Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Gençlik devri

Gençlik devri

UEFA Finansal Fair Play ve 2 sezondur şampiyonluğun kaçması Fenerbahçe kadrosunda mecburi değişikliği getirdi. Takımda ciddi bir gençlik operasyonu başlarken, yaş ortalaması da 29’dan 26’ya indirildi.

28.06.2016 05:12

CELAL UMUT EREN
Fenerbahçe’de 2016-17 sezonunda gençlik ateşi yanacak. Kadrodaki revizyon ile yaş ortalaması düşürülüp, yeni bir yapılanma yaşanacak.

Hem UEFA ile yapılan Finansal Fair Play anlaşması hem de 2 sezondur mevcut kadronun şampiyonlukları kaybetmesi, kaçınılmaz bir değişimi getirdi.

İlk etapta sözleşmesi ve kira dönemi biten 10 futbolcu takımdan ayrılınca ciddi bir yenilenme oldu. Bruno Alves, Meireles, Gökhan Gönül, Kadlec ve Mehmet Topuz gibi 30 yaş üstü oyuncuların gitmesiyle ortalama epey bir aşağılara çekildi.

Diego’nun da ayrılması beklenirken takımda sadece Volkan Demirel, Mehmet Topal ve Van Persie 30 yaş üstünde kaldı. Kiradan dönen Salih Uçan ile altyapıdan büyük umutlarla çıkarılan Uygar Zeybek, Ramazan Civelek, Hakan Çinemre, Yasir Subaşı ve Savaş Polat gibi gençlerin de öne çıkması bekleniyor.

2015-16 sezonunu 29.4 yaş ortalamasıyla kapatan sarı-lacivertliler, bu sezonun ilk idmanında ise 25.00 yaş ortalamasıyla açılış yaptı.

Transfer listesindeki isimlerin de 30 yaş altı futbolcular olarak özellikle seçilmesi de gençlik planının devreye girmesi anlamına geliyor.

Benzer bir sistemi 2003-04 sezonunda kuran Fenerbahçe, o yıl 25.6 yaş ortalamasıyla oynayıp ligi şampiyon bitirmiş, 3. yıldızı takmıştı.

Sağlam altyapı
Sarı-lacivertli kulüpteki altyapı sistemi de ciddi anlamda öne çıkıyor. Dereağzı’nda kurulan sistem sayesinde A takıma sürekli bir oyun trafiği sağlanıyor. U21 klasmanında Bursaspor ile beraber Türkiye’nin en iyi takımına sahip sarı-lacivertlilerin yeni sezonki kadroda en az 5-6 altyapı futbolcusunun yer alması bekleniyor.

Yorumlar | 0
üye profil