Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Moshoue: " Başkan hiç sorma, açız"

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı Cavcav, "Haberi alınca evladımı kaybetmiş gibi üzüldüm. Moshoeu, Kona ve Khuse'yi uçakla Türkiye'ye getirirken beni, 'father (baba), father (baba)' diyerek taltif etmelerini unutamam. Moshoeu'yi 5-6 ay önce aradığımda, 'Başkan hiç sorma, açız' demesine çok üzülmüştüm" dedi.

22.04.2015 16:44

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav,  1993 yılında Güney Afrika'dan transfer ettiği ve daha sonra Fenerbahçe,  Kocaelispor ve Bursaspor gibi takımların da formasını giyen futbolcu John Leshiba  Moshoeu'nin ölüm haberini alınca "evladını kaybetmiş gibi üzüldüğünü" söyledi.

Cavcav, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Moshoeu, Andre Ngole Kona ve  Donald Ace Khuse'nin kendisinde çok büyük hatırları olduğunu belirterek,  "Afrika'ya 1993'te gittiğimde bana 3-4 futbolcu önermişlerdi. Afrika'da 15 gün  kaldım ve devamlı maç izledim. Bana önerdikleri oyuncuları değil Moshoue, Kona ve  Khuse'yi beğendim. Onlar size yaramaz dense de 'yok kardeşim, ben bu oyuncuları  almak istiyorum' dedim" ifadelerini kullandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kona ve Khuse'nin kulüpleriyle 100'er bin dolara anlaştıklarını dile  getiren Cavcav, "O zaman dolar 500 lira civarındaydı. Moshoeu için 200 bin dolar  istediler, daha doğrusu İngilizler bu miktarı vermiş ancak İngiltere'de belli  sayıda milli maç oynamadıktan sonra transfer yapma imkanları yok. Rahmetliye,  'İngiltere'ye gel millilik koşulunu sağladığında da lisansını çıkartalım'  demişler. Moshoeu bunu kabul edecekken ben devreye girdim. '200 bin doları ben  vereyim, Türkiye'de böyle bir olay yok, gel lisansını çıkartalım, hemen oyna'  dedim, O da kabul etti" diye konuştu.

Afrika'da geçirdiği 15 günün sonunda 3 futbolcuyu da uçağa bindirerek  Türkiye'ye getirdiğini vurgulayan Cavcav, şunları söyledi: "Uçakta dördümüz yan yana oturuyoruz. Uçakta üçü birden ayağa kalkıp  beni de aralarına alıp İngilizce 'father, father' diyerek taltif etmelerini  unutamam. Moshoeu çok genç yaşta öldü, kansermiş. Duyduğumda ilk aklıma o zaman  İngiltere'ye mi gidecek bize mi gelecek diye nasıl heyecanlandığım geldi. Fakat o  boynuma sarılarak 'Ben sizi çok sevdim, Türkiye'ye geliyorum' dedi. Hala onun  mimikleri gözümün önünde, insanların bazı şeyleri unutma imkanı olmuyor. Rahmet diliyorum."

"Başkan açız" 

İlhan Cavcav, Moshoeu ile en son 5-6 ay önce sağlığı iyiyken telefonla  görüştüğünü dile getirerek, "Telefonu bende hala vardır. Aradığımda çok üzüldüm. Ne yapıyorsunuz diye sorduğumda 'Başkan hiç sorma, açız' dedi. Bunu duyduğumda  gerçekten çok üzüntü duydum" dedi.

Güney Afrika'da 1000-1500 doların "büyük para" olduğunu vurgulayan  Cavcav, şöyle devam etti: "Kendisine, 'Bana banka hesabınızı gönderin, hem sana hem Khuse'ye hem  de Kona'ya her ay bin 500'er dolar göndereyim, bu paralar karşılığında bana orada  oyuncu bakın, ben de Afrika'ya geleyim, bu oyuncuları transfer edeyim' dedim. Çok  memnun oldu, teşekkür etti, ama maaş veremedim. Çünkü tam bunun üzerine  hastalandı. Daha sonra 1-2 defa daha aradım ancak hasta olduğunu söylediler."

"O paralarla alt yapılarımızı yaptık" 

Moshoeu, Kona, Khuse ve daha sonra takıma katılan Geremi'nin  Gençlerbirliği'ne çok katkısı olduğunu dile getiren Cavcav, "Khuse ülkesine  dönmek zorunda kaldı ama Moshoue ve Kona'yı 2 sene oynattıktan sonra 1 milyon, 2  milyon dolar gibi rakamlara sattık. Bunlardan aldığımız paralarla kulübümüzün alt  yapısını yaptık" diye konuştu.

Afrika'dan yapılan transferlere zamanında gazetecilerin 'Afrika sıcak  ülke, bunlar soğukta oynayamaz" gibi iddialar ortaya attığını ve tenkit  edildiğini kaydeden İlhan Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu futbolcu arkadaşlarımızın Gençlerbirliği'ne katkılarını inkar  edemeyiz. Khuse'nin tekniği, Kona'nın golcülüğü, Moshoeu'nun asistleri  Gençlerbirliği'ni üst düzeylere taşıdı. Moshoue, daha sonra Fenerbahçe,  Kocaelispor, Bursaspor gibi takımlarda Türk futboluna katkı vermeye devam etti.  Bana önerilen oyuncuları başka kulüpler aldı ama onlar bizimkilerin 10'da biri  kadar başarı gösteremedi. Futbol oynadım, futbolun içinden geldim. Futbolcuyu  izlediğimde yüzde yüz olmasa da yüzde 60-70 oranında bir futbolcu hakkında not  verebilecek tecrübe edindim. "

Yorumlar | 0
üye profil