Puan alamazsak tehlike büyük

Puan alamazsak tehlike büyük

UEFA sıralamasındaki ilk 4 ülke grup aşamasına 4 takım birden gönderebilecek.

UEFA, 2018-2019 sezonundan itibaren üç sezon boyunca İspanya, İngiltere, Almanya ve İtalya’dan 4’er takımın doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarına katılacağını açıkladı.Bu açıklama bu 4 ülke dışındaki ülkelerin durumunu oldukça karışık hale getirdi. Akıllara gelen ilk soru ise, “Spor Toto Süper Lig ekipleri de, diğer ülkeler gibi bu yeni uygulamadan olumsuz şekilde etkilenecek mi” oldu.

Gelin bu soru ve merak edilen diğer soruların yanıtlarına hep birlikte bakalım...

İLK 4’TEKİ ÜLKELERİN TAKIMLARI
UEFA sıralamasında ilk 4 sırada olan ülkelerden 4’er takım eleme oynamadan doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarında yer alacak. Şu anda bu ülkeler İspanya, İngiltere, Almanya ve İtalya. UEFA, hangi ülke takımlarının, hangi eleme aşamasından itibaren turnuvaya takım göndereceklerini yıl sonundaki toplantıda belirleyecek. Bu noktada UEFA’nın lig şampiyonlarına verdiği direkt katılım hakkı değişmeyecek.

TÜRKİYE KRİTİK SINIRDA YER ALIYOR
ANCAK bu noktada da durum net değil. Bahsedilen ilk 4 sıradaki ülkeler dışındaki diğer ülkelerin katılımcılarının sayısının azalması da söz konusu... Bu durumda 4 ülkeden 16 takımın doğrudan katılacağı turnuvada geriye kalan 16 takımın belirlenmesi de yine ülke sıralamasına göre yapılacak.Türkiye sıralamada 10. sırada yer aldığından dolayı, değişecek statü sonrası da Spor Toto Süper Lig’de şampiyon olan takım doğrudan gruplara kalmaya hak kazanabilecek.

DURUMU ŞAMPİYONLAR BELİRLER
YENİ statü ile birlikte Türk takımlarının doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne gitmesini engelleyebilecek bir durum bulunuyor. Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve UEFA Avrupa Ligi şampiyonu, doğrudan katılacağı için bu 4 ülkeden kupayı kazananların kontenjanı artacak.Bu tehlike İspanyol, İngiliz, Alman ve İtalyan kulüplerinin Devler Ligi şampiyonu ya da UEFA Avrupa Ligi şampiyonu olması durumunda da sürecek. Bu nedenle geriye kalan ülkelerden direkt katılacak olan takım sayısı 16’dan 14’e düşecek. Türkiye’nin sınırda olmasından ötürü de şampiyon olan takımın direkt gitme ihti-mali düşecek. 

STATÜDE NELER DEĞiŞTi?
ŞAMPİYONLAR Ligi formatında değişecek olan maddeler şöyle sıralandı...

Avrupa Ligi’nin son şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılacak.

UEFA sıralamasında ilk 4’teki ülke takımları gruplara direkt gidecek.

Katılım listelerinin tüm detayları yıl sonunda yapılacak toplantı sonunda belirlenecek.

Hem Avrupa Ligi hem de Şampiyonlar Ligi’nde finansal dağıtımlar ve kulüplere ödenen paralar artırılacak.

Kulüp puanları belirlenirken daha önce kazandıkları Avrupa kupaları ekstra puan olarak değerlendirmeye dâhil edilecek.

Kulüplerin topladıkları puanlar değerlendirmeye alınacak. Ülke puanından gelen bonus puanlar değerlendirmeye katılmayacak.

Yeni finansal sistemde sportif başarı baz alınacak. Katılım ödemesi, performans, kulüp puanı ve market payı gibi seçeneklerle yeni bir sistem üzerinden gerçekleşecek. Ve kulüplere daha yüksek ödemeler yapılacak.

 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 27/08/2016 01:13:45

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin