Haldun Üstünel Abdul Kader Keita'nın Galatasaray'a transferinde bilinmeyen detayı yıllar sonra anlattı

Galatasaray'da yöneticilik yaptığı dönem 'Sihirbaz' lakabını alan Haldun Üstünel, 2009 yılında Galatasaray'ın Lyon'dan kadrosuna kattığı Fildişi Sahilli kanat oyuncusu Abdul Kader Keita transferiyle ilgili bilinmeyenleri anlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2020 13:06
Değiştirme Tarihi: 12.10.2020 13:06
Haldun Üstünel Abdul Kader Keita'nın Galatasaray'a transferinde bilinmeyen detayı yıllar sonra anlattı

Galatatasaray'ın O.Lyon'dan 2009 senesinde kadrosuna kattığı Abdul Kader Keita'nın transfer hikayesini, o dönem transferi bizzat gerçekleştiren Haldun Üstünel anlattı. 

İşte oynadığı kısa sürede taraftarın sevdiği bir isim haline gelen Keita'nın transfer hikayesi...

Transfer görüşmesi için Lyon'a gittiğimizde Galatasaray isminden dolayı bizi çok iyi ağırladılar. Uzun süren müzakereler sonrasında kulübüyle anlaşmaya vardık. (o dönem Lyon'un borsaya bildirdiği en pahalı transferdi Keita)

"Keita okuma yazma bilmiyormuş"

Sonrasında kapının önünde 50'ye yakın basın mensubunun beklediğini fark ettik, Keita transferi için geldiğini düşünmüştüm ama halbuki aynı gün Benzema'nın Real Madrid'e transferi gerçekleşmiş, o yüzden gelmişler.

Neyse sonrasında Keita'nın menajeri olan amcasıyla görüştük, uzun pazarlıklar sonrasında onunla da anlaştık, anlaşma metnini hazırladık ve imza için Keita geldi, oturdu. İmza atması için 15 dakika bekledik, yarım saat - 1 saat - 2 saat - 3 saat derken bir türlü imzalamıyor Keita. 3. Saatin sonunda imzayı attı, meğersem okuma yazma bilmediği için imzayı atmamış o kadar saat.

O dönem için gizledik tabii bu durumu, güzel bir anı olarak kaldı bizim için.

Keita da oynadığı futbolla, hırsıyla, mücadelesiyle, sempatimizi kazanmayı bilmişti.

7.5 milyon Euro'ya geldi, 8.15'e gitti...

Galatasaray, Temmuz 2009'da Lyon'dan Abdul Kader Keita'yı 7,5 milyon Euro karşılığında kadrosuna katmıştı. Hızı ve kıvrak çalımlarıyla taraftarın gönlüne kısa sürede taht kuran Keita, 2010 yazında Al Sadd'a 8.15 milyon Euro karşılığı transfer olmuştu.