G.Saray elendi, şimdi umudumuz Juventus

Yayınlanma Tarihi: 29.11.2014 11:00
Değiştirme Tarihi: 29.11.2014 11:12

İtalyan devi Juventus'un Devler Ligi'nde tur atlaması Türkiye'nin Şampiyonlar Ligi kontenjanını koruması adına hayati önem taşıyor

Önceki gece Beşiktaş ile Trabzonspor'un tur atlaması günü kurtarsa da Galatasaray'ın Anderlecht'e elenmesi başımızı ağrıtacak gibi görünüyor. Şampiyonlar Ligi'nde tur atlayan takımlara verilen 4 puanlık bonus için Yunan Olympiakos ile İsviçreli Basel son haftayı bekliyor. Juventus, Atletico'ya mağlup olur, Olympiakos da kazanırsa Devler Ligi'nde üst tura çıkacak ve Yunanistan'la arasındaki fark bir anda eriyecek. Aynı şekilde Basel, Liverpool'dan puan alırsa İsviçre aradaki farkı açacak.

Kuralar çok kritik

İstediğimiz sonuçlar gelse dahi Devler Ligi kontenjanının kaderini Beşiktaş ile Trabzonspor'un Kupa 2'de ne kadar ilerleyeceği belirleyecek. Bunun için de grup aşamasının ardından Aralık ayında çekilecek kuralar hayati önem arz ediyor. Eğer takımlarımız başarısız olursa gelecek sezonun şampiyonu Devler Ligi'ne, kupa şampiyonu ise Avrupa Ligi'ne doğrudan katılım hakkını yitirecek.

Hangi takımlar devam edebilir?

Belçika : Anderlecht, C.Brugge* İsviçre: Basel*, Zürih*, Young Boys*Türkiye: Beşiktaş, TrabzonsporYunanistan: Olympiakos*, PAOK* *Elenme ihtimali olan ekipler

4x4'lük kabus!

Sadece kulüplerimiz değil, milli takımımız da klasman düşme tehlikesini fazlasıyla hissediyor. FIFA sıralamasında 48. sıraya inen Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında da 29. basamağa düştü. Bu durumda 9'ar takımdan oluşturulacak torba sistemine göre 4.torbaya düşen millilerin bu durumdan kurtulması ise zor bir ihtimal. 25 Temmuz 2015'te yapılacak 2018 Dünya Kupası elemeleri kura çekimi öncesi sadece Hollanda ve Kazakistan maçları bulunan 604 puanlı Türkiye'nin 3.torba için en az iki ülkeyi geride bırakması şart. Geçme şansımızın bulunduğu ülkeler ise Kuzey İrlanda, Sırbistan, Slovenya, Macaristan ve İsveç.Muhtemel torbalar3.torba : İsrail 788, İzlanda 761, Galler 748, İskoçya 729, Polonya 684, İsveç 646, Macaristan 632, Slovenya 622, Sırbistan 617. 4.torba : K. İrlanda 615, TÜRKİYE 604, Arnavutluk 577.