Koç’un adaylığı büyük cesaret!

Serbest Kürsü’de usta yazarlar gündemi enine boyuna masaya yatırdı. İşte haftaya damga vuranlar, kazananlar, kaybedenler...

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2016 02:01
Değiştirme Tarihi: 26.10.2016 02:01
Koç’un adaylığı büyük cesaret!
Serbest Kürsü’de usta yazarlar gündemi enine boyuna masaya yatırdı. İşte haftaya damga vuranlar, kazananlar, kaybedenler...

GÜRCAN BİLGİÇ
Koç'un adaylık açıklaması aynı zamanda cesur bir hareket. Neden? Öncekilerin başına gelenler ortada…

AHMET ÇAKAR
Ali Koç belki Fenerbahçe tarihinin en başarılı başkanı olmaz ama en karizmatik başkanı olur

METİN TEKİN
Oyuncu planlamasında, hoca seçiminde hala hatalar oluyorsa 18 yılda nasıl bir deneyim kazanıldı?

MURAT ÖZBOSTAN
F.Bahçe'nin en önemli sorunu sevgi... Ali Koç'un adaylığı F.Bahçe'de yeni bir dönemin habercisidir

Ali Koç'un başkan adaylığını ilan etmesi sonrası Fenerbahçe'yi nasıl günler bekliyor, son durum nedir?
GÜRCAN BİLGİÇ: Ali Koç tüm Fenerbahçeliler'in gönlündeki isim... Geçen hafta başlayan tartışmalar sonrasında çok güzel bir lisanı ifadeyle, "Ben buradayım" demesi, camiada müthiş bir sinerji yarattı. Fenerbahçe taraftarının, kongresinin, hatta Fenerbahçe'yi eleştiren medyanın mevcut başkan Aziz Yıldırım'a inancı, güveni kalmadı. Kulübü buraya kadar getirdi, tamam ama son 5 yıldır o kadar kötü yönetiyor, o kadar yanlış kararlar alıyor ki Fenerbahçe son 5 yılda her açıdan 10 yıl, 15 yıl geriye gitti. Kurumsal açıdan da, sportif başarı açısından da, ekonomik açıdan da böyle… Dursun Özbek, Fikret Orman ve Muharrem Usta'nın "Önceki yönetim yanlış yaptı, ben düzeltiyorum" deme şansı var. Aziz Yıldırım'ın o şansı yok, 18 yıldır başkan… Kulüp mali olarak batmış, UEFA el koymuş, kelepçeleri takmış. Sebep; Aziz Yıldırım'ın yanlış harcamaları ve ekonomik yönetimi… Kadro kalitesi erozyona uğramış, kalitesi kalmamış. Takımı bir yere taşıyan, karakter koyan teknik direktörler gönderildi... "Onlar mı şampiyon yaptı, ben yaptım" anlayışıdır bunun sebebi. Fenerbahçe'nin kapsamlı bir yenilenmeye ihtiyacı var. Ruhunu temizlemesi lazım Fenerbahçe'nin.
Ali Koç'un yaptığı sadece adaylık açıklamasıyla kısıtlı değil, aynı zamanda cesur bir hareket. Neden cesur hareket? Daha önceki başkan adaylarının başına gelenler ortada… Sadettin Saran ve Hulusi Belgü ihraç edildi, Hakan Bilal Kutlualp'in başına gelmeyen kalmadı. Fenerbahçe Haysiyet Divanı'nın hışmına uğradılar. Uğramayanlar da itibarsızlaştırmaya maruz kaldılar. Ali Koç bunları görerek, bilerek, "Ben adayım" diyorsa bu çok cesur bir harekettir. Aziz Yıldırım, Mehmet Ali Aydınlar'la yarıştığı kongre sonrasında Ali Koç'a söz verdi, benden sonraki başkan sensin diye… Bu ne zaman gündeme geldi, o zaman Ali Koç'la kavga ettiler, tartıştılar. Şu ortamda, "Yargıtay kararı açıklansın, gideceğim" diyen birine de git denmez, Ali Koç burada doğru yapıyor. Açıklaması o yüzden çok yerinde. En erken 2018 diyor, burada Aziz Yıldırım'a da, "İster sen ol, ister olma, ben o kongreye geleceğim" mesajını verdi.
Esas bugünden sonra Fenerbahçe'de ne olacağı çok önemli… "Erkek gibi çıksınlar, zaten aday yok ki" diyen bir anlayış hakimdi. Bundan sonra Yargıtay kararından sonra aday olmaya niyetliyse çok farklı bir Aziz Yıldırım izleriz. Niyetliyse Ocak ayında transfer olur. Oradan işaretleri alabiliriz, bundan sonraki açıklamaları, iletişimi ve nobran yaklaşımı değişecektir. Tribünler açılır. Fenerbahçe kongresinde Aziz Yıldırım'ı sandıkta yenemezsiniz. Herkesin istediği, sevdiği aday olmak başkadır, o kongreyi yönetmek, oyları yönlendirmek başkadır. Aziz Yıldırım'ın 18 yıllık döneminde 15 bin üye olmuş. Yıldırım bu üyelerle bir şekilde temas etmiştir, elini sıkmıştır, düğününe gitmiştir. Kulüpten birçok üye maddi, manevi fayda sağlamıştır ve Yıldırım'ı kaybetmek istemez. Koç ya da başkasının Yıldırım karşısında gireceği kongrede seçilmesi için en az 4 bin 501 oy alması lazım. Aziz Yıldırım'ın 4 bin 500 oyu garanti… Bu da kongreye 10 bin kişinin gelip oy kullanmasını gerektirir.

