Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Mourinho kupaya doymuyor!

Mourinho kupaya doymuyor!

İngiltere Premier Lig'de 3. kez yılın teknik direktörü seçilen Chelsea'nin Portekizli çalıştırıcısı Jose Mourinho, kariyeri boyunca kazandığı kupaların çokluğuyla dikkati çekiyor. Kulüpler düzeyinde UEFA Süper Kupası dışında yer aldığı tüm kulvarlarda en az bir şampiyonluk yaşayan Mourinho, 2000'de başladığı 15 yıllık teknik adamlık kariyerinde 22 kupa kazanma başarısı gösterdi.

22.05.2015 16:59

Portekiz'de Porto, Benfica ve Uniao de Leiria, İtalya'da Inter, İspanya'da Real Madrid ve İngiltere'de Chelsea'de görev yapan 52 yaşındaki teknik adam, son kupasını "Maviler"in başında şampiyonluğa ulaşarak elde etti.

Mourinho'nun kupa koleksiyonu

Mourinho, Benfica ve Uniao de Leiria'da tamamlayamadığı birer sezonun ardından 2002'de geçtiği Porto'da kupa koleksiyonuna başladı.

İki yıl görev yaptığı Porto'da 2 lig, birer Portekiz Kupası, Portekiz Süper Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi şampiyonlukları yaşayan tecrübeli çalıştırıcı, 2004'te Chelsea ile anlaştı.

İlk Chelsea döneminde, 3,5 sezon boyunca 2 İngiltere Premier Lig, 2 Lig Kupası, birer Federasyon Kupası ve Community Shield elde eden Mourinho, 2008'de Inter'in başına geçti.

Inter'de tamamladığı 2 sezonda başarılarına yenilerini ekleyen Portekizli teknik adam, 2 lig, birer İtalya Kupası, İtalya Süper Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandı.

İngiltere ve İtalya'nın ardından İspanya'nın yolunu tutan Mourinho, 2010'da teknik direktörlük koltuğuna oturduğu Real Madrid'de geçmiş başarılarının bir adım uzağında kalsa da 3 yıl içinde lig, İspanya Kral Kupası ve İspanya Süper Kupası'nda birer şampiyonluk yaşadı.

Geçen sezon 2. kez göreve geldiği Chelsea'de ilk yılını kupasız kapatan Mourinho, bu sezon Lig Kupası'nın ardından ligde de şampiyonluğa ulaşarak koleksiyonuna 22. kupasını ekledi.

Yorumlar | 0
üye profil