç ile ama nerede oynanacağı kesin değil, 3. maçımız da yine evimizde Letonya ile.

"Takımın kapısı herkese açık"

Çağlar iyileştikten sonra çok iyi oynuyor. Kadromuzda olup kulüplerinde oynamayan ve oynayan oyuncular var. Rakiplerimizi iyi tanıyıp kadromuzu ona göre oluşturacağız. Takımımız, Türkiye'nin sahiplendiği bir takım. Bizim kapımız herkese açıktır. İhtiyaç olunduğu anda takıma yeni oyuncularımızı alıyoruz. Tercih yaparken kulüplere değil mevkilere bakıyoruz. Nereye oyuncu lazımsa oraya oyuncu seçmeye çalışıyoruz.

Ozan Kabak'ın Liverpool'a gitmesi...

Ozan Kabak, kötü zamanlar geçiren Schalke'de parlayıp Liverpool'a gitti. Yaşı genç bir oyuncu, orada da her şeyi görecek. İyiyken de kötüyken de kendinizi eğittiğinizi düşünmeniz lazım. Bu tüm oyuncularımız için geçerli.

"Cenk Tosun'un oynaması önemli"

Cenk Tosun giderken üzüldüm, oynamadığı zaman daha da üzüldüm. Büyük bir paraya gitti. Şanssız sakatlıklar oldu. Milli Takım'da da sakatlığı oldu. Düzeldi ama uzun sürdü. Böyle uzun süreli sakatlıklar sonrası takım oturduğu için takıma dönmek kolay değildir. Türkiye'ye geldi. Hayırlı olsun. Oynaması önemli. Moral bulması önemli. Burak'ın sakatlığı düzeldi bu hafta oynayabilir sanıyorum. Sakatlıklarımızın iyileşmesi ve oyuncularımızın süreler alması güzel. Cenk fiziksel değil moral olarak da yukarılara çıkacaktır. Geldi ve golünü attı zaten.

"Oyuncularımız ve takımlar için asıl vitrin uluslararası arenadır"

Süper Lig'de oynanan oyunda yavanlık var. Oyun keyif vermeli. Oynarken de keyif almalısınız. Takımlarımızın uluslararası başarısı hem takımları hem de taraftarı heyecanlandırır. Yurt dışına çıkan oyuncularımızla bu heyecanı yaşıyoruz. Onlarla gurur duyuyorum. Ama bu başarıyı devamlı hale getirmemiz lazım. Oraya gidip orada kalmak da önemli. Sizi büyük paralara alan Avrupa takımlarının beklentisi oluyor. 20'ye aldıysa 40'a satmak ister. Türkiye liginde oynamak sizi ilgilendirir. Uluslararası alanda oynamak asıl vitrin. Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, Avrupa Şampiyonası... Bunlar asıl vitrindir. Ben küçükken Pele'yi biliyordum. Brezilya'ya mı gittim? Nereden biliyordum Pele'yi? Dünya Kupası'ndan. Şampiyonlar Ligi'nde veya Avrupa kupalarında başarı geldiği zaman bilinirlik de artıyor. Galatasaray'ın UEFA şampiyonluğu, Fenerbahçe'nin ve benim dönemimde Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki ilerlemesinin olumlu sonuçları oldu. Kulüplerimizin ekonomik ve uluslararası alanda büyümesi için bu başarılar önemli.

(TRT Spor)