Ali Koç'un başkanlık şansı ne kadar?
AHMET ÇAKAR: Ali Koç'un başkanlık şansı tabii ki var. Üstelik belki Fenerbahçe tarihinin en başarılı başkanı olmaz ama en karizmatik başkanı olur. Çünkü büyük takımlarda başarılar genelde sportif sonuçlara bağlıdır. Ali Koç döneminde Fenerbahçe'nin özellikle futbol alanında Türkiye ve Avrupa'da nasıl bir başarı yakalayacağını öngöremiyoruz ama Ali Koç'un çok önemli insani özellikleri var. Türkiye'nin en zengin ailelerinden birine mensup. Üstelik Harvard gibi dünyanın bir numaralı üniversitesinden mezun olmuş. Ayrıca vizyonu ve karizması ile Fenerbahçe'ye çok yakışan bir başkan olur. Ama tek eksiği var, o da futbolu ne derece biliyor, bilmiyorum. Başkan olduğunda Fenerbahçe'ye birçok konuda ışık tutabilir ama vahşi futbol başka bir şey. Onu da zekası ve birikimiyle aşabileceğini düşünüyorum.

ADVOCAAT HEYECANSIZ
Peki Fenerbahçe'de saha içinde neler oluyor, yaz dönemi yapılan kadro mühendisliği doğru muydu?
METİN TEKİN: Bu yönetim gerçekten çok deneyimli, 18 yıllık bir başkanlık dönemi var. Oyuncu planlamasında, teknik direktör seçiminde hala bu hatalar yapılıyorsa bu 18 yılda nasıl bir deneyim kazanıldı? Binalardan, tesislerden başka Fenerbahçe'nin sportif başarı açısından deneyim kazanamadığını görüyoruz. Özellikle bu sene oyuncu planlaması ve teknik direktör seçiminde yapılanlar ortada. Özellikle Advocaat'a 69 yaşına gelmiş biri olarak tecrübeli mi denmeli, yoksa misyonunu tamamlamış bir hoca mı? Bence teknik direktörlük heyecansız yapılacak iş değildir, bence Advocaat misyonunu tamamlamış bir isim.
MURAT ÖZBOSTAN: Fenerbahçe'de oynamak da Fenerbahçe'de teknik adam olmak da zor iş.. Bunun yarattığı baskı da çok büyük. Böyle bir atmosferde futbol oynamak zor iş.. Fenerbahçe'nin dağınık bir görüntüsü var. Bu dağınıklığı toplayacak bir isim yok. Başkan Aziz Yıldırım'ın söylemleri de hareketleri de hep gerginlik üzerine.. Sevgi lazım Fenerbahçe'ye.. Teknik adam Dick Advocaat da takımı toplarlamaktan yana her kötü sonuçta takımı taça atan bir isim.. Ben bu takımda şunları başaracağım diye ağzından hiçbir şey duymadık. Ben de heyecanı yok. Alır bavulunu gider bir gün.. Bunu da kendi diyor biz değil.. Ama her şey medyaya kesiliyor. Ali Koç'un adaylığı Fenerbahçe'de yeni bir dönemin habercisidir.

