Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Gözler Londra'da

Gözler Londra'da

Wimbledon Tenis Turnuvası bugün start alacak. Dev organizasyonda ana tabloda mücadele edecek olan Çağla Büyükakçay da ilk maçında Fransız Garcia ile karşılaşacak.

27.06.2016 03:11

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’ın ana tablo maçları, bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da başlayacak. Avustralya, Fransa ve ABD Açık ile sezonunun en önemli dört turnuvasından biri olan Wimbledon, bu yıl 130. kez organize edilecek.

Dev turnuvada, geçen yıla göre yüzde 5 artışla toplam 28,1 milyon sterlin ödül dağıtılacak. 15 bin seyirci kapasiteli merkez kortta 9 Temmuz’da yapılacak tek kadınlar ve 10 Temmuz’da oynanacak tek erkekler finalini kazananlara ise 2 milyon (geçen yıl 1,88 milyon) sterlin para ödülü verilecek.

Avustralya Açık, Wimbledon, ABD Açık şampiyonluklarına Fransa Açık’ı da ekleyerek 4 büyük turnuvayı da kazanmak anlamına gelen “kariyer grand slam”i tamamlayan 8. erkek tenisçi olan Novak Djokovic bu organizasyonda bir kez daha tarihe geçmek istiyor. 2015 Wimbledon’dan başlayarak oynanan 4 grand slam turnuvasında da şampiyon olan erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Djokovic, bu defa “true grand slam” (aynı takvim yılındaki tüm grand slamleri kazanma) peşinde.

Çağla sahnede
Bu yıl Roland Garros’da 2. tura yükselerek “bir grand slam turnuvasında ana tablo maçına çıkan” ve “bir grand slam turnuvasında maç kazanan” ilk Türk kadın tenisçi unvanlarını alan Çağla Büyükakçay da turnuvaya ana tablodan katılacak. Dünya 77 numarası milli raket, ilk turda 30 numaralı seribaşı Fransız Caroline Garcia ile karşılaşacak.

Öte yandan erkekler dünya sıralamasının 4. basamağındaki İspanyol Rafael Nadal ve kadınlarda dünya 6 numarası Belaruslu Victoria Azarenka, sakatlıkları nedeniyle 2016 Wimbledon’da oynayamayacak.

Yorumlar | 0
üye profil