Oğulcan Çağlayan'a 6 maç men, Galatasaray'a 1.2 milyon euro ceza! Açıklama geldi...

Geçtiğimiz sezon Çaykur Rizespor ile olan sözleşmesini tek taraflı olarak fesh eden Oğulcan Çağlayan, ardından Galatasaray'a imza atmıştı. Bunun üzerine Çağlayan'a dava açan Çaykur Rizespor, açtığı bu davayı kazandı. Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Oğulcan Çağlayan'a 6 maç men cezası verirken, Galatasaray'ın da 1 milyon 200 bin euro ödemesini kararlaştırdı. Konuyla ilgili Galatasaray'dan açıklama geldi. Son dönemdeki performansıyla göz dolduran Oğulcan'ın durumu ne olacak? 

Yayınlanma Tarihi: 11.01.2021 11:11
Değiştirme Tarihi: 11.01.2021 11:11
Oğulcan Çağlayan'a 6 maç men, Galatasaray'a 1.2 milyon euro ceza! Açıklama geldi...

Oğulcan Çağlayan'a neden ceza verildi? Galatasaraylı futbolseverler bu sorunun yanıtını merak ediyor. Olayla ilgili yaşanan son dakika gelişmeleri de yakında takip ediliyor. İşte ayrıntılar...

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK), Oğulcan Çağlayan'ın geçen sezon Çaykur Rizespor ile sözleşmesini tek taraflı feshederek bu sezon başında Galatasaray'a imza atması nedeniyle hem oyuncuya ( 6 maç men) hem de kulübe ceza verdi.

UÇK'nın kararına göre Galatasaray Kulübü, Rize ekibine tazminat ödeyecek. Bu tazminatın miktarı, Çaykur Rizespor'un Oğulcan Çağlayanı Kayseri Erciyes'ten kadrosuna kattığı bonservis bedeli olan 1 milyon 200 bin Euro olacak ve bu para Rize ekibine ödenecek.

GALATASARAY'DAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Sarı-kırmzıılı kulübün açıklamasında " Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) 5.12.2020 tarihinde A takımı futbolcumuz Oğulcan Çağlayan ve Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. aleyhine Rizespor Futbol Yatırımları San. Tic. A.Ş. tarafından açılan davada aşağıdaki kararları vermiştir.

1. Rizespor'un transferde Galatasaray’ın ayartan kulüp olduğunun tespiti talebi reddedilmiştir.

2. Feshin haksız fesih olduğuna hükmedilerek davalıların 1.200.000 Euro tazminat ödemesine ve Oğulcan Çağlayan'a altı resmi müsabakadan men cezası verilmesine karar verilmiştir.

UÇK nihai karar mercii olmayıp Galatasaray ve Oğulcan Çağlayan hukuk ve teamüllere aykırı haksız, çok yönlü organize ve tartışılacak bu kararların kaldırılması için kamuoyu bilgilendirilerek, hukuka olan güveni tesis için TFF Tahkim Kurulu ve gerekmesi halinde diğer adli kurumlara itirazda bulunacaktır.

Galatasaray Spor Kulübü haklı davalarında mensupları ve sporcularının sonuna kadar her zaman kesinlikle yanında olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Geçen sezon Çaykur Rizespor Kulübü, Oğulcan Çağlayan'ın +1 yıllık opsiyonunu kullanarak oyuncunun sözleşmesini uzatmış, oyuncu ise bunu kabul etmeyerek lig devam ettiği sırada sözleşmesini tek taraflı feshetmişti. Geçen sezonun son maçlarında Rize'de forma giymeyen ve sezonu boşta tamamlayan Oğulcan Çağlayan, daha sonrasında yeni sezonun başında Galatasaray ile resmi sözleşme imzalamıştı.
Sarı kırmızılı formayla bu sezon 12 maça çıkan 24 yaşındaki orta saha, 3 gol atıp 1 asist yaptı.

Spor hukukçusu Anıl Dinçer Oğulcan'a ve Galatasaray'a verilen cezayı değerlendirdi. Dinçer, ayrıca "Oğulcan Çağlayan Beşiktaş derbisinde oynayabilecek mi?" sorusunun cevabını da verdi.

"Kararın tersi çıkması gerekiyordu"

FIFA ve CAS opsiyonlu sözleşmeleri tümüyle reddediyor. Bu tarz davaları kulüplerin kazanma ihtimali yoktur. Yüzde 1-2 istisnai durum olabilir. TFF'de ise iki başlılık ortaya çıkıyor. UÇK ve Tahkim Kurulu var. Ben bu karara şaşırmadım ama bu kararın tam tersi çıkması gerekiyordu. Galatasaray lehine olması gerekiyordu. 

"Aurelio emsal karar"

Emsal kararlara baktığımızda Aurelio davasıyla birebir örtüşen bir durum. Aurelio-Fenerbahçe olayında, kulüp oyuncunun onayını almadan 2+1 yıllık sözleşmeyi uzattı. Ancak Aurelio İspanya'nın Real Betis kulübüne transfer oldu. UÇK o zaman da benzer karar vererek Aurelio'ya 5 milyon Euro'luk ceza kesmişti. Aurelio tahkim kuruluna başvurdu ve bu ceza o zaman tamamen kalktı. 

"Galatasaray lehine karar çıkar"

Aurelio olayı emsal olacak deniyordu ama öyle olmadığını gördük. Bakalım Tahkim Kurulu daha önce verilen kararla örtüşen bir karar verecek mi? Eğer UÇK'nın kararı onanırsa bir önceki kararının tam tersi karar vermiş olacak. Ancak ben Tahkim Kurulu'nun Galatasaray'ın lehine bir karar vereceğini düşünüyorum.


"FIFA hep oyuncunun yanında"

Daha önce Batalla'nın Bursaspor'a transferinde benzer durum olmuştu. Velez Sarsfield kulubü oyuncunun opsiyonlu sözleşmesini uzatmıştı. Ancak Batalla Bursaspor'a transfer oldu. Arjantin ekibi dava açtı ancak Batalla haklı bulundu. FIFA sözleşmedeki eşitlik rızasından yana. Sözleşmenin bir tarafın lehine olacak şekilde yapamazsınız. Opsiyonun uzatılmasında oyuncunun rızasının olması şart. Bu durumun tersi yüzde 1-2'lik ihtimaller var. Oyuncu opsiyon uzatıldıktan sonra itiraz etmez, idmanlara giderse o zaman davayı kaybetmesi söz konusu. Ancak Oğulcan bu durumda hemen sözleşmesini tek taraflı fesih etmiş doğru olanı yapmıştı.

Oğulcan Çağlayan Beşiktaş derbisinde oynayacak mı? 

Galatasaray'ın avukatlarının en erken zamanda Tahkim Kuruluna başvurarak en azından bir maçlık tedbir kararını kaldırması gerekiyor. Ben Tahkim Kurulu'nun bu yönde bir karar vereceğini düşünmüyorum. Oğulcan Çağlayan Beşiktaş derbisinde bence oynayamayacak. Tahkim Kurulu Oğulcan Çağlayan kararını 1-2 hafta içerisinde neticelendirecektir. 

Kaynak: Hürriyet-Fanatik