ABDULLAH AVCI DEVRİMİNİ YAPTI
Konyaspor ve Başakşehir'in çıkışını nasıl değerlendirmek lazım, Başakşehir'in şampiyonluk şansı var mı?
BÜLENT TİMURLENK: Konya'nın kadrosuna bakarsak bu gelinen noktayı Aykut Kocaman'ın başarısı olarak görmek lazım. İmkan meselesi bir yere kadar… Tribünler dolabilir, yayın hakkından, sponsorluk gelirine kadar gelen bütçeyle Kocaman daha iyi bir takım yapmak isteyebilir. Bir devrim yapan teknik adamlar vardır, bir de devrime ortak olan… Bir de muhafazakarlıklarından dolayı yerinde sayanlar. Aykut Kocaman ve Abdullah Avcı'nın geçirdiği gelişim ortada. Dünyada birçok adam Guardiola'yı, şimdi de Conte'yi izliyor, üçlü oynattığını takip ediyor. 3-5-2'den 3-4-3'e dönen teknik adamların hepsi bir şekilde izledikleri maçların analizi üzerinden takımlarını değiştirmek istiyorlar. Mourinho niye eleştiriliyor, hep aynı kaldığı için… Avcı da, Kocaman da futbol felsefelerini ileri götürebilen adamlar. Baskısı, medyası, taraftarı, tribünü yönetimiyle elbette büyük takımlarla Başakşehir gibi bir takımı yönetmek arasında fark var ama bu Avcı'nın kendi içinde bir devrim yarattığını değiştirmez, bu sonuçlar bunun belgesidir. Yine de Başakşehir'in topladığı puanlara rağmen benim şampiyonluk adayım Beşiktaş. Başakşehir'i şampiyonluk adayı olarak görmüyorum.
MURAT ÖZBOSTAN: Başakşehir tabii ki şampiyon olabilir..Abdullah Avcı'nın bunu başarmaması için hiçbir neden yok. Başakşehir için tek bir sıkıntı var. Şu aşamada taraftar baskısının olmaması bir avantaj olabilir ama ilerleyen haftalarda bu taraftar şart. Siz şampiyonluğa oynuyorsanız taraftar yani 12. Adam olmalı.. Başakşehir bu sıkıntıyı çözmeli..

ABOUBAKAR 3 YILDIZLI OTEL

BÜLENT TİMURLENK
Beşiktaş için Demba Ba dört, Gomez beş yıldızlı oteldi. Aboubakar 3 yıldızlı otel ama doğru arkadaşlarla gidersen 3 yıldızlıda da güzel tatil yaparsın

