Osman Şahan: Oyuncuları tanımadan transfer yapmak riskli

Aynı zamanda futbolcu kardeşi Olcay Şahan’ın da menajerliğini yapan Osman Şahan takım ruhunu oyuncuları tanımadan tahmin etmenin imkansız olduğunu söyledi. Şahan yeni transferleri takip ederek oyuncular hakkında bilgi topladığını belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 27.10.2021 13:33
Değiştirme Tarihi: 27.10.2021 13:33
Osman Şahan: Oyuncuları tanımadan transfer yapmak riskli

 Osman Şahan, “Futbolda her oyuncunun saha kimliği, bir de karakter kimliği vardır. Sahada nasıl oynadığı, karakterini oyuna ve oyunculara nasıl yansıttığı önemli. Futbolda sahaya çıkmadan önce oyuncuların her birinin kişisel hesaplarını ya da birbirlerine olan dostluklarını bırakmaları, sadece teknik olarak o sahada olduklarını bilmeleri gerekiyor. Ancak bunu yapmak bazı durumlarda zor.” diyerek menajerlik yaparken, kardeşini yakından tanımasının verdiği avantajlar olduğu kadar dezavantajlar da olduğunu söyledi.

Şahan, “Olcay Şahan’ın kişiliğini ve karakterini bilmek yeterli değil, sahadaki performansı ve diğer oyuncuların takım ruhunu nasıl yansıttığını bilmek, takımın nasıl ilerlediğini belirliyor. Türkiye’de yabancı ve Türkiyeli oyuncuların başarılı olmasındaki etkili yöntemlerden biri de profesyonellikten geçiyor. Oyuncu profesyonel olmadığı anda o takım biter” dedi.

Futbolda saha kompleksini geri planda bırakmalı!

Sahada oyuncunun kompleksli olması, aralarındaki kötü gelişmeleri oyuna yansıtmaları, takım ruhunu etkiler diyen Osman Şahan, “özellikle oyuncuların iyi anlaşması değil daha çok birlikte iyi olmaları önemli. İki kişinin yönettiği bir futbol oyunu olamaz. Oyunu 13 kişi yönetir. Bunlar, teknik direktör, oyuncular ve birinci yedek oyuncudur. Biz sahada 11 kişiyi görsek da, oyuncuların bir olması ve takımı temsil ettiklerini bilmeleri gerektiğini söylüyor. Oyuncunun oyuna, kendine ve takıma olan güveninin tam olması gerekmektedir” dedi.

Futbolda ve sporda altın kurallarını bilmek, oyuncuları tanımak, oyuncunun saha performansını takip etmek ve takım özelliklerini bilmek uluslararası transferlerde oldukça faydalı oluyor. 
 

İlgili Sayfalar: Spor