Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Motosikletin üzerindeyken mesajlaşmak zor'

'Motosikletin üzerindeyken mesajlaşmak zor'

Şampiyona lideri Marc Marquez ve Britanyalı sürücüler Cal Crutchlow ile Bradley Smith, MotoGP'nin önümüzdeki yıl için düşündüğü takım mesajı fikrine karşı.

19.08.2016 09:58

Yeni sistem sadece pitten sürücüye çalışacak ve takım şeflerine rakiplerin durumlarını da içeren 20 çeşit hazır mesajı sürücülerin kadranında gösterecek.

Honda sürücüsü Marquez sisteme karşı, çünkü sürücünün kendi kararlarının verebilmesinin MotoGP'nin en iyi özelliklerinden biri olduğunu düşünüyor.

"Tamam, bir takım halinde çalışıyoruz ve arkamızda bir takım var ama sürücü pistte kendi kararını vermeli.

"Bu yüzden takımlar bize en hızlı olmamız, kazanmamız için para veriyor. Benim F1'de sevmediğim şeylerden biri takımların yarışın gidişatına gereğinden fazla etki edebiliyor olması.

"Bence yarıştan önce doğru toplantıları yaparsanız ve motosikletin üzerinde yeterince akıllıysanız, tecrübeniz varsa bu yeterli.

"Almanya'da mesela, doğru zamanda motosiklet değiştiren sürücü bendim. Belki başka bir yarışta başkası olacak. Ama bu işin tadı zaten burda."

Önümüzdeki yıl KTM adına yarışacak Smith de Marquez'i destekliyor. "Bu fikri sevmedim. Pit stop'lu yarışların tek esprisi sürücünün kendi hesabını kitabını yapıp kararını kendi vermesi.

"Eğer takım mesajlarını getirirseniz pit stop yapılan yarışların tüm eğlencesi kaçar. Şu an olduğu giib kalmalı." Crutchlow sisteme karşı olan bir diğer sürücü. Britanyalı sürücüden takıma mesaj göndermenin daha işe yarar bir fikir olduğunu düşünüyor.

"Sorun şu, ben geri nasıl cevap vereceğim? Motosikletin üzerindeyken mesajlaşmak zor! "Bir şey okumak sorun değil, ama sürücünün takım şefine göndereceği bilgiler tam tersinden daha önemli.

"Bana ne diyebilir ki? 'Pist kuruyor'? Hadi oradan, sen pistte değilsin. Sadece biri pite girdi diye bu kararı verecek durumda değilsin. "Yani ne mesajlar iletilebilir bilmiyorum, ama bana güzel bir fikir gibi gelmedi."

 Tarafından hazırlanmıştır.
 

 

Yorumlar | 0
üye profil