Pereira'dan basın toplantısında Moussa Sow itirafı!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, Moussa Sow'un takımdan ayrılmasının planlarını bozduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2015 16:17
Değiştirme Tarihi: 21.10.2015 16:25

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira ve Mehmet Topal UEFA Avrupa Ligi'nde yarın oynanacak Ajax maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.

İşte Pereira'nın sözleri

Geleneği olan ekolu olan bir rakibe karşı oynayacağız. Ofansif oynamayı seven, yetenekli oyuncuları dünya futboluna sunmuş olan bir rakibe karşı oynayacağız. İki takımda kazanmak isteyecek. Böyle iki takımın mücadelesini izleyeceğiz. Kaliteli bir maç olacak. Her iki takımda kazanmak için elinden geleni yapacaktır. Taraftarlarımız için de güzel bir maç olacağını düşünüyorum. Taraftarlarımızın desteğini de her zamanki gibi arkamızda hissedeceğimizden hiç kuşkum yok.

Avrupa ve Türkiye iki ayrı kulvar ikisini de ayrı değerlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye'deki deplasmandaki maçlar çok zor oluyor. Farklı zeminlerde oynuyoruz. Yarın harika bir zeminde iyi bir maç olacak. Son iki Avrupa maçımızda kazanamamıştık. Ama Avrupa liginde ileriye gitmek iyi bir şekilde devam etmek istiyoruz. Galibiyetle devam etmek istiyoruz. Yarın farklı bir Fenerbahçe göreceğiz. Yarın sahada oyunu domine etmek isteyen, defansta da agresif oynayan bir Fenerbahçe olacak. Ofansif oynayan iki takım karşılaşacak. Bambaşka bir kulvarda bambaşka bir karşılaşma oynayacağız. 

'Sow planlarımı bozdu'

Şu anda oyuncularım bile kimin sahada olacağını bilmiyor. Türkiye’ye ilk geldiğimde kafamdaki ilk fikir her zaman iki forvetle oynamaktı ama Moussa Sow takımımızdan ayrıldı. Onu tutmamız mümkün olmadı. Planlarım biraz bozuldu. Elimde iki forvet kaldı ve onların fiziksel durumunu iyi yönetmek zorundayım, Her ikisi de 90 dakika oynarsa ve daha sonra sakatlık yaşarsak daha da zor duruma düşeriz. Bazen bir bazen iki forvetle oynuyoruz. Duruma göre belirliyoruz. 

Robin Van Persie ile arasındaki ilişki sorulan ve Hollandalı oyuncunun takımdan gitmesinden korkup korkmadığı sorulan Pereira şu ifadeleri kullandı:

'Aramızda kesinlikle sorun yok'

“Robin Van Persi ile ilişkim bu zamana kadar hiçbir zaman kötü olmadı. Hocanın ve futbolcunun görüşleri, futbola ve kadroya bakışları farklı olabilir. Hocanın görevi 25 kişilik grubu en iyi şekilde idare edebilmektir. Robin ilk geldiğinde fiziksel olarak iyi durumda değildi. Her maçta oynamak isteyen ve 90 dakika sahada kalmak isteyen bir oyuncu, bu da normal. Bizim aramızda kesinlikle bir sorun yok. Ben 25 kişinin teknik direktörüyüm. Robin şu an iyi durumda takıma katkı yapıyor ve oynayabilecek duruma geldi. Barcelona’nın onunla ilgilendiği şeklindeki haberlerle ilgili bir bildiğim yok. Siz böyle haberler yazıyorsunuz. Kulüpten de bana bu konuda bir bilgi gelmedi ve bu spekülasyonları da daha fazla beslemek istemiyorum."

Sakatlıklarla ilgili olarak bilgiyi en iyi doktorumuz ve futbolcunun kendisini verebilir. Bu akşam bir antrenmanımız daha var ve tüm futbolcularımın durumunu bu antrenmanda görüceğim. Büyük kulüplerde zorunluluğunuz her zaman kazanmaya oynamaktır. Bundan sonraki tüm maçlarımızı kazanmak için oynayacağız.

Baskı bana enerji veren en önemli noktalardan birisi. Kazanmak ve işimi en iyi şekilde yapabilmek için baskı önemli. Büyük takımlarda böyle baskılar son derece doğaldır. Yarın inanıyorum ki taraftarlarımızı mutlu edecek bir futbol ortaya koyacağız. Galibiyetle ayrılmak için her şeyi yapacağız. Her zaman galibiyet için kazanmak için sahaya çıkacağız.

Güçlü kaliteli agresif bir takım oluşturmak hedefim. Bazen ileşimk sorunu bize sorunlar yarattı. Ama bu maç takım halinde agresif oynanamız gereken bir maç. Benim hedefim asla değişmedi her zaman aynı performanıs ortaya koyabilen güaçlü bir takım oluşturmak. Henüz olamadık ama ileride mutlaka olacağız. Hiçbir zaman hayatımda böyle bir tarafım olmadı. Muhteşem bir taraftarımız var. Lig şamiponluğunun en büyük adayı durumunda olacağız ve Avrupa’da şampiyonluklara oynayan bir takım haline geleceğiz

Vitor Pereira'nın ardından söz alan Mehmet Topal ise şöyle konuştu:

'Hollanda liginin en kaliteli en köklü takımıyla karşılacağımızın farkındayız. Bazı maçlarda istediğimiz seviyeye çıkamadığımız oldu. Yarın yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Bizim açımızdan çok önemli bir maç. Bizden 1 puan üste olan takımla oynayacağız. Galip gelmek için takım halinde bütün gücümüzle iyi futbol oynayarak galip gelmek istiyoruz.

Bizim için önemsiz maç yok. Biz bütün takımlara saygı duyuyoruz. Kayseri maçında istenen performansı gösteremedik ama o maçta baskı daha fazlaydı üzerimizde. 3 puana odaklandığımız için istediğimiz performansı gösteremedik. Çünkü o maçta alacağımız kötü bir mağlubiyet önümüzdeki çok önemli 2 maçta kötü bir havaya girmemize neden olabilirdi. Yeni bir ekibiz farklı kültürden farklı ülkelerden çok fazla gelen oyuncular var. Bütün olumsuzlukları geride bırakıp yeni bir sayfa açmalıyız. İki büyük maçımız var bu maçlara en iyi şekilde konsantre olup daha sonra da yolumuza devam etmek istiyoruz.

Herkesin taşın altına elini sokması lazım

Yeni bir takım oluşturmak her zaman zordur. Ama çok kaliteli oyuncular geldi. Biraz zamana ihtiyacımız vardı ama artık bu zamanın da dolduğunu düşünüyorum. Telafisi olmayan haftalara dönemlere giriyoruz. Herkesin taşın altına elini sokması lazım. Daha iyi neler yapabiliriz bu arayışlara girmemiz lazım. Yarından sonra herkesin sorumluluklarını yerine getireceğini düşünüyorum.

Josef De Souza ile birlikte oynadıklarında benzer özellikle taşıdıkları için takımın hücum gücünün azaldığı şeklindeki eleştirilerle ilgili ise milli futbolcu,

‘Aslında bu konuda hocamın yanında yorum yapmak bize düşmez. Hocamızı sahaya hangi kadroyu çıkartırsa herkes verilen görevi yerine getirmek için elinden gelini yapmaya çalışıyor. Biz de takıma daha fazla faydalı olmak için uğraşıyoruz. Bu hocamızın tamamen teknik ve taktik görüşüdür. Bizim tek yapacağımız görev verildiğinde elimizden geleni yapmaktır.’