Sala'nın düşen uçağıyla ilgili kahreden detay!

Sala'nın düşen uçağıyla ilgili kahreden detay!
Yayınlanma Tarihi: 30.03.2019 19:38 | Değiştirme Tarihi: 30.03.2019 19:38

Ünlü futbolcu Sala'nın ölümüyle sonuçlanan kaza ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Ünlü futbolcu Emiliano Sala'nın hayatını kaybettiği uçak kazası ile ilgili çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

BBC'nin haberine göre uçağın pilotu David Ibbotson'un söz konusu uçağı hiç kullanamaması gerekiyordu.

21 Ocak'ta Nantes'tan yeni takımı Cardiff'e katılmak için yola çıkan 28 yaşındaki oyuncunun uçağı Manş açıklarında düşmüştü. Gece uçuşu yapan uçakta Sala dışında yer alan tek kişi pilot David Ibbotson'du.

Ancak pilot Ibbotson'un renk körü olduğu ve bu nedenle ehliyetinin gece uçuşlarını kapsamadığı öğrenildi. Havacılık Kazaları Soruşturma Kurulu (AAIB) pilot lisansının soruşturmanın ana odağı olduğunu açıkladı. Ehliyetinde sadece gündüz uçuş yetkisi bulunan Ibbotson'un ABD'li bir pilotun ehliyetini kopyalayarak uçuş kariyerini devam ettirdiği düşünülüyor.

Havacılık uzmanları, yeşil ve kırmızı ışıkları ayırt etmenin karanlıkta uçak kullananlar için hayati önem taşıdığını belirtiyor. Ehliyet kapsamı dışında uçak kullanmanın yasa dışı olması nedeniyle sigorta şirketlerinin kazayı kapsamama ihtimali de bulunuyor.

Avrupa havacılık kurallarına göre gün batımının yarım saat sonrası "gece" olarak kabul ediliyor.

Arjantinli futbolcunun Cardiff'e uçuş saati takımıyla yapacağı ilk idmana göre ayarlanmıştı. Uçak 21 Ocak sabah saat 9'da kalkacaktı. Ancak Nantes'taki takım arkadaşlarına veda etmek için zaman isteyen Sala son anda uçağın kalkış saatinin 19:00'a alınmasını istedi. Ibbotson'un uçağı kalkışa hazır olduğunda güneş batalı 70 dakika olmuştu.