Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Milli takım federasyonun kişisel kulübü oldu'

'Milli takım federasyonun kişisel kulübü oldu'

Mehmet Y.Yılmaz, Uğur Meleke, Mehmet Arslan ve Uğur Vardan'dan oluşan Hürriyet Futbol Konseyi, haftanın olaylarını değerlendirdi.

08.11.2016 09:28

SORULAR:1-) 'Arda ve arkadaşları' yeniden milli takımda. Ortada bir özür de yok. Kararı veren kim?2-) 103 sayfalık 'Türkiye Futbol Direktörü' raporu açıklandı. Aydınlandınız mı?3-) Geçen hafta Aydınus, bu hafta Kalkavan... Hakemler art niyetli mi, beceriksiz mi?4-) Galatasaray'da yeni bir Prandelli-Hamzaoğlu benzeri operasyon olur mu?5-) Başakşehir liderliği ne kadar taşır ve Emre Belözoğlu milli takıma dönmeli mi?6-) Beşiktaş'ın ligde sıkıntısı yok. Akıllar Şampiyonlar Ligi'nde. Gruptan çıkabilir mi?7-) Fenerbahçe Manchester United'ı devirdi, ligde de seriye bağladı. Artık düzeldi mi?8-) Ambulans skandalı ucuz atlatıldı. Bu ihmalin bir bedeli olur mu?

 

MEHMET Y.  YILMAZ:
1- ARDA TURAN KARARINI FATiH TERiM VERMEDİKimse özür dilemeyecek tabii. Çünkü Milli Takım, Futbol Federasyonu ahalisinin kişisel kulübü gibi görülüyor. Öyle görüldüğü için de keyfi bir yönetim var. Türkiye’nin Milli Takım’ı genel olarak benimseyememesinin ve Konya dışında maç oynayamaz hale gelmesinin nedeni bu. Arda Turan vearkadaşları konusundaki kararı Terim’in verdiği söylenecektir, ama aslına bakarsanız bu kararı veren futbol kamuoyundan başkası değil. 

2- SORUN iKi MAKAMIN AYNI ELDE TOPLANMASIİki yıllık faaliyet raporunu TFF’nin internet sitesinden indirdim. Bir bölümü zaten önceden başlayıp, devam eden projeler gibi görünüyor. Bu uzunvadeli bir iş. Amaç, raporda söz edildiği gibi Türkiye’de futbolun geleceğini tasarlamak ise, kısa vadede yapılanlara bakarak bir yargıya varmak doğru olmaz. Sorun milli takımlar teknik direktörlüğü ile Türkiye’de futbolun geleceğini ve gelişimini planlayan makamın tek elde toplanmış olması. O makamın birinci işi kısa vadeli: ‘Gruptan çıktın, çıkmadın’ gibi basit bir sonucu var. Ve o sonuç, uzun vadeli çalışmanın kesilmesine, kamuoyu desteğini yitirmesine neden olacak bir sonuç. Bence raporlara geçmeden önce bu iki işin birbirinden ayrılması lazım.

3- FUTBOLUN NERESi DOĞRU Ki HAKEMLER OLSUNHakemlerimiz çapsız, asıl sorun bu. Hataların bilinçli olduğunu düşünmüyorum. Bilinçaltı, büyük takımların korunması yolunda kendisini dışarıya vuruyor. Bir de şunu sorayım: Türkiye’de futbolun neresi doğru ki hakemlerin de her tarafı doğru olsun?

4- iKi HAFTA ÖNCE RiEKERiNK DÜNYANIN EN iYi HOCASIYDIİki hafta önce Riekerink dünyanın en iyi teknik direktörüydü, iki hafta sonra yerine kimin gelebileceği konuşuluyor. Sadece bu bile böyle bir değişikliğin beklenmesine yeter. Kadıköy’deki derbinin sonucu, Riekerink’in sonunu getirebileceği gibi, kredisinin uzamasını da sağlayabilir.

