Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İstanbul gibisi yok

İstanbul gibisi yok

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı  seçilen Uğur Erdener, Hürriyet’e konuştu...

12.08.2016 01:11

BREZİLYA’da olimpiyat oyunları rüzgarı esmeye devam ederken, Uluslararası Olimpiyat Komitesinde (IOC) Asbaşkanlık görevine, seçilen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, Rio’da Hürriyet’in sorularını yanıtladı. ...

IOC’ye Asbaşkan seçildiniz? Ne hissediyorsunuz?
Bildiğiniz gibi IOC’nin üyesiydim. Bu dönem iki asbaşkanlık boşalıyordu. Ben ve Juan Antonio Samaran JR seçildik. İkimizin de ortak ideali olimpik harekete en fazla katkıyı sağlamak. İkimizde bu görevden dolayı son derece mutluyuz. Bu göreve seçilen Türk spor tarihindeki ilk kişi olmak da bana ayrı bir gurur veriyor.

KUYRUK BEKLİYORLAR

Bir Türk’ün gelebildiği en yüksek noktaya geldiniz. Sizin bu yükselişinizle beraber İstanbul’un Olimpiyat şansı da aynı paralelde yükselecek mi?
İstanbul’un şansı her zaman mevcut aday şehirler arasında en üstte olacaktır. Hele ki burada yaşanan sıkıntıları gördükten sonra İstanbul’da bunların asla yaşamayacağımızı söyleyebilirim. Şoför bulunamaması nedeniyle trafik aksıyorsa, İstanbul’da bu aklıma bile gelmez.

Buralarda atletler kuyrukta bekliyor. Bu aksilikler İstanbul’da asla yaşanmamıştır. Ben inanıyorum ki her şeye rağmen oyunlar güzel bir şekilde sona erecek.

SİZ bu noktalara gelmeyi nasıl başardınız?
Çok basit. Çok çalışmak ve her görevin hakkını vererek yapmak. Biz Türk pasaportu taşıyoruz, bu tür görevlere asla seçilemeyiz fikrine asla katılmıyorum.

LONDRA FARKLI, PEKİN ÇOK İYİYDİ!
Olimpiyat açılışlarında ilk 3’ünüz hangi şehirlerdi?
Londra çok farklıydı. Pekin çok iyiydi. Açılış kıyaslarsak bana göre Pekin ve Londra’nın altında kalan bir açılıştı. Atletler açısından son derece uzundu. İçinde bulunduğumuz Olimpik Parkın pek çoklarından iyi olduğunu da söylemeliyim. Ama temizlik konusunda çok iyi değiller.

ULUSLARARASI KRİZİ ÇÖZMEK NASİP OLDU
RUS sporcuların Rio oyunlarına katılımıyla ilgili çok ciddi bir karar alınması gerekiyordu. O görev de bana verildi. Bugün uluslararası sporda bir kriz yaşanmıyorsa bu görevide en iyi şekilde yerine getirdiğimiz içindir. Getirdiğimiz tüm öneriler oy birliğiyle kabul gördüğüne göre amaçlarımıza hasıl olmuşuz demektir.

Yorumlar | 0
üye profil