Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Lucescu: 'Genç oyuncular ile çalışılamayan tek yer Türkiye'

Lucescu: 'Genç oyuncular ile çalışılamayan tek yer Türkiye'

Rus basınına konuşan ve 17-18 yaş gruplarının eğitimi hakkında açıklamalar yapan Lucescu, gençleri eğitmek adına Türkiye'nin zor bir ortama sahip olduğunu savundu.

27.06.2016 20:51

Çalıştığı tüm takımlarda genç oyuncuların kampta birlikte çalıştıklarını ifade eden Rumen teknik adam, "Zenit'te çok sayıda genç oyuncu olduğunu öğrendim. Kulüp yetkilileriyle de bu konuyu konuştum. 2 yıl boyunca genç oyuncular A takım ile antremanlara katılacak ve deneyim sahibi olacaklar." dedi.

Bu sistemi çalıştığı her kulüpte yaptığını sadece Türkiye'de yapamadığını dile getiren Lucescu, "Bu sistemi Türkiye'de  yapamadım. Türk kulüplerinin başkanları 1 numara olmak istiyorlar. Bunun için de ne yapmak gerekiyorsa onu yapıyorlar. Gerekiyorsa Van Persie'yi transfer ediyorlar. Genç oyuncu yetiştirmek yerine yıldız oyuncu almayı daha uygun buluyorlar. Buna rağmen Galatasaray ve Beşiktaş'ta şampiyonluk yaşadım." ifadelerini kullandı.

Sor-cevap şeklinde gelişen röportajda Lucescu'nun verdiği diğer ilgi çekici yanıtlar şu şekilde:

Hulk, Dzyuba, Shatov, Kokorin gibi oyuncular hakkında ne düşünüyorsunuz?
Henüz göremedim kendilerini çünkü milli takımlarındalar. Her şey onların isteklerine bağlı. İyi futbol izletebilmek için fonksiyonel bir temel kullanmalıyız. Zenit'in bütün oyuncularının teknik becerileri yüksek. Problem oyun felsefesi ve çalışma tekniklerinde. Bunun üzerinde duracağız.

Zenit ile 2+1 yıllık sözleşmeniz var. Bu süre bir takım inşa etmek için yeterli mi?
Yeterli olduğunu düşünüyorum. Yeni bir hoca istediği takımı 6 ayda oluşturabilir. Sonrası başarının gelip gelmeyeceğine bağlı.

Shatov, Smolnikov, Dzyuba ve Kokorin'in Fransa'daki performansı sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?
Rusya maçlarını izlerken yorulduğumu fark ettim. Turnuvayı bir an önce unutup gelecek turnuvalara iyi bir takım hazırlamaları lazım. Bu oyuncular henüz genç. 2 yıl sonra Rusya'da Dünya Kupası var. Onun için bu genç kadronun hazırlanması lazım. Bu genç oyuncular milli takımın temelini oluşturuyor. Dünya Kupası'na oyuncuları hep beraber hazırlamalıyız. Rusya 2018'de milli takımın en az yarı final göreceğini düşünüyorum. Bu konuda Zenit'in de yapacağı şeyler var. Benim de tabii ki. Daha iyi bir Rusya için bunları yapacağız. (Sporx)

Yorumlar | 0
üye profil