5- ARTIK PERFORMANS, MiLLi FORMA iÇiN YETERLi DEĞiLEmre Belözoğlu'nun yerini dolduracak bir oyuncu Fenerbahçe’de de yok, Milli Takım’da da. Fatih Terim, bunu görüyordur eminim, fakat artık biliyoruz ki sadece performans Milli Takım forması için yeterli olmuyor.

6- BEŞiKTAŞ’IN KAZANMAKTAN BAŞKA STRATEJiSi YOKGrupataki en önemli rakip Napoli’den 4 puan alınmasına rağmen hâlâ grubu üçüncü bitirme tehlikesine neden olan stratejinin değişmesi gerek. Beşiktaş, önümüzdeki maçları kazanmak zorunda. Başka bir strateji yok...

7- DERBİ BELİRLEYECEKSerinin psikolojik yararı oldu, ama geleceği belirleyecek şey G.Saray maçı. F.Bahçe, yenerse artık yarışın içinde olduğunu söyleyebiliriz. Yenilirse hem Kadıköy’de uzun süre kaybetmediği bir takıma karşı maçı kaybetmiş olmanın, hem de puan farkının yeniden açılmasına neden olmanın psikolojik yıkımı ağır olur.

8-YEDİRTMEM KÜLTÜRÜNÜN SONUCUBedeli olmayacak çünkü Türkiye’de işini düzgün yapmayan kamu görevlilerinin cezalandırıldığı görülmüş şey değil. ‘Adamımı yedirtmem’ kültürü varve bu kamu yönetiminin kalitesini düşürüyor. Daha ciddi olsaydı da hesap veren olmazdı.

UĞUR MELEKE
1- DÜNYANIN EN SAÇMA KRiZiYDi VE SEBEBiNi BiLMiYORUZFatih Terim, “Halktan özür dileyecekler” diyor, Burak çıkıp muhabirlere, “Konuyu siz biliyorsunuz” diyor. Bir arkadaş da, “Hayır bilmiyoruz” demiyor. Burak ve Terim nereden biliyorlar ki, konuyu muhabirlerin bildiğini? Siz mi sızdırdınız? “Halktan özür dileyecekler” diyen Terim, sessiz sedasız açıklıyor Arda’lı Ulusal Takım’ı. Ne bir sebep var, ne açıklama, ne özür. Dünyanın en saçma sapan krizinin sonuna geldik. Ve sebebini hâlâ tam olarak bilmiyoruz! 

2- TOLGAY ARSLAN iÇiN TFF BiR GiRiŞiMDE BULUNDU MU?Sanırım 2007’ydi, Terim benzer ‘pro-ge’ dosyasını bizlere sunmuştu. Birkaç soruyu da hâlâ yanıtlamadıklarınıgörüyorum: 1-) Esame listelerinin 23 kişiye çıkmasını önermiştim. Bana hak verdiğini iletmişti Fatih Hoca. 2 yıl geçti, niye bir gelişme olmadı?2-) Yabancı sınırının kalkmasını canı gönülden destekledim, ama hiç olmazsa ilk 18’de 3, 11’de 1 ‘22 yaş altı Türkiye’de yetişmiş’ oyuncu şartı neden kaldırıldı?

3- PEKİ MEHMET İLE QUARESMA NE OLACAK?Asla art niyetli olduklarını düşünmüyorum. Formsuzdurlar. Aydınus’u ağır biçimde eleştirdik. Ucuz biçimde düşen Mehmet’i niye eleştirmedik? Mehmet canım kardeşim, ama yakıştı mı ona öyle düşmek? Kalkavan’a vuruyoruz, peki Quaresma’nın yaptığı vicdansız hareket? Görüntüyle ceza verilecek mi?

