Galatasaray'dan flaş Türk Telekom Arena kararı!

Galatasaray'dan flaş Türk Telekom Arena kararı!
Yayınlanma Tarihi: 27.05.2017 19:10 | Değiştirme Tarihi: 27.05.2017 19:10

Galatasaray Yönetim Kurulu, bugün özel bir gündem ile toplanarak stadın isminde değişikliğe gidilmesine karar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Statlardan Arena ismi kalkacak" talimatının ardından ilk harekete geçen kulüp Galatasaray oldu.

 

Efsane Başkan Ali Tanrıyar için Türk Telekom Arena'da düzenlenen törenden sonra yönetim kurulu olağanüstü toplandı. Ve bu toplantıda stadın isminin Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadı olmasına karar verildi.

 

Yönetim kurulu gerçekleştirdiği toplantıda, Ali Sami Yen Spor  Kompleksi içerisindeki Türk Telekom Arena'nın isminin Türk Telekom Stadyumu  olarak değiştirilmesine karar verdi.

 

Kulüp başkanı Dursun Özbek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  stadyumlarda "Arena" ifadesinin kaldırılmasına yönelik çağrısı üzerine harekete  geçtiklerini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki çağrısı üzerine  yönetim kurulu olarak stadyumun isminin değiştirilmesi kararını aldık. Tesisimizin yeni ismi Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu oldu."  ifadelerini kullandı.

 

Bu arada, Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany de konuyla  ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhurbaşkanımızın 'Arena'  isminin değişmesi konusunda çağrısını destekliyoruz. Türk Telekom Arena'nın  isminin Türk Telekom Stadyumu olarak değişmesi için Galatasaray ile fikir  birliğimiz var, çalışmalara başladık." değerlendirmesinde bulundu.

 

Bakanlıktan uyarı

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı da stadyumlardan "Arena" ifadesinin  kaldırılması için valilikleri uyardı.

 

Bakanlık yetkilileri, Spor Genel Müdürlüğüne bağlı tesislerin  hiçbirinde resmi olarak 'Arena' ifadesinin kullanılmadığını vurgulayarak, bu  nedenle konuyla ilgili bir yaptırımın söz konusu olmadığını bildirdi. Ancak,  Gençlik ve Spor Bakanlığının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması  sonrasında valilikleri stat isimlerinin düzeltilmesi yönünde uyardığı aktarıldı.

 

Gümüşdağ: "Çağrıyı destekliyoruz"

 

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ da Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki çağrısını desteklediklerini söyledi.

 

Gümüşdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kulüpler Birliği Vakfı  Başkanı olarak statlarımızda 'Arena' kelimesinin yer almasını doğru bulmuyorum.  Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrıya destek veriyoruz. Statlarımızın  Türkçe isimlerle anılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu çağrıyı  destekliyoruz." şeklinde görüş belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖNDER İmam Hatipliler Derneğince  dün düzenlenen, "İmam Hatip Gençlik Buluşması"nda yaptığı konuşmada, stadyumlarda  "Arena" ifadesine karşı olduğunu belirterek, şunları kaydetmişti:

 

"Arena değil, burası stadyum. Arenalara karşıyım. Arenalarda neler  yaptıklarını geçmişte biliyorsunuz değil mi? İnsanları kimlere parçalatırlardı  malