Güzel burunda olması gereken özellikler

Güzel burunda olması gereken özellikler
Yayınlanma Tarihi: 24.10.2017 12:25 | Değiştirme Tarihi: 24.10.2017 12:26

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, güzel bir burnun sahip olması gereken kriterleri sizler için anlattı.

Yüzümüzün tam ortasında bulunan burun ilk bakışta dikkati bir anda üzerine çeken uzvumuzdur. Bu yüzden yüz güzelliğinde doğal ve estetik bir burun çok önemli bir rol oynar. Sağlıklı nefes ve koku alma işlevini artırmasının yanı sıra sesin daha düzgün çıkmasını da sağlar. Yani hem estetik açıdan yüzümüze çok şey katar hem de sağlığımıza büyük fayda sağlar.

Burundaki şekil bozuklukları yüzün genel uyumunu bozarak dış görünümünün yanı sıra burun tıkanıklığına yol açarak genel sağlığı da olumsuz yönde etkiler. Tüm bunların sonucu olarak da psikolojik durumu ve insan ilişkilerindeki özgüveni de olumsuz etkiler. Burun estetiği ameliyatları bütün bu sorunları gidermek için uygulanır.

En yaygın burun şekli bozuklukları
Estetik burun ameliyatı ile burun kemerliyse bu kemer alınabilir, burun ucu düşüklüğü varsa burun ucu kaldırılır, burun ucu çok kalkıksa normal konuma getirilir, burun kökü gerideyse burun kökü ile alın arasındaki bölge doldurularak normalden kısa görünen burun uzatılır ve gözlerin birbirinden ayrık durması engellenir. Burunla üst dudak arasındaki mesafe uzunsa kısaltılır, kısaysa uzatılır. Burun eğriliği düzeltilir. Burun delikleri ve kanatları küçültülür. Burun ucu top gibi ve kalın görünümlüyse inceltilir ya da fazla darsa genişletilir.

Şekil ve yapı olarak bozuk olan burnun fonksiyonları da bozuk olur. Burun eğikliği, çarpıklığı ya da yan duvarların içe çöküklüğü, iç kemik eğriliği olan bir hasta sağlıklı nefes alamaz ve kronik burun tıkanıklığı yaşar. Bu tarz burunların iç ve dış yapısı aynı anda düzeltilmez ise aynı anda işlevsel ve estetik iyileşme de sağlanmaz.

Burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk; burun ameliyat tekniklerinde son yıllarda büyük ilerlemeler yaşanmıştır. En sağlıklı, hastanın yüzüne en uygun ve en doğal burun şeklini yakalamak biz hekimlerin hedefi olmuştur.

Sırtı çok oyulmuş (kayık), aşırı kalkık, aşırı küçültülmüş, aşırı kaldırılmış, gözlerin birbirinden ayrı durmasına sebep olan ve ameliyatlı olduğu ilk bakışta belli olan burunlar günümüz estetik anlayışıyla uyuşmamaktadır. Günümüzdeki dikkati buruna değil kişinin gözlerine çeken, ameliyat olduğu belli olmayan ve işlevini tam olarak yerine getirebilen, yaşlanma etkilerine karşı dayanıklılığını koruyabilen burun estetiği ameliyatları başarılı olarak kabul ediliyor.