Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Giden 23, gelen 21!

Giden 23, gelen 21!

Fenerbahçe'nin kadro yapısındaki istikrarsızlık ve sürekli yanlış tercihler bugünkü kötü tablonun temelini oluşturdu.

18.10.2016 02:42

CELAL UMUT EREN
2015-2016 sezonunun başında takıma 11 yeni futbolcu getirip, 50 milyon euroyu aşan bir harcamada bulunan sarı-lacivertliler, 12 oyuncu ile de yollarını ayırmıştı. Bu sezon da 11 isim giderken, kiradan dönenlerle birlikte 10 yeni yüzle lige başlanıldı. Bu baş döndürücü sirkülasyon sportif başarıyı ciddi anlamda baltaladı.
Fenerbahçe’nin tarihteki en kötü sezon başlangıçlarından birini yapması camiada büyük bir hüsrana yol açtı. Sezon başından bu yana Vitor Pereira ve Dick Advocaat ile geçen kötü süreçlerde herkesin hemfikir olduğu tek bir konu vardı; başarısız kadro yapısı...

Özellikle son üç senelik dönemde sürekli olarak silbaştan kadro değişimleri sportif başarıyı ciddi anlamda baltaladı. Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bu dönemdeki şampiyonlukları takım planlaması ve kadro mühendisliğindeki arızaları iyice gün yüzüne çıkardı. Geçen sezon ile bu sezon oluşan uçurum ciddi anlamda göze çarptı.

Bariz farklar
2015-16 sezonu başında Vitor Pereira’lı takıma 11 yeni futbolcu getirip, transfer harcamalarında 50 milyon euroyu aşan sarı-lacivertliler, bu sezon Finansal Fair Play kısıtlamasıyla bonservissiz oyunculara yönelip, 6 milyon euroda kaldı. Bunun yanında en bariz fark, geçen sezonki kadronun tamamına yakının ayrılması oldu.

Manchester United’dan büyük umutlarla 6 milyon euroya alınan Luis Nani, EURO 2016’da şampiyonluk görmesine karşın sadece 8.5 milyon euroya elden gitti.

Kadro dağıldı
Nani’nin haricinde Lazar Markovic, Abdoulaye Ba, Diego Ribas gibi oyuncular da ayrılırken, takımın en kilit isimlerinden Caner Erkin ve Gökhan Gönül, şampiyonluk yarışındaki en büyük rakip Beşiktaş’a kaptırıldı.

2015-16 sezonunda 11 futbolcu transfer edip, 12 ismi yollayan Fenerbahçe, bu sezona da 11 futbolcuyla yollarını ayırıp, kiradan dönenlerle birlikte 10 yeni yüzle başladı. Sadece 1 yıllık oyuncu sirkülasyonunda 23 isim gitti, 21 yeni isim geldi. Bu durum kadro yapısını ciddi manada etkiledi. Sarı-lacivertlilerin mevcut yapısında kanat forvet ve forvet olmak üzere toplam 7 hücumcu bulunurken, 10 numarasız orta sahada 3 aynı tipte; Ozan, Souza ve M.Topal forma giyiyor. Ayrıca defans hattında esas mevkisi ön libero olan Neustadter haricinde sadece 2 orijinal stoper; Kjaer ve Skrtel yer alıyor.

4: Forvet oyuncuları; Emenike, Van Persie ve Sow sadece 4 gole katkı sunabildi.

Yorumlar | 0
üye profil