Kenan, İspanya'da podyumun zirvesinde!

Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası'nın İspanya'daki Aragon Pisti'nde düzenlenen 3. ayağını kazanan Kawasaki Puccetti pilotu Kenan Sofuoğlu, bir yıl sonra podyumun zirvesine çıktı.

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2015 15:35
Değiştirme Tarihi: 12.04.2015 15:35
Kenan, İspanya'da podyumun zirvesinde!

Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası'nın İspanya'daki Aragon Pisti'nde düzenlenen 3. ayağını kazanan Kawasaki Puccetti pilotu Kenan Sofuoğlu, bir yıl sonra podyumun zirvesine çıktı.

 

İspanya'nın Alcaniz kentindeki 5 bin 77 metrelik Aragon Pisti'nde, 16 tur üzerinden yapılan yarışın startında, ilk 3 sıradaki Jules Cluzel, Kenan Sofuoğlu ve Patrick Jacobsen yerlerini korudu.

 

Liderlik, 2 tur sonunda rakiplerinden kopan bu 3'lü arasında birkaç kez el değiştirdi. Sofuoğlu, bitime 7 tur kala Cluzel'i geçerek birinci sıraya yerleşti. Aynı turun bitiminde start-finiş düzlüğünde motosikleti arızalanan Cluzel, yarışı bırakmak zorunda kaldı.

 

Şampiyonadaki önemli rakiplerinden Cluzel'in yarış dışı kalmasıyla rahatlayanSofuoğlu, kalan turlarda hata yapmadı ve bitiş çizgisini ilk sırada geçti. 14 Mart'ta baba olma sevinci yaşayan 30 yaşındaki milli motosikletçi böylece sezonun ilk, kariyerinin 28. yarış zaferine ulaştı. Geçen sezon birçok yarışı, teknik sorunlar sebebiyle tamamlayamayan Sofuoğlu, 13 Nisan 2014'ten bu yana ilk galibiyetini elde etti.

 

Sofuoğlu'nun 3.2 saniye arkasındaki Kawasaki Intermoto Ponyexpres'ten Patrick Jacobsen 2'nci, 5.6 saniye gerisindeki PATA Honda'dan Kyle Smith 3'üncü oldu.

 

Yarış sonunda puanını 55'e çıkaran Kenan Sofuoğlu, en yakın rakibi Jacobsen'in 13 puan önünde sürücüler klasmanı liderliğine yükseldi.

 

Sofuoğlu, yarışın ardından yaptığı açıklamada, takımına teşekküer ederek, "Bu yarışı çok önemsiyordum. Tayland'daki 2'ncilikten sonra burada kazanarak genel klasmanda liderliğe yükselmek istiyordum. Kazandım ve liderim, inşallah bu şekilde devam ederim. Olmak istediğim yer burası" ifadelerini kullandı.

 

Dünya Supersport Şampiyonası'nın 4. yarışı, 19 Nisan'da Hollanda'da koşulacak.

 

- Sürücüler ve markalar klasmanı

 

Sezonun 3. yarışının ardından sürücüler ve markalar klasmanının ilk 5 sırasındaki puan durumu şöyle:

 

Sürücüler klasmanı:

 

1. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) - 55 puan

 

2. Patrick Jacobsen (ABD) - 42

 

3. Ratthapark Wilairot (Tayland) - 36

 

4. Gino Rea (Büyük Britanya) - 35

 

5. Lorenzo Zanetti (İtalya) - 31

 

Markalar klasmanı:

 

1. Honda - 57

 

2. Kawasaki - 55

 

3. ?MV Agusta - 43

 

4. Yamaha - 17

İlgili Sayfalar: Spor