Maradona'nın doktoru Leopoldo Luque hakkında soruşturma açıldı

Diego Armando Maradona'nın ölümü, tüm dünyayı yasa boğdu. Ancak ölümü sonrası bazı iddialar ve haberler de konuşulmaya başlandı. 60 yaşındaki futbol efsanesinin ölümü ardından Arjantinli savcılar, doktoru hakkında olası ihmal sonucu ölüme sebebiyet verme iddiasıyla soruşturma başlattı. Beyin ameliyatı geçiren Maradona, dinlendiği evinde kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştu.

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2020 13:33
Değiştirme Tarihi: 30.11.2020 13:34
Maradona'nın doktoru Leopoldo Luque hakkında soruşturma açıldı

Arjantin'de savcılar, Maradona'nın ölümünde doktorun ihmali olup olmadığını araştırmak için harekete geçti. Başkent Buenos Aires'te polis, doktor Leopoldo Luque'nin evinde ve özel kliniğinde arama yaptı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, doktor Luque'ye henüz resmi bir suçlama yöneltilmedi. Doktor Luque de ölümdeki ihmal iddialarını kabul etmiyor. Maradona beyindeki pıhtı nedeniyle bir ameliyat geçirmişti ve alkol bağımlılığı tedavisi görmek üzereydi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Soruşturmanın merkezinde ne var?

Pazar sabahı, 30 polis 39 yaşındaki Dr. Luque'nin evini ararken, 20 polis de başkent Buenos Aires'teki kliniğinde arama yaptı. Arama emrini, Maradona'nın evindeki son günlerinde neler yaşandığını belirlemeye çalışan savcılar verdi.

Yetkililer, aramalarda bilgisayarlar, cep telefonları ve tıbbi notlara el konulduğunu belirtti. Şüpheler, Maradona'nın evindeki nekahet döneminin klinikten taburcu edilmesi kurallarına uygun olmadığı yönünde.

Haber ile ilgili metin girin!.

Bu kurallara göre, "madde bağımlılığı konusunda uzman" bir hemşire ekibinin 24 saat esasına göre bulunması, bir olumsuzluk halinde çağırılacak doktorların olması ve şok cihazı bulunan bir ambulansın da hazır beklemesi gerekiyordu.

Yetkililer, Dr. Luque'nin Maradona'nın evinde geçirdiği nekahet dönemi düzenlemelerine dahlini bilmek istiyor. Maradona'nın doktoru olarak bilinen Dr. Luque Pazar günü ağlayarak konuştuğu basın toplantısında, bir dostunun hayatını kurtarabilmek için elinden geleni yaptığını söyledi. Luque, Maradona'nın son günlerde çok mutsuz olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir noktada gazetecilere kızan Dr. Luque "Neden sorumlu olduğumu mu bilmek istiyorsunuz? Onu sevmekten, bakmaktan, hayatını uzatmaktan ve son günlerine doğru geliştirmekti" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Dr. Luque, "Ben bir beyin cerrahıyım ve işim orda bitti" diye konuştu ve nekahet dönemindeki düzenlemelerin kendi sorumluluğu olmadığını" belirtti.

"Maradona bir rehabilitasyon merkezine gidebilirdi. Bunu istemedi" diyen Dr. Luque, yıldız oyuncunun "idare edilemez" olduğunu savundu.

Doktor ayrıca, Maradona'nın evinin dışında neden şok cihazı bulunan bir ambulans bulunmadığını da bilmediğini belirtti.

Dr. Luque, "Diego çok mutsuzdu, yalnız kalmak istiyordu ve bu kızlarını, ailesini ve etrafındakileri sevmediğinden de değil" diye konuştu.