4- RiEKERiNK’iN SEBEBi TERiM OLMAMALIPrandelli-Hamzaoğlu operasyonunda zamanlama yanlıştı. Neticenin kupa olup olmaması bunu değiştirmez. Riekerink, kimsenin başına silah dayamadıkontratı için. CV’sinde Barcelona, Manchester United olduğunu da iddia etmedi. Riekerink gönderilecekse de sebebi Fatih Terim olmamalı. Kendisine G.Saray’la ilgili soruya, “O konuya Türkiye’ye döndüğümüzde bakarız” demesi, en hafif ifadeyle ayıp, günah. Aynı muamele kendisine yapılsa ne hissederdi?

5- KARABÜK'Ü BAŞAKŞEHİR'E TERCİH EDERİMEmre Belözoğlu'nun olağanüstü Milli Takım kariyeri bitti, Hamit’in de, Umut’un da öyle... Tekrar başlayacağını zannetmiyorum artık. Ulusal forma Oğuzhan’ın, Hakan’ın, Ozan’ın, Kaan’ın artık. Yeni bir sayfa bu. Oradan devam etmek gerek. Başakşehir, G.Saray’ı yenerek yukarılarda kalacağınıispat etti zaten. Ama itiraf edeyim, Karabük’ün kişilikli ve istekli futbolunu, Başakşehir’in oynatmadığı şeye tercih ederim.

6- BEŞiKTAŞ’IN ŞANSI YÜZDE 80Beşiktaş’ın şansı yüzde 80’lerde. 2 maçta 4 puan matematiksel olarak yetiyor. Benfica ile berabere kalınsa bile Dinamo’yu orada yenebilecek güçte. Benfica maçında başlangıç stratejisi beraberlik olmaz. Beşiktaş, bu genetiğiyle her maça kazanmaya çıkar. Ama 85’te 1-1’se durum başka.

7- ÜÇ ÖN STOPERLE ÇIKMAZSA OLURKonya’da 10 numarada Van Persie, Karabük önünde orta sahada Aatıf, ManU karşısında Alper ve Akhisar’da Aatıf. Sorun belli, çözüm belli. Bir ekstra yetenekli olunca F.Bahçe’nin rengi değişiyor. Advocaat, eski alışkanlıklarına dönüp orta sahayı ‘3 ön stoper’le kurmaya kalkmazsa, F.Bahçe yarışın içindedir artık.

8- EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI80’lerde de bu konu işleniyordu gazetelerde; 90’larda da. 2000’lerde, “Sene artık 2000 oldu” deniyordu. Yıl 2016 oldu, hâlâ aynı krizleri yaşıyoruz Türkiye’de. Sorumluları en ağır biçimde cezalandırılmalı ki, bir daha yaşamayalım bu çağdışı problemleri.

UĞUR VARDAN
1-BARIŞ NASIL SAĞLANDI Ki?Nedeni hakkında hâlâ bilgi sahibi değiliz. ‘Barış’ın nasıl sağlandığının açıklanacağından da emin değilim. Özür dilendi de bizim mi haberimiz yok? Kosova maçı ‘Arda’giller’siz de kazanılabilirdi.   

2-BU, MAAŞI AÇIKLAMA RAPORUBu rapor, “Terim’in maaşını tartışıyorsunuz, ama bakın bu meblağ karşısında neler neler yapıyor” demek! Teknik direktörlük ve sportif direktörlüğün aynı elde olmasını mantıklı bulmuyorum. Rapor değil, notu millilerin performansı belirler.

3-‘BÜYÜKLER’i KOLLUYORLARArt niyetli değiller, ama Yanal’ın vurguladığı gibi ‘yeteneksizler’. Standartları yok; benzer pozisyonlarda kendi kararlarının tersini veriyorlar. Genelde ‘Büyükler’i koruyorlar, bu da tarihsel bir gerçek. 

4-HOLLANDALI OYUNU OKUYAMIYORRikerink’in oyunu okumasında problem olduğuna inanmaya başladım. G.Saray, Sneijder’siz bir geleceğe hazırlanmalı. Oyun zekâsına hizmet edemeyen vücudu, sert takımlara karşı çare üretemiyor. 

