Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Galatasaray'dan tarihi karar!

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Aysal Galatasaray Liv Hospital ile Fenerbahçe Ülker arasında oynanan final serisi son maçına çıkmayacaklarını açıkladı.

17.06.2014 18:04

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, yönetim kurulunun aldığı kararı canlı yayında kamuoyu ile paylaştı. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Beko Basketbol Ligi'nde şampiyonun belirleneceği final serisi 7'nci maçına çıkmayacaklarını açıkladı.Seride Galatasaray Liv Hospital ile Fenerbahçe Ülker arasında 3-3'lük eşitlik bulunurken perşembe akşamı Ülker Arena'da oynanacak maç 2013-2014 sezonu şampiyonunu belirleyecekti.AYSAL'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:- FEDERASYON'UN ALDIĞI KARARI TANIMIYORUZ.- BU KARAR SORUMSUZLUK ÖRNEĞİDİR.- BU MAÇ SEYİRCİSİZ OYNATILMASI GEREKİRDİ.- ŞİKE SÜRECİNDE TAPELERDE ADI GEÇEN ŞAHSIN BU MAÇA ATANMASI BİLE DURUMU GÖSTERMEKTEDİR.- CAN GÜVENLİĞİNİ HİÇE SAYAN BU KARARLAR SONRASINDA PERŞEMBE AKŞAMI MAÇA ÇIKMAYACAĞIZ."KİRLİ OYUNUN PARÇASI OLMAYACAĞIZ"Galatasaray Kulübü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada;Türkiye’de basketbolu yönetmekle görevli, ancak ipleri başkalarının elinde olan bir federasyonun bugün aldığı kararı tanımıyoruz.Basketbol takımımızın hocası Ergin Ataman’ın dün akşam açıkça uyardığı gibi ve yöneticilerimizin basın toplantısında ortaya koyduğu tüm somut delillere rağmen, can güvenliğinin olmayacağı bir maçın seyircili oynatılması, tek kelimeyle Türk sporuna ihanettir.Kimsenin arzulamadığı vahim sonuçlara yol açabilecek bu kararda uyarılarımıza rağmen ısrar edilmesi tam bir sorumsuzluk örneğidir.Bu maçın mutlaka şaibesiz bir hakem kadrosuyla ve seyircisiz oynatılması gerekirdi.Hukukun hakim olduğu ülkelerde, spor dünyasının içinde olmaması gereken şike hükümlüsü bir şahsın, kurulları ve hakemleri baskı altına alabildiği bir düzende, sporda adaletten ve ahlaktan söz edilemez.Play-off boyunca verdiği kasıtlı kararlarla niyetini ortaya koyan ve şike sürecinde tapelerde adı geçen hakemin, bu hayati maça atanması bile, federasyonun iplerinin kimlerin elinde olduğunu göstermektedir.Can güvenliğini hiçe sayan ve hukuku ayaklar altına alan bu kararlar  karşısında, Galatasaray Erkek Basketbol takımı Perşembe günkü maça çıkmayacaktır ve bu kirli senaryonun bir parçası olmayacaktır.Türkiye’ye basketbolu getiren kulübümüzün, Basketbol Erkek ve Bayan takımlarının önümüzdeki dönemde lig yarışından çekilmesi hususu da, en yakın zamanda ilgili kurullarımızda değerlendirilecektir.Galatasaray Spor Kulübü, elindeki belgeler ve bilgiler ışığında, uluslararası federasyonlar ve uluslararası hukuk kurullarında hak arayışını da sonuna kadar sürdürecektir" ifadelerine yer verildi.

Fenerbahçe'ye para cezasıGün içerisinde Galatasaray Kulübü resmi sitesinden yaptığı duyuruda, Fenerbahçe Ülker'in salon kapama cezası alması gerektiğini ifade etmişti. Akşam üzeri Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, perşembe günü oynanacak final serisi son maçı öncesi Fenerbahçe Ülker'e 40 bin TL para cezası vermişti.İlk gününden beri oldukça stresli bir ortamda devam eden final serisinin Galatasaray Liv Hospital ev sahipliğindeki 6'ncı maçı seyircisiz oynanmıştı.Bu açıklamanın ardından gözler Türkiyre Basketbol Federasyonu'na çevirildi. Peki şimdi ne olacak?Galatasaray Liv Hospital ile Fenerbahçe Ülker arasındaki basketbol play off final serisi son maça kalırken gerginlikler had safhaya ulaştı. Son olarak yapılan Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında sarı kırmızılı kulüp final serisinin son maçına çıkmama kararı aldı. Peki Galatasaray Liv Hospital maça çıkmazsa ne olur? Basketbol Federasyonu'nun yönetmeliği ne diyor? İşte cevabı....Talimatlara göre bir takım mazeretsiz olarak sahaya çıkmadığı takdirde hükmen mağlup sayılıyor. Bu durum basketbolda 20-0 olarak resmi sonuca işleniyor.Bu durumda Galatasaray LH, Perşembe günü Ülker Arena’ya gitmezse Fenerbahçe Ülker galip sayılacak ve doğal olarak maç oynanmadan şampiyonluğunu ilan edecek.Basketbol Federasyonu Hukuk Kurulu'nun ayrıca maça çıkmayan takımı Disiplin Kurulu'na sevk etme yetkisi bulunuyor. Disiplin Kurulu'na sevk edilen takımdan savunma isteniyor ve hükmen mağlubiyetin yanı sıra para cezaları da verilebiliyor.Ayrıca Federasyon bu kararı alan yöneticilere 1 yıldan 3 yıla kadar men cezası verebilir. Ayrıca sahaya çıkmayan takıma 20 bin TL de para cezası uygulanır.Sahaya çıkmayan takıma küme düşme cezası ise verilmiyor. Şayet bir takım üst üste 2 maça çıkmazsa küme düşme cezası uygulanıyor.    
Yorumlar | 0
üye profil