Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Borussia Dortmund'da büyük deprem!

Borussia Dortmund'da büyük deprem!

Borussia Dortmund'da büyük şok! 2008'den beri sarı siyahlı kulübü çalıştıran teknik direktör Jürgen Klopp sezon sonu kulüpten ayrılıyor.

15.04.2015 23:36

Bundesliga'da Jürgen Klopp depremi. Borussia Dortmund'un heyecanlı, coşkulu, hırslı ve kabına sığmayan teknik direktörü Jürgen Klopp, sezon sonunda görevini bırakıyor. Klopp'un sürpriz kararı Alman futbol dünyasında şok yarattı. Klopp'un yerine sezon başında yine sürpriz bir kararla Mainz'ı bırakan Thomas Tuchel'in gelmesi bekleniyor. 

 Dortmund'un başına yedi yıl önce gelen 47 yaşındaki Klopp, Alman futbolunun son yıllarda yetiştirdiği en başarılı teknik adamlardan biri. Yedi yıl içinde Dortmund'u sıradan bir kulüpten çıkarıp Avrupa'nın sayılı takımları arasına soktu. Büyük sportif başarılar elde etti. İki kez takımı lig şampiyonu yaptı. Bir kez Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Kupasını kazandırdı. şampiyonlar ligi'nde final oynattı. Klopp ile birlikte müthiş bir başarı yakalayan Dortmund, bu sezon ise tam bir hayal kırkılığı yaşadı. Özellikle ezonun ilk yarısında ise inanılmaz kötü sonuçlar aldı. Hüsran yarattı. Ligde ezeli rakibi Bayern Münih'in 37 puan gerisine düştü. Şampiyonlar Ligi'de Juventus'a karşı hezimete uğradı. Devler Ligi'ne erken veda etti. Ligde ve Şampiyonlar Ligi'nde hayal kırıklığı yaşanması Klopp ile kulüp yönetimi arasında fikir ayrılığına yol açtı. Son alınan Gladbach yenilgisiyle Avrupa Kupalarına gelecek yıl katılma şansını iyice zora soktu. Tüm bu olumsuzluklar başarılı teknik adamın beklenmedik, sezon sonunda takımı bırakma kararı almaya itti. Klopp'un Dortmund ile 2018 yılına kadar sözleşmesi bulunuyordu.

Klopp Dortmund'da sadece sportif başarılar elde etmedi. Kulübe ciddi mali kaynaklar da sağladı. Genç futbolculara verdiği önem ve onları birer yıldız gibi paylatmasıyla da adından çok söz ettirdi. Daha önce iflasın eşiğinde bulunan Dortmund Kulübü, Klopp ile birlikte kasasını doldurdu. Bir yandan Şampiyonlar Ligi'nde ve Bundesliga'da elde edilen başarılar yeni sponsorların kulübe gelmesi sağlanırken, diğer yandan seyirci hasılatı ve futbolcu satışlarından büyük rakamlar kulübün kasasına girdi. Klopp'un parlattığı yıldız futbolculardan kazanılan para, Dortmund'u Almanya'da son yıllarda en çok futbolcu satışından para kazanan kulübü yaptı. Klopp ile birlikte yüksek maliyetli futbolcular yerine ucuz ve kaliteli genç futbolculara yönelen Dortmund, harcamalarını da kıstı. Klopp'un başta Nuri Şahin, İlkay Gündoğan, Marco Reus, Mario Götze, Lewandowski ve Kagawa gibi isimler Avrupa futboluna kazandırılan Birkaç yıldız oyuncudan bazıları.

Yorumlar | 0
üye profil