5-YARINLAR iÇiN EMRE’YE HAYIRF.Bahçe ve G.Saray’ı yendi. Bu performans liderliği taşıyabileceklerini gösteriyor.Beşiktaş maçı sıralamayı netleştirebilir. Yarının inşasını önemsiyorum. Emre’yi yeniden düşünmemekten yanayım.

6-BENFiCA’YA YENiLMEMELiTabii ki çıkabilir. Benfica karşısında alınacak üç puan bir anlamda ‘Mutlu son’ olacak, o maç berabere biterse eğer, Dinamo Kiev karşılaşması gibi bir seçenek daha var. Yani Benfica’ya yenilmemek gerekiyor, tek strateji bu olmalıdır...

7-PROBLEM DÖRT RAKiP OLMASIDüzeldi gibi. Manchester United maçı takımın sınırlarını göstermesi açısından önemliydi. Lakin lig yarışında kâğıt üzerinde 4 rakip var; birini ya da ikisini tutsanız, diğer ikisi aradan sıyrılabilir. Problem bu...

8-TAM BiZE ÖZGÜ BiR OLAY!Olayın vehameti tam da bize özgü: Kapı kilitli ve anahtarı alan ortada yok. Allah’tan daha ciddi bir durum olmadı ki, ama öyle olduğu durumlarla karşılaştığımız da vaki. Ne yazık ki bedel falan da ödenmiyor.

MEHMET ARSLAN 

1-NE OLDU DA FiKiR DEĞiŞTi?Miletten kimin özür dileyeceğinin yanıtını ben değil, Terim vermeli. Aylardır Arda’yı çağırmayan Terim, bir anda ne oldu da fikir değiştirdi, ‘yukarıdan’ ilham mı geldi?

2-RAPORDA BiR ŞEY GÖRMEDiM103 sayfanın 21 sayfası fotoğraf, 13 sayfası Milli Takım maçlarına ayrılmış. Ben yeni bir şey görmedim. Ve aydınlanmadım da.

3-HAKEM DOĞRAMADA MAHiRiZAsla art niyetli diyemem, beceriksiz oldukları bir gerçek. Ama elinizi vicdanınıza koyun: Hakem doğrama konusunda bizim kadar mahir bir başka ülke var mı?

4-YENiLiRSE HOCA DEĞiŞiRGeçen hafta F.Bahçe, bu G.Saray’ı yakalar demiştim. Bu hafta da eğer F.Bahçe’ye yenilirlerse teknik adam değişikliği G.Saray için zorunlu olur. Çünkü G.Saray belli bir oyun anlayışıyla değil, ancak oyuncularıyla sonuca gidebiliyor. Bu da en büyük zaafı.

5-BEN ÖNCE EMRE’Yi YAZARIMMilli Takım için ilk yazacağım isim Emre Belözoğlu olur. Başakşehir’de medya ve taraftar baskısı yok. Ama aynı şeyler, biraz dezavantaj da. Final mental güçlerine bağlı olacak.

6-BEŞiKTAŞ’IN iKi AKLI VARBeşiktaş’ın aklı ligde yok sözüne katılmıyorum. İki aklı var ikisi de gerekli yerde. Gruptan çıkmanın tek anahtarı da Benfica’yı yenmektir.

7-F.BAHÇE EN BÜYÜK ADAY OLURF.Bahçe’de işler düzelecek, hatta çok mükemmel olacak. Çünkü, kaliteli bir takımı var. Tecrübeli bir yönetimi var. Ve deneyimli bir teknik direktörleri de var. Güç yani; taraftar da G.Saray maçıyla devreye girer. Ve F.Bahçe şampiyonluğun en büyük adaylarından olur.

 8- TEPEDEN TIRNAĞA DEĞiŞMELiÖnceliklerimizin neler olması gerektiğine çarpıcı bir örnek. Statların fiziki şartlarının tepeden tırnağa elden geçirilmesi gerekiyor. Allah hem Robin van Persie’yi hem de bizi korudu.

Yorumlar | 0
üye profil