Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İzmir'in altın kızı Şevval

İzmir'in altın kızı Şevval

iZMİR'in 15 yaşındaki otist sporcusu Şevval Tekin, Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Avrupa Açık Yüzme Şampiyonası'ndan 3 madalya ile döndü.

20.07.2016 15:34

Milli takım kafilesiyle İtalya'nın Loano kentinde 8-14 Haziran tarihlerind düzenlenen şampiyonaya katılan Şevval, 200 metre kurbağalamada birinci, 50 ve 100 metre kurbağalamada ise ikinci oldu. Şevval, 100 metre kelebekte birincilik kürsüsüne çıkan Seçil Açıkgöz ve 50 metre sırtüstünde ilk sırayı elde eden Ahmet Mintaz'la birlikte, bu şampiyonada ülkemize ilk kez altın madalya kazandıran 3 sporcudan biri oldu.

Ailesinin desteğiyle 9 yaşından bu yana yüzme sporuyla uğraşan Şevval'in antrenörü Mert Onaran, genç sporcunun 2020 Tokyo Paralimpik Olimpiyatları'nda ay yıldızlı mayoyu giyeceğine inandığını söylerken şunları söyledi:"Şevval çok özel bir sporcu. Daha önce Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TOSSFED) yarışlarında çok sayıda birincilik, yine INAS Avrupa Şampiyonası'nda bronz madalyalar kazandı. İtalya'daki son şampiyonada ise birincilik kürsüsüne çıkıp, bayrağımızı göndere çektirdi. Henüz 15 yaşında. Gelecekte paralimpik oyunlarında da derece elde edeceğine inanıyorum."

Yorumlar | 0
üye profil