Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Güney Afrika yasta

Güney Afrika Spor Bakanı Fikile Mbalula, "Bıraktıkları zengin mirasa sahip çıkmalı ve onları unutmamalıyız" dedi.

22.04.2015 15:10

Futbol kariyerinin büyük bir kısmını Türkiye'de geçiren  Güney Afrikalı eski futbolcu John Leshiba Moshoeu'nin vefatı, özellikle ülkesinde  üzüntüyle karşılandı.

Güney Afrika Spor Bakanı Fikile Mbalula, ülkede son günlerde Steve  Mokone ve Richard Henyekana gibi önemli eski futbolcuların ardından Moshoeu'nin  de hayatını kaybetmesini büyük üzüntüyle karşıladığını belirterek, "Bu  futbolcular futbolumuza izler bıraktı. Bize bıraktıkları zengin mirasa sahip  çıkmalı ve onları unutmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Moshoeu'nin Güney Afrika'da formasını giydiği Kaizer Chiefs ve AmaZulu  takımları da futbolcunun ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Güney Afrika'dan eski takım arkadaşları Andre Arendse, Mark Fish,  Roger De Sa ve Golden Arrows Teknik Direktörü Shaun Bartlett Moshoeu'nin ölümünün ardından duydukları üzüntüyü sosyal paylaşım sitesi Twitter hesaplarından  paylaştı.

Arendse, "Sevgili arkadaşım Moshoeu, her zaman kalbimde yaşayacak"  ifadesini kullanırken, De Sa ise Moshoeu'nin aynı takımda oynadığı en iyi  futbolcu olduğunu belirtti.

FIFA'nın internet sitesinde yer alan haberde ise mide kanseri  nedeniyle 49 yaşında hayatını kaybeden Moshoeu'nin, ülke futbolunun "Heykeli  dikilecek dev isimleri" arasında yer aldığı, Güney Afrika'nın 1996 Afrika Uluslar  Kupası'nda gösterdiği performansla şampiyonluğa ulaşmasında önemli rol üstlendiği  vurgulandı.  

Yorumlar | 0
üye profil