Hidayet Türkoğlu: Var gücümüzle çalışacağız

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) olağan seçimli genel kurulunda başkan adayı Hidayet Türkoğlu, hayatının en heyecanlı gününü yaşadığını söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2016 12:46
Değiştirme Tarihi: 26.10.2016 12:46
Hidayet Türkoğlu: Var gücümüzle çalışacağız

Ankara Hilton Otel’de yapılan genel kurulunda, divan kurulu Turgay Çataloluk, Semra Demirer ve Rüştü Nuran’dan oluştu.

Federasyonun faaliyet raporunu okuyan Eski TBF Başkanı Harun Erdenay, göreve geldiği genel kurulda delegelere verdiği sözleri 18 aylık dönemde yerine getirmenin mutluluğu içinde olduğunu belirtti.

Aday olmama kararı aldığını ve görevini Hidayet Türkoğlu’na devretmekten dolayı mutluluğunu dile getiren Erdenay, "Onun basketbolu ileriye götüreceğine inanıyor ve başarılar diliyorum." dedi.

Her alanda basketbola olan hizmetini sürdüreceğinin altını çizen Erdenay, "Görevim süresince her türlü desteği veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a, Sayın Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a ve tüm spor teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Başkanlık dönemimde ayrıca yönetim kurulu üyelerimize, federasyon çalışanlarımıza, basketbolun değerli paydaşı olan siz kulüplerimize ve Türk basketbolunu her zaman destekleyen sponsor kuruluşlarımıza dostlarımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Hidayet Türkoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin, Türkiye’de düzenlenecek 2017 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerini en iyi şekilde organize edeceğine olan inancını dile getiren Erdenay, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023 Dünya Kupası adaylık çalışmalarımızı başlattık. Uzun bir süreç olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında böyle bir şampiyonanın Türkiye’de olması gurur verici olacaktır. Kadınlar ve erkekler süper liglerimiz, Avrupa’nın en üst seviyesinde. Bu dönemde sponsorlarla ilgili çalışmalarımız da oldu. Bilyoner.com Kadınlar Süper Ligi’nin sponsoru
oldu. Aynı şekilde daha önce yayınlanmayan kadın basketbol maçları, TRT’den yayınlanmaya başlandı. Bugün, bu 18 aylık dönemi kapatırken hepinize teşekkür ediyorum. Tüm kulüplerimizin desteğini gördüm. Hidayet’in her zaman yanında olacağım. Onun da bu federasyonu daha ileriye götüreceğine inancım tam."

Türkoğlu: TBF Türkiye’nin en başarılı federasyonudur

TBF Başkan Adayı Hidayet Türkoğlu ise yaptığı konuşmada, dünyanın en önemli arenalarında, NBA finallerinde bile şu anda heyecanlandığı kadar heyecanlanmadığını belirterek, "Bugün Türk basketbolunu hep birlikte daha ileriye taşımak için bir aradayız. Bildiğiniz gibi sahalarda sadece sporcu olarak vakit geçirmedim. NBA sayesinde basketbol dünyasının en iyi pazarlama, sponsorluk, sosyal sorumluluk ve taraftar projelerinin bir parçası olarak kendimi bugünlere hazırladım." dedi.

NBA’de geçirdiği 15 yılın sonunda, Türkiye’ye dönüşüyle camia tarafından TBF İcra Kurulu Başkanı olarak karşılanmanın eşsiz gururunu yaşadığını aktaran Türkoğlu, "Kısa sürede pek çok projede görev aldım. Kulüplerimizin, oyuncularımızın ve takımlarımızın ihtiyaçlarını anlamak için incelemelerde bulundum. Bu tecrübelerin ardından hayatımın en kıymetli görevine, Sayın
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın spor başdanışmanlığına atandım. Spora gönül vermiş Sayın Cumhurbaşkanımız ile basketbol projelerimizi de değerlendirme şansı buldum. Bu görevimi gelecek günlerde de gururla yerine getirmeye devam edeceğim." değerlendirmesinde bulundu.

TBF’nin Türkiye’nin en başarılı federasyonu olduğunu dile getiren Türkoğlu, "Gerek ev sahipliği yaptığımız organizasyonların kalitesi, gerekse sportif başarılarımız sayesinde önemli bir konuma geldik. Basketbolumuzu bu düzeye taşıyan geçmiş dönem başkanlarımıza, yönetim kurullarına ve emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ancak çözülmeyi bekleyen sorunlarımız ve iyileştirilmesi gereken alanlarımız var. Omuz omuza yürümemiz gereken uzun bir yolculuktan bahsediyorum. Federasyon olarak şeffaf, herkese eşit mesafede, yenilikleri açık ancak cesur kararların da altına imza atacak bir yönetim kuruyoruz. Başarı, iyi bir takım oyununu gerektirir. Bugün huzurunuzda TBF yönetimine çalışma arkadaşlarımla beraber aday olurken, ilkeli çalışmaya, etik değerlere sadık kalmaya ve Türk basketbolunu hak ettiği konuma taşımaya söz veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkoğlu, projeleriyle ilgili de açıklamalarda bulunurken, şunları söyledi:

"Kulüplerimizle ortak çalışarak genç sporcularımızın gelişimi konusunda sonuç ve verimlilik odaklı kararları hayata geçireceğiz. Altın jenerasyonlara ihtiyaç duydukları desteği vererek, sportif başarılarını daha üst seviyelere taşımak için yanlarında olacağız. Kulüplerimizin sağlıklı ve sürdürülebilir finansal yapılanmaları konusunda birlikte emek vereceğiz. Türkiye’nin her ilinde seyircisi, oyuncusu ve sponsoruyla birbirine kenetlenmiş güçlü takımlar yaratmayı arzu ediyoruz. Sponsorlarımız ve iş birliğine hazır çok kıymetli yeni markalarımızla bir arada çalışacağız. Oluşturacağımız sinerjiyle markaların spor pazarlaması yatırımlarının ölçülebilir ve tatmin edici geri dönüşler sağlamasını hedefliyoruz. Basketbol taraftarlarının izleyici olarak beklentilerini yapılacak araştırmalarla daha iyi anlayarak, sporun vazgeçilmezi olan seyirci desteği için kulüplerimizle bilgi ve birikimimizi paylaşacağız."

Önlerindeki dönemde kendilerini bekleyen önemli organizasyonlar olduğunu kaydeden Türkoğlu, "Örneğin 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız. Profesyonel kadromuzla organizasyon yeteneğimizi kullanarak, İstanbul’a ve ülkemize yakışır bir şampiyonayı hayata geçireceğiz. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, birlik ve beraberliğimizin daha güçlü olması adına Türk basketbolunun üzerine düşen görevi yerine getirmesi ve uluslararası platformda ülkemizi layıkıyla temsil etmesi için var gücümüzle çalışacağız." diye konuştu.

AA