Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
G.Saray Olağan Divan Kurulu'nda çarpıcı açıklamalar

G.Saray Olağan Divan Kurulu'nda çarpıcı açıklamalar

Galatasaray Spor Kulübü'nün Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleşti.

13.10.2016 10:45

Başkan Dursun Özbek'in açıklamalarından sonra söz alan bazı üyeler çoğunlukla Özbek'e destek veren konuşmalar yaptı. Kurulda konuşanların açıklamaları şöyle;

TANER AŞKIN: "PROJEYİ DESTEKLİYORUM, RİSKE GİRELİM""Sayın Başkana teşekkür ederim. Bazı çekincelerim vardı. Şeffaflığına teşekkür ederim. Ancak başkan bunun bir paket olduğunu söyledi. Yani Riva'yı bırakalım, Florya'yı ayrı salonu ayrı yapalım yok. Hepsi bir paket. Hayati bir karar vereceğiz.

Yapmış olduğumuz anlaşmada korkulacak bir şey yok. Risk almaz isek kazanamayız. Selahattin Ağabeye bin kere teşekkür ediyorum. Bu projede gerek Riva'da gerek Florya'da en ufak tereddütümüz olmasın. Bu yönetimi biz seçtik. Seçti isek arkasında durmalıyız, hesapta sormalıyız. Burada Galatasaray'ın menfaatlerine uygun bir iş yapılıyor. Başkanın cesaretine girişimine teşekkür etmek gerek. Riva konusunda doğru bir iş yapıldığına inanıyorum. Florya'da öyle ama bazı detaylar da var. Riva projesinde değişikler yapılabilir. Bu projenin adının, Divan Kurulu'nun da önerisiyle Selahattin Beyazıt tesisleri olması gerek.

800 villa yapılacak ancak tek bir temele büyük inşaat yapılmayacak. Bu yüzden maliyet fazla olacak. Para bize nasıl gelecek. Ben başkandan bir nakit akış tablosu bekliyorum. Eğri olur, eksik olur ama günün koşullarına da göre değiştirilir. Nakit akış projesi bu projenin olmazsa olmazıdır.

Florya yeşil alan, spor alanı. Normalde bir şey yapamazsınız. En erken 7-8 sene sonra olur. Havalimanı kapandıktan sonra. Arsamız 22 bin metrekare diğer haklarımızda beraber aynı şekilde arsamızı muhafaza etmeliyiz. Biz de bu diski alıp, başkana destek olmalıyız. Başkan otele kefalet verdi teşekkür ederiz. Otel 15 milyon dolarlık iş ama bu proje 1 milyar dolarlık. Bu projeyi bütün benliğimle destekliyorum ama nakit akış tablosunu görmemiz gerek. "

AHMET ÖZDOĞAN: "MALİ BAĞIMSIZLIĞA MI MALİ UÇURUMA MI GİDİYORUZ GÖRMEK GEREK""Bir eğitimci olarak gençlerle ilgiliyim. Bizim harika bir dergimiz var. Bu dergide ekler de var. Galatasaray tarihi ile ilgili bir yanlış yapılmış. İletişimi gözden geçirelim. İkinci önerim salon yapılması düşünülüyor. Galatasaray'ın orada ciddi ulaşım sorunu var. Seyircisinin giriş çıkışı sorunlu. Gelin Kızılay ile görüşün ve bu giriş çıkışta seyirciyi eğitelim. Başkan komisyon kurulmasını önerdi. Ancak bu komisyonu genel kurul seçsin.

Acaba mali bağımsızlık girişimi adı altında bir uçuruma mı gidiyoruz"

FATİH ALTAYLI: "PROJE DOĞRU, BAŞKAN BU PROJEYİ KAÇA KIRDIRICAK AÇIKLASIN""Başkanım medya üzerinden tartışmayalım dedi. Burası Galatasaray'ın yatak odası gibi. İçimizi aşıyoruz. Burada medya varsa, bir basın mensubu olarak Divan kurulunun bazı toplantılarının medyaya kapatılmasını öneriyorum. Geçmişte de de Riva ile ilgili Riva ile ilgili projeler konuşuldu. Bizim yönetimimiz zamanında da Sefaköy'de araziye tesis yapılması düşünüldü.

Başkan'ın yaptığı proje son derece doğrudur. Bu proje ikiye ayrılırsa da doğru olmaz. Eğer bir öncelik olacaksa bence önce Florya değerlendirilmeli. Riva gerçek değerini hala bulamadı. Florya'daki kiralık araziler de bizim sayılır. Kiraladığımız bölümden de eşit pay almamız gerekir.