METİN TEKİN: Ben Aboubakar'ın vuruş santrforu olduğunu düşünmüyorum ama oyun içinde olan, iyi bir forvet oyuncusu olduğunu düşünüyorum. Göreceksiniz, ilerideki haftalarda kaçırdığı basit pozisyonları yine göreceğiz. Aynı zamanda Antalyaspor'a attığı muhteşem gollerden de atacaktır ama esas önemli olan oyun etkinliğini, katılımını Cenk'e oranla çok daha fazla göreceğiz. Böyle bir santrfor tiplemesi Aboubakar… Kendine güven işini Napoli maçında halletmesi çok önemliydi. Napoli'deki golleri atmasa Antalya'da o vuruşu yapmaya teşebbüs bile edemeyecekti. Bu iş kendine güven işidir. Kendinize güveninizi kaybettiğiniz zaman amatör bir oyuncu olursunuz. O vuruşu yaptıran Napoli'de attığı 2 goldür. Güzellik açısından söylemiyorum, vuruş kararı, cesareti ve kararlılığı açısından söylüyorum. Napoli'deki ilk vuruşu çok kötüydü misal ama o gol, diğerlerinin anahtarı oldu.
BÜLENT TİMURLENK: Demba Ba 4 yıldızlı oteldi. Mario Gomez'le 5 yıldızlı otelde kaldı Beşiktaş. 4 ve 5 yıldızlı otelden sonra belki Aboubakar 3 yıldızlı otel ama oraya doğru arkadaşlarla gidersen güzel tatil yaparsın. Burada santrforu pozisyona sokmak önemli. Santrforu gol kaçıran değil, santrforunu gol pozisyonuna sokamayan takımın derdi daha büyüktür.

CANER'İ ÇOK ARAR
Caner Erkin sezonu kapattı. Sizce Adriano, Caner'in boşluğunu doldurabilir mi?
MURAT ÖZBOSTAN:
Caner, Beşiktaş için önemli bir transferdi. Çok dramatik bir sakatlık oldu. Gözler artık Adriano'da olacak. Adriano, Caner'in boşluğunu dolduramaz. Beşiktaş bu bölgede sıkıntı yaşar.

HAFTANIN KAZANANLARI&KAYBEDENLERİ
8.Hafta Kazanan Kaybeden
Gürcan Bilgiç Ersun Yanal Hakemler
Levent Tüzemen Ersun Yanal Wesley Sneijder
Metin Tekin Ersun Yanal Caner Erkin
Bülent Timurlenk Ersun Yanal Jan Olde Riekerink

1-0-2 ile Gelecek Hafta
LEVENT TÜZEMEN
Gençlerbirliği-Beşiktaş: 2
Gaziantepspor-Osmanlıspor: 2
Bursaspor-Konyaspor: 1
Adanaspor-Galatasaray: 2
Medipol Başakşehir-Akhisar Bld: 1
Trabzonspor-Çaykur Rizespor: 1
Fenerbahçe-Karabükspor: 1
Kasımpaşa-Aytemiz Alanyaspor: 1
Kayserispor-Antalyaspor: 1

G.SARAY BU İMZAYLA 1 MİLYAR € KAZANIR
Tüzemen: Bu proje G.Saray'daki sorunları çözer. Aysal'la Kıraç eleştiriyorlardı. İkisinin servetleri kulübün borcunu beş kere öder... Çok istiyorlarsa bassınlar parayı, alsınlar Riva ve Florya'yı...İktisatçılar gayrimenkul satıp yerine yenisinin konamamasını, "İflas başlangıcı" olarak yorumlar. Sizce Riva ve Florya, Galatasaray'ın mali sorunlarına çözüm mü olur, yoksa bu teorideki gibi sonun başlangıcı mı?
LEVENT TÜZEMEN: Bu projeler, Galatasaray'da sorunu çözer. Herkesin oturduğu evin bir değeri vardır, bir de rayiç bedeli vardır. Mesela evin değeri 1 milyon dolardır ama belediyedeki rayiç bedeli ise 500 bin liradır. Galatasaray'ın yaptığı anlaşma da öyle… Sadece arazilerle ilgili yapılan fizibilitenin parası dile getirildi. Özel yapılan protokolün içindeki rakam çok farklı. Konuşulanlar rayiç bedel gibi, burada kar ortaklığı yapılacak. Yüzde 80'e yüzde 20 gibi… Dolayısıyla Galatasaray bir değerlendirme yapıyor. Burada yapılan binalardan kulüp de kâr edecek. Ayrıca Sarıyer'de devasa bir tesis yapılacak, ayrıca salon yapımına destek olunuyor. Üst hakkından dolayı bir sıkıntı vardı, stadın hakları veriliyor. Sadece 47 kişi 'hayır' dedi üyelerden, çok büyük bölümü 'evet' dedi. Galatasaray'ın içindekiler biliyor oraya neler yapılacağını… Galatasaray'dan nemalanmaya çalışanlar, bir de karşı çıkmak için karşı çıkanlar aleyhte düşünüyor. Galatasaray'ın kurtuluş reçetesidir bu… Galatasaray bu işi devletle yaptı. Nereden baksan kasaya 1 milyar dolar para girer, bunu ciddi söylüyorum. Hemen anında tüzük de değişecek ve bundan böyle borçlanmanın önüne geçilecek. Bunun mimarı Alp Yalman'dır. Kulübü borçsuz ve alacaklı teslim etmişti zamanında. Dolayısıyla Galatasaray'ın kurtuluşu bu projedir. Oturmadığın ev senin değildir, ancak vergisini ödersin. Galatasaray'ın kredileri patlamış, ödemeler sıkıntıya girmiş. Şu anda kimse su vermeyecek durumda… Ünal Aysal'la İnan Kıraç eleştiriyorlardı. İkisinin servetleri Galatasaray'ın borcunu 5 kere öder. Çok istiyorlarsa bassınlar parayı, alsınlar Riva ve Florya'yı.

