Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Caner Erkin Inter'e neden gidemedi?

Caner Erkin Inter'e neden gidemedi?

Menajer Batur Altıparmak, Selçuk İnan ve Salih Uçan ile ilgili önemli açıklamalar yaparken, Caner Erkin'in Inter'e transferinin gerçekleşmemesinin nedenini de açıkladı.

16.02.2015 17:57

Selçuk İnan, Salih Uçan ve Caner Erkin gibi önemli futbolcuların futbolcu temsilciliğini yapan Batur Altıparmak Ceza Sahası programına katıldı ve yeni menajerlik sistemini anlattı. Altıparmak ayrıca Caner’in neden İnter’e gidemediğini anlattı.

Menajerlik sistemi değişiyor

"Lisanslı temsilcilik artık kalktı. Lisansların hepsi iade edilecek. Buna karşılık arabuluculuk getirildi. Mesela bir oyuncu kulüple anlaşma yaparken arada biz menajerlerinde ismi geçecek. Ama öncelikle sorulması gereken soru ‘’FIFA neden bu işi değiştirdi?’’ Dünyada istatistiklere bakılınca menajerler resmi olarak %30 para kazanıyor. Geriye kalan %70’i gayriresmi. Bu konuyla ilgili İtalyanlar ciddi şekilde FIFA’ya baskı yapıyor. İtalyanlar bu iş için FIFA’ya, ‘’Ya bu işten tamamen çık ya da ülke federasyonları belli bir çerçeveye sokup kararlarını entegre etme’’Diyor. Her federasyon kendi talimatnamesini hazırlasın diyorlar fakat FIFA ne işin içinden tamamen çıkıyor ne de bu işle ilgilenmek istiyor. Bu talimata gelecek olursak, Futbol’da çok büyük kaoslar getirebilecek bir talimat değişikliği olduğunu düşünüyorum. "

Menajerlik kalkıyor

"Her Mart ayında federasyon oyuncuların ne kazandığını, menajerlerin ne kazandığını yazılı olarak onlara deklare etmemizi istiyor. Hangi oyuncunun hangi menajerin tesir ettiğini bilemeyeceksin bu da büyük sorunları beraberinde getirecek. En önemlisi de Futbolculuk Temsilcisi sözleşmesi bu talimatla birlikte kalkacak. Eskiden menajerlik sınavı da vardı o da ortadan bu talimatla beraber kalkacak. "

Salih Uçan'ın durumu

"Roma, Salih’i isterken zaten 2 yıllık bir proje kapsamında onu transfer etmek istedi. Bizimde planımız ilk senesinde 5-10 maç arası oynarsa başlangıç için iyi diye düşünüyorduk fakat sezon başına iyi başlamasına rağmen Milli takım dönüşünde sakatlığı nüksetti ve 1.5 ay antrenman yapamadı. Antrenman yapamayınca da formu doğal olarak düştü. Tam kendini toparladı normale dönüyor derken bir kez daha sakatlık yaşadı. Salih şu an Ocak ayı başından beri düzgün çalışıyor. Artık kadroya da girmeye başladı ama hocası henüz onu kullanmadı fakat tahminime göre onu muhakkak kullanacak. Bu sene olmasa bile 2. Sene elbet oynayacaktır orada. Farz edelim bu 2 senede de hiç oynamadı. Salih’in orada yaptığı antrenmanlar, yaşayış biçimi onun geleceğine direkt olarak etki edecektir. Çünkü Salih verdiğiniz her şeyi alabilen bir oyuncu. Hep gelişime açık bir isim."

Avrupa'dan teklif alan oyuncu var mı?

"Bir çok genç oyuncu şu anda teklif alıyor fakat kulüplerimiz verilen teklifleri kabul etmiyor. Oyuncuya 2 milyon Euro veriyorlar kulübü 5 milyon Euro istiyor e haliyle karşı tarafta bu teklifi kabul etmiyor. Bir çok kulüple görüşüyorum ve bir oyuncunun ne kadar edeceğini aşağı yukarı tahmin edebiliyorum fakat bir gün bir menajer çıkıyor gidiyor kulüp başkanını aklına giriyor. ‘Başkan, sana 6 milyon Euro getiririm bu oyuncu için satma’’ Diyor ve işin içinden çekiliyor. Bundan sonrada başkanın aklı karışıyor. Bu anlattığım oyuncu için o menajer hakkında yönetime verin yetkiyi getirebiliyorsa getirsin 6 milyon euro’yu oyuncuyu bizzat elimle götüreceğim dedim fakat o menajer bu rakamı haliyle getiremedi. Bu tarz olaylar ortalığı her zaman karıştırıyor."

Caner Inter'e gidemedi çünkü...

"Türk oyuncular bir çok ülkede yabancı olarak sayılıyor. Caner için de bunu söyleyebiliriz. Ekstra kontenjan işgal ediyor diye Inter transferi gerçekleşecekken olmadı. Caner de gitmek istiyordu ortam oluşmuştu. O dönemde Fenerbahçe ile de anlaşmıştık. Inter de Caner’i çok istiyordu ama o dönemde yabancı statüstünde oluşan problemden dolayı Inter’e transferi gerçekleşmedi."
Yorumlar | 0
üye profil