Şampiyonlar Ligi'nde küme düşme dönemi başlıyor

Şampiyonlar Ligi'nde küme düşme dönemi başlıyor
Yayınlanma Tarihi: 19.03.2019 16:24 | Değiştirme Tarihi: 19.03.2019 16:24

UEFA ve Avrupa Kulüpler Birliği 2024 yılından itibaren Şampiyonlar Ligi'nde küme düşme dönemi başlatıyor. İşte ayrıntılar...

Cnn Türk'ten Sercan Tezcanoğlu'nun haberine göre, UEFA ve Avrupa Kulüpler Birliği 2024'ten itibaren yapılacak Şampiyonlar Ligi için yeni bir format belirliyor.

Dış basında yer alan iddialara göre 4 temsilcinin gizli planında çeyrek finalden itibaren Şampiyonlar Ligi maçlarının hafta sonları oynanması maddesi yer alıyor.

Daha da ses getirecek plan ise Şampiyonlar Ligi'ne küme düşme ve yükselme opsiyonunun gelmesinin planlanması.

Bu plana göre zengin ve büyük kulüplerin daimi olarak Şampiyonlar Ligi'nde yer alabilmesini sağlayacak bir sistem arayışına girildi. Konuşulana göre eleme sisteminin yerine küme düşme ve yükselme uygulaması başlatılacak.

HER SEZON 4 TAKIM DÜŞECEK YERİNE 4 TAKIM GELECEK

Her sezon katılımcı 32 takımdan 4'ü düşecek ertesi sezon bu 4 takımın yerine yeni 4 takım gelecek. 

Öte yandan her takımın Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı minimum maç sayısı da artırılarak 14'e çıkarılacak.

Avrupa ligilerinin yöneticilerinin büyük bölümü bu uygulamanın ulusal liglerin altına dinamit konulması anlamına geleceğini düşünüyor ve şiddetle bu plana karşı çıkıyor. Hatta bunun gizli bir avrupa süper ligi projesi olduğu savunuluyor.

Avrupa'nın dev takımlarının katılacağı bir Süper Lig oluşturma projesi uzun süredir konuşuluyordu. Ancak bu uygulamaya çok sayıda tepki gelmişti ve uefa ile Avrupa kulüpler birliği de bu projeyi reddetmişti.

Ancak iddialara göre bunun karşılığında Avrupa kulüpler birliği üyesi olan takımlar 2024 için bazı taleplerde bulundu.

Habere göre reddedilen avrupa süper ligi ile Şampiyonlar Ligi'ni tek çatı altında eriten yeni bir plan hazırlanmaya başladı.

Hatta Avrupa kulüpler birliği üyeleri 2024'ü beklemeden 2021'de yeni kuralların uygulanmasını istiyor.

Ulusal Ligler de ise değer kaybından endişe ediliyor. İngiltere Premier Ligi yayın gelirlerini kaybetmekten endişe ediyor.

Şampiyonlar Ligi'nin bütün ulusal liglerin gelir kaynaklarına zarar vermesinden endişe ediliyor.