Rıdvan Dilmen derbinin favorisini açıkladı

Rıdvan Dilmen derbinin favorisini açıkladı
Yayınlanma Tarihi: 28.09.2019 14:10 | Değiştirme Tarihi: 28.09.2019 14:10

NTV yorumcusu Rıdvan Dilmen, bugün oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe derbisi öncesi tahminlerini paylaştı. Dilmen, iki takımın muhtemel 11'leri üzerinden çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Derbinin favorisini açıklayan Usta yorumcu "Falcao mu Muriç mi?" sorusuna da dikkat çeken bir yanıt verdi.

Rıdvan Dilmen'in derbi açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle: Galatasaray - Fenerbahçe maçlarının tarihine baktım. Televizyonların dahi olmadığı dönemlerde bile dostluğun güzel yönleri var ama kavga da var. Bu maçlarda oyuncuların bakışlarına dikkat edin, Falcao da, Gustavo da gelse, Galatasaray ise Fenerbahçe'yi konuşur, Fenerbahçe ise Galatasaray'ı konuşur.

Veteran maçlarında piknik yaparız biz ama maç başladığında dostluk kalmaz, veteran maçlarında bile kırmızı kartlar havada uçuşur. Şu anda Fatih Hoca da, Ersun hoca da, oyunculara motivasyon için bir şey yapmaz, yapmasına da gerek yoktur.

Rotasyon yapmasının nedeni

Malatya maçında Fatih hocanın rotasyon yapmasının nedeni Fenerbahçe maçıdır. Ben mesela anlatırken, Galatasaray maçlarını farklı anlatırım. Tarih okuduğumuz zaman, 14 seyirci ile oynanmış derbi de, 70 bin seyirci ile oynanmış derbi de vardır.

Galatasaray - Fenerbahçe maçları, bir oyuncunun oynayabileceği en iyi maçlardır.Ben Galatasaray maçlarını 1 hafta öncesinden itibaren yaşardım ve bir an önce oynamak isterdim. İyi, kötü anılarımız oldu..

"Oyuncuların bu maça bakışı başka"

Belhanda mesela, oynamak istiyorsa, Fatih Terim de oynatmayı düşünüyorsa, bunun birinci nedeni Fenerbahçe maçı olmasıdır. Isla oynamak istiyorsa, bu maçı Galatasaray maçı olarak düşünüyor olmasıdır. Oyuncuların bu maça bakışı başkadır.

Teknik direktörlerin işi takımı, rakibi analiz etmek ve oyun içinde müdahale etmektir. Malatya'daki Galatasaray da, Alanya'daki Fenerbahçe de olmayacaktır. Bu kez başka faktörler geliyor.

Fenerbahçe yeni bir kadroyla oynuyor. Takımın tamamına yakını, hatta Dirar da kendi mevkisinde oynamadığı için, muhtemel 11 yeni bir Fenerbahçe. Galatasaray birbiriyle oynamış oyunculardan kurulu bir takım. Belhanda, Nagatomo, Marcao, Luyindama, Mariano, Muslera, Feghouli geçen senenin oyuncuları ama iki takımın da ortak bir yönü var, savunma yapmayı bilmiyorlar, yiyorlar golü.

"3 sezondur kazanan yok"

Fenerbahçe bol pozisyonuna giriyor ama bir gerçek de var ki, iki takım arasında 3 sezondur kazanan yok.

"Yüzde 40 ev sahibi favoridir"

İstatistiği koyarlarsa, ev sahibi takımlar, eğer şampiyonluğa oynarlarsa, Fenerbahçe kendi evinde ezici gözükse de, Galatasaray'ın da kendi sahasında fazla mağlubiyeti yok. Yüzde 40 ev sahibi favoridir ev sahibi olduğunda.

"Yerleri değişecek"

Fenerbahçe'de Isla, Galatasaray'da Belhanda'nın durumu birçok oyuncunun yerini değiştirecek.

Falcao'yu mu alırsın, Muriç'i mi alırsın diye sorular soruluyor. 95 doğumlu Falcao olsa, hemen alırdım. Falcao önemli bir markadır ama 86 doğumlu Falcao'yu mu, 95 doğumlu Muriç'i mi dersek, maliyetine de bakarak hemen Muriç'i alırım. Farklı oyuncu karakterleri ama iki oyuncu da kulüpleri için değerli oyuncular.