ERDOĞAN'IN DESTEĞİ VAR
Florya'nın 4'te 3'ü Milli Emlak'a ait ve imar izni yok fakat Sarıyer'e Milanello gibi tesisler yapılacak Galatasaray'a. Bunun büyük avantajı var. Ayrıca Arena'nın çatısı kapanmayacak, yapılacak salon karşılığında 15 milyon dolar borç da siliniyor. Bunlar büyük rakamlar, üstelik tıkanmışsın. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük desteğiyle Galatasaray bu işi Haziran'dan beri doğru bir şekilde yürüttü. Ekim'de geldiler, sundular. Bu süreç devam ediyor. Yönetim, başkan Dursun Özbek ve komisyon çok doğru insanlardan oluşuyor ve Galatasaray'ın borçlarını ödeyecekler.

Peki Riekerink'in performansını nasıl buluyorsunuz?
AHMET ÇAKAR: Riekerink, Trabzonspor maçına kadar özellikle oyuncu değişiklikleriyle eleştirilse de yine de güvenilen ve çok sevilen bir isimdi. Bir teknik adamı hele Riekerink gibi naif bir insanı tek maçla bombardıman etmek doğru değil. Hollandalı teknik adamın Galatasaray'ı taşıyıp taşıyamayacağı ancak bazı maçlar oynandıktan sonra ortaya çıkar.
MURAT ÖZBOSTAN: Bence de Riekerink iyi insan.. Herkes onu çok seviyor. Ben de seviyorum. Galatasaray taraftarının gözünde önemli bir kredisi var. Tribünlerin tepki gösterdiği Tarık ve Umut gibi iki önemli futbolcuyu bu takımdan göndermiş bir adam.. Öyle ya da böyle şu an Galatasaray Teknik Direktörü.. Çok da başarılı işler yaptı kısa zamanda. Kupaları var. Lig uzun bir yarış.. Burada kurt teknik adamlar var. Bu açıdan bakıldığında işi zor Hollandalı hocanın.. Galatasaray yönetimi ona sonuna kadar destek vermeli.. Ben Galatasaray'ı şampiyonluğun en kuvvetli adayı olarak görüyorum.

TEKLİF VARSA SNEİJDER SATILMALIDIR
Sneijder Galatasaray için artık bir sorun mu? İsmi sürekli gündemde...
MURAT ÖZBOSTAN: Galatasaray'da Wesley Sneijder sürekli gündemde.. Bu, Galatasaray'a zarar veren bir durum.. Oynasa da dert oynamasa da dert. Eğer Galatasaray iyi bir teklif alırsa, Sneijder'i satmalı.. Galatasaray'a çok yararlı olduğunu artık düşünmüyorum. Ağır bir maliyeti var. Eğer bir futbolcu istenileni veremiyorsa, gidebilir.. Çok radikal bir karar olur ama bu yönetim çok önemli işler yaptı bunu da gerekirse yapar. Bu beni şaşırtmaz..