Mustafa Cengiz kimdir? Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz kaç yaşında ve neden öldü?

Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz'den gelen haber, Türk futbol camiasını yasa boğdu. Mustafa Cengiz, 71 yaşında hayatını kaybetti. Mustafa Cengiz'in vefat haberinin gelmesiyle birlikte, birçok kişi kim olduğu, hayatı ve kariyeri hakkında internet üzerinden araştırma yapmaya başladı. Peki, Mustafa Cengiz kimdir? Mustafa Cengiz kaç yaşında ve neden öldü?

Yayınlanma Tarihi: 28.11.2021 18:59
Değiştirme Tarihi: 28.11.2021 18:59
Mustafa Cengiz kimdir? Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz kaç yaşında ve neden öldü?

Mustafa Cengiz, 25 Aralık 1949 tarihinde Nizip, Gaziantep şehrinde doğmuştur. Mustafa Cengiz, Türk iş insanı, spor yöneticisi, eski bürokra ve 37. Galatasaray Başkanıdır. 

Yaşamı

Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde doğdu, ilk ve ortaöğrenimini doğduğu yerde aldı. Gaziantep Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine (Mülkiye) girdi, buradan mezun olduktan sonra Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak görev yaptı, daha sonra TANSA Genel Müdürlüğü yaptı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra memuriyetten ayrılarak Orta Doğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık yaptı, İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğini yaptı, 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı seçildi.

Sektörde, TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüttü. TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesidir. Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştır.

Özellikle kulübün mali durumunu düzeltmek için çaba sarf eden Mustafa Cengiz, bu yönüyle takdir edilirken transfer konusunda ise sıkça eleştirildi. Bu eleştirilere "Kulübün bir kuruşunu kimseye yedirmem." diyerek cevap verdi.

6 Mayıs 2021'de kişisel Twitter hesabından Galatasaray'ın yapılacak ilk seçiminde başkanlığa aday olmayacağını açıkladı. 22 Haziran 2021 tarihinde görevini seçilen başkan Burak Elmas'a devretti.

Kişisel yaşamı

Mustafa Cengiz, evli ve bir erkek çocuk babası idi.

Sağlığı

Cengiz, 7 Mayıs 2020'de 10 saat süren bir beyin ameliyatı oldu. Operasyon başarılı geçti. 18 Mayıs'ta ise mide kanaması sebebiyle ikinci kez ameliyat oldu.

10 Ağustos 2021'de düzenleyeceği basın toplantısı iptal edildi ve hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerde Cengiz'in beyninde tümör tespit edildi. 2 Eylül 2021'de yoğun bakıma alındı. 28 Kasım 2021 tarihinde hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

İlgili Sayfalar: Spor