Galatasaray resmen Guinness Rekorlar Kitabı'nda! Sponsorluk anlaşması, dev rakam

Galatasaray ile Enerjisa Enerji arasında sponsorluk anlaşması gerçekleşti. Törende sarı-kırmızılıların resmi olarak Guinness Rekorlar kitabına girdiği açıklandı. Anlaşmanın Galatasaray'a kazandıracağı dev rakam belli oldu.

Yayınlanma Tarihi: 22.03.2022 14:33
Değiştirme Tarihi: 22.03.2022 14:33
Galatasaray resmen Guinness Rekorlar Kitabı'nda! Sponsorluk anlaşması, dev rakam

İlklerin ve enlerin takımı Galatasaray ile Türkiye elektrik dağıtım ve perakende satış sektörünün öncü ve lider şirketi Enerjisa Enerji tarafından Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadı’nın çatısına kurulan güneş enerjisi santrali üretime başladı.10 bini aşkın güneş paneli ile Aralık 2021 tarihinde üretime başlayan santral, kurulu gücü bakımından dünyanın en büyük stadyum üstü güneş enerji santrali unvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı ve tarihe geçti.

Toplamda 40 bin metrekare alana kurulan tesisin yaklaşık 20 milyon lira tutarındaki yatırım finansmanın tamamı Enerjisa Enerji tarafından sağlandı. Performansa Dayalı İş Modeli ile kurulan güneş enerjisi tesisi sayesinde stadyum kendi elektriğini kendi üreterek enerji tasarrufu konusunda da rol model olacak. 

ELMAS: 'MAÇ GÜNÜ DIŞINDA GELİR ÜRETEN BİR HEDEFİMİZ VAR'

Projenin devreye alınma töreninde konuşan Galatasaray SK Başkanı Burak Elmas: “Stadyumumuzun çatısına yüksek performans ile çalışacak ve en yüksek verimi elde edebileceğimiz Güneş Enerjisi Santrali’ni kurma çalışmaları 37. Başkanımız rahmetli Mustafa Cengiz yönetimi döneminde başlamış, bizim dönemimizdeki çalışmalarla sonuçlanmıştır. Bu projenin en önemli özelliği, dünyada bir futbol stadyumunun çatısı üzerine uygulanmış “kurulu gücü bakımından en büyük” Güneş Enerjisi Santrali olması. Öte yandan Türkiye’de bir stadyum çatısı üzerinde Performansa Dayalı İş Modeli’yle hayata geçirilmiş ilk proje olma özelliğine de sahip. Projemizi eksiksiz bir şekilde zamanında tamamladık. Galatasaray Spor Kulübü olarak yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjiyi kullanmanın öneminin bilincindeyiz. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalmasının ve istihdam yaratmanın yolunun enerjimizi doğru kullanmaktan geçtiğini biliyoruz. Geleneği umut olan bizler, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyoruz.

Santralimizin ömrü boyunca kulübümüze yaklaşık 1 Milyar TL’den fazla katkı sağlayacak projemizde emeği geçen herkese, Enerjisa'ya ve özellikle bir önceki Başkanımız rahmetli Mustafa Cengiz ve yönetimine teşekkür ederim.”

1 MİLYARDAN FAZLA TASARRUF

İki büyük markanın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan değerin ‘’Guiness Rekorlar Kitabı’na’’ girmesi yaşadığımız mutluluğu ve gururu taçlandırdı. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Enerjisa Enerji CEO’su ve Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar ise, “İşimin Enerjisi çatısı altında müşterilerimize sürdürülebilirliği ve teknolojiyi odağına alan ürünler sunuyoruz. Amacımız müşterilerimize, ülkemize ve doğaya katkı sağlamak. Çünkü biliyoruz ki sürdürülebilirliğin temelinde bu var.

Galatasaray ile Ali Sami Yen Spor Kompleksi Stadyumu’nda hayata geçirdiğimiz proje de bunun en iyi örneklerinden biri oldu. İnanıyoruz ki proje aynı zamanda Türk sporunun finansal sürdürülebilirliğine de büyük katkı sunacak.

Bugün burada hayata geçirdiğimiz proje sayesinde spor camiasına da örnek olacağız. İki büyük markanın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan değerin ‘’Guiness Rekorlar Kitabı’na’’ girmesi yaşadığımız mutluluğu ve gururu taçlandırdı.” İfadelerini kullandı.

BİKEM KANIK: “GALATASARAY OLARAK İLKLERİ YAŞATMAK MİSYONUYLA KURULDUK”

Bu projenin statta harcanan elektrik ihtiyacının yüzde 63’ünü karşıladığını belirten Galatasaray Başkan Yardımcısı Bikem Kanık da şu cümlelere yer verdi:

“Sürdürebilirlik ihtiyacının ilk noktası artan nüfus ve bu nüfusun kaynaklarını yenileyebilme hızına dünyanın yetişememesi. Biz 50 yıldır cepten yiyoruz, çocuklarımızın, torunlarımızın kaynaklarını. Barack Obama’nın söylediği bir söz vardı; ‘İklim değişikliğinin etkilerini hisseden ilk ve bunu değiştirebilecek son nesiliz’. Galatasaray olarak ilkleri yaşatmak misyonuyla kurulduk. Bu genlerimize işlemiş durumda. Kendimizi artık sporla sınırlamamak için bunu sürdürebilirlik anlamında da bir ilke taşımak istedik. Aynı zamanda bu proje stadyumda harcanan elektriğin yüzde 63'ünü karşılıyor.”

GALATASARAY REKORLAR KİTABINA GİRDİ

Guinness Rekorları Hakemi Şeyda Subaşı törende yaptığı konuşmada; "10404 güneş paneli ile 4.2 megawatt'lık elektrik üreterek NEF Stadyumu, dünyanın güneş enerjisiyle en fazla elektrik üreten stadyumu olarak rekorlar kitabına girmiştir."

ERSİN ESENTÜRK: “HARİKA BİR PROJEYİ ÇOK KISA SÜREDE HAYATA GEÇİRDİK”

Dünyanın çatı üstündeki en büyük güneş enerji santralinin yapıldığını vurgulayan Ersin Esentürk de, “Harika bir projeyi çok kısa sürede hayata geçirdik. Bundan Galatasaray çok fayda sağlayacak. Ben emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu projeden yıllık 4.5 milyon kilowatt elektrik üretilecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

İlgili Sayfalar: Spor