Lewis Hamilton'a 'şövalye' unvanı verildi: Sir Lewis Hamilton

Bu yıl 7. kez Formula 1 şampiyon olarak, F1 efsanesi Michael Schumacher'i yakalayan Lewis Hamilton'a İngiltere'de şövalye unvanı verildi. Bu yıl koronavirüse de yakalanan Hamilton bundan sonra Sir Lewis Hamilton olarak anılacak. Peki Lewis Hamilton kimdir, kaç yaşında? Şövalye unvanı kime, nasıl verilir? Şövalye unvanı nedir? İşte ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 31.12.2020 12:56
Değiştirme Tarihi: 31.12.2020 12:56
Lewis Hamilton'a 'şövalye' unvanı verildi: Sir Lewis Hamilton

35 yaşındaki Formula 1 şampiyonu Lewis Hamilton'a koronavirüs salgınında yürüttüğü çalışmalar nedeniyle yüzlerce kişiyle birlikte Yeni Yıl Onur Listesi'nde yer aldı. Lewis Hamilton'a verilen şövalye unvanı ardından birçok kişi kimlere şövalye unvanı verildiğini merak etti.

Konuyla ilgili açıklama İngiltere Başkanı Boris Johnson'dan geldi. Johnson, 7 kez F1 şampiyonu olma başarısı gösteren Hamilton'ın pistlerdeki yeteneği dışında sporda ve ırkçılık karşıtı konularda da gösterdiği duyarlılığa vurgu yaptı ve bu duyarlılığı sayesinde ona 'Sir' unvanı verildiğini açıkladı. 

Hamilton, iki Britanyalı Stirling Moss ve Jackie Stewart ve Avustralyalı Jack Brabham'dan sonra şövalye ünvanı verilen dördüncü F1 pilotu oldu.

Lewis Hamilton, İstanbul Park'ta düzenlenen Türkiye GP'yi kazanarak şampiyonluğunu ilan etmişti.

SİR UNVANI NEDİR, KİM TARAFINDAN KİMLERE VERİLİR?

Sir (okunuşu SÖR) unvanı İngiltere'de kraliyet tarafından alanın başarı gösteren ve başarılı çalışmalar yürüten kişileri onurlandırmak ve ödüllendirmek için verilen bir unvandır. Buna bir örnek ise Manchester United'da çeyrek asırdan fazla görev yapan Alex Ferguson'a verilen 'Sir' unvanı gibi...