Ali Sami Yen'i terk ederken de büyük hatalar yaptık. Özhan Canaydın ağabey nur içinde yatsın ama büyük hatalar yaptı Galatasaray'a zarar verdi.

Başkan'ın söylemediği bir şey var. Florya'nın imar sahası belli. Yarın bile inşaat başlayabilir. Alt yapı sorunları yok, Riva'nın var. Bana göre gelir minimum 5 yılda elde edilir. Buna göre Başkan ancak bu sözleşmeyi kırdırabilir. Başkan bu uzun vadede geliri bir bankaya bugün kaç para verirsin diyecek. Biz bu sözleşmenin hangi şartlarda kırdırılacak şahsen bunu öğrenmek istiyorum. Faiz karşılığında kırdırılacak, hangi banka ile bunları genel kurulun bilme hakkı var. Proje yüzde yüz doğru. Zamanlama açısından Türkiye'nin içinde bulunduğu durum iyi zaman değil ama para bize şimdi lazım. Otel ile ilgili Başkan ile görüştüm. Otel mi iş merkezi mi daha doğru olur. Başkan hiç kimse kiralamazsa oteli ben 5 milyon Euro ile kiralarım dedi. Artık başkanlar şahsi kefalet vermemeli.

Biraz önce Bir arkadaş 230 milyon dolarlık borcun şu an karşılığı yok dedi. Galatasaray'ın ölüsü 2 milyar dolar eder. İsteyene Allah korusun Galatasaray'ı 2 milyar dolara satarız. Başkan'ı iletişim konusunda da başarılı buluyorum. Gayet saygılı herkes ulaşıyor. "

Divan'da konuşmacıların bu açıklamalarından sonra Başkan Dursun Özbek bir kez daha söz istedi ve şunları söyledi.

DURSUN ÖZBEK: "DESTEK RİCA EDİYORUM""Bütün konuşmacılara teşekkür ediyorum. Hatalarımızı söylediler, notlarımızı aldık. Kitapçıktaki hata için tekrar özür dilerim. Sevgili kardeşim Fatih Altaylı'nın tavsiyelerine teşekkür ediyorum.

Galatasaray'a gelen yönetimler borç sarmalından çıkmak için hep gayrimenkulleri düşünmüş.

Daha önce de rahmetli Özhan Canaydın başkan iken benimle Sefaköy'deki arazi ile ilgili benden proje istedi. Burada altın yatıyor dedim, araştırdım. Bir baktık ki arazi bizden gitmiş. Sonra Florya için de o günler de proje düşünmüştük. Florya için de şimdi tüm haklarımızı koruyacağız.

Proje ile ilgili iki ayrı yol var düşündüğüm. Böyle bir kontrat varken, sizin önerilerinize de açığım. Benim düşündüğüm iki yol var. İki proje için de ipotek var. Riva'nın üzerindeki ipoteği kaldırmamız lazım. Bunun için Denizbank ile görüştüm. Benim sözleşmem var buna göre görüşelim dedim. Florya daha hızlı da olabilir. Denizbank ile görüşmede borcu yeniden yapılandıralım dedim. Ben Devlet garantisi firmanın sözleşmesini vereceğimi söyledim. Elle tutulur kesin işler var. Denizbank buna teşekkür ederek biz de Galatasaray'a destek olalım dedi. Hukukçulara inceletip olumlu yanıt verdiler. Bu yolla Denizbank'a olan 175 milyon dolar borcumuzu kaldıracağız.

İkinci şık ise ayrıca iki ayrı Devlet bankası ile görüştüm. Finansal modeliniz ne olur diye sordum, nasıl kırdırabiliriz. Onların önerisi bir özel banka ile birlikte üçlü bir kontratla bunu yaparız dediler. Hayal peşinde değilim. Somut ödemeleri gördüğüm için mesaimin büyük kısmını harcıyorum. Galatasaray buna mecbur bu sarmaldan çıkmak için. Bu bir paket ticaretin kuralları var ve bir protokol yapıldı. Şu gerçek ki elimizdeki gayrimenkuller içinde en kısa sürede paraya çevirilecek kısım Florya. Bunu Galatasaray'ın çıkışını olarak görüşüyoruz ve genel kurulda desteğinizi rica ediyorum. "

Yorumlar | 0
üye profil