UEFA'ya Gökhan Töre itirazı!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA'nın kapısını çaldı, Gökhan Töre'ye verilen cezanın ertelenmesini istedi.

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2015 12:57
Değiştirme Tarihi: 22.10.2015 13:08

İzlanda maçında kırmızı kart gören Gökhan Töre’yi Euro 2016’ya götürmek isteyen Futbol Federasyonu, bu oyuncunun cezasının ertelenmesini istedi. UEFA’ya gönderilen savunmada, çıkacak olası bir cezanın ertelenmesi talep edildi.


Türkiye Futbol Federasyonu, İzlanda maçında kırmızı kart görerek oyun dışı kalan Gökhan Töre’nin cezasının ertelenmesi için talepte bulundu.


Gruplardaki son karşılaşmada kırmızı kart görerek ihraç edilen futbolcunun savunmasını UEFA’ya gönderen Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA Disiplin Kodu’ndaki “Yaptırımın ertelenmesi” başlığındaki 20. maddesini gerekçe göstererek, ceza alsa bile bunun ertelenmesini talep etti.


UEFA Disiplin Kurulu’ndan bunun göz önünde bulundurulmasını talep eden Federasyon’un isteği gerçek olursa, Gökhan bir maçlık cezayı otomatik çekecek, kalan kısmıyla ise bir yıl ile beş yıl arasında bir süreç için cezası ertelenecek. Bilindiği gibi Gökhan’ın 2 ya da 3 maç ceza alması bekleniyor. Futbolcu bu periyot içerisinde yeniden ceza alırsa, ikisini birden çekebilecek.


İlgililer, “Töre’nin Milli Takım’la birlikte finallerde yer alması en büyük arzumuz... Artı bunu da hak ediyor. Bu cezanın ertelenmesini istedik. Çünkü Gökhan da bugünlere gelmemize katkıda bulunan bir isim... UEFA’dan olumlu bir yanıt alabileceğimizi düşünüyoruz” ifadesini kullandılar.


20. yaptırımın ertelenmesi


1. Bütün disiplin yaptırımları aşağıdaki durumlar dışında askıya alınır:
a) uyarılar,
b) kınamalar,
c) futbolla alakalı etkinlik yasakları,
d) şike, rüşvet ve yolsuzlukla ilgili disiplin tedbirleri
2. Deneme süresi en az bir yıl en fazla beş yıl olacaktır. Bu süreç istisnai durumlarda uzatılabilir.
3. İleri düzey bir suç deneme sürecinde işlenirse, muktedir disiplin organı kural olarak, temel yaptırımın uygulanmasına hükmedebilir. Bu ikinci suç için dayatılan disiplin yaptırımına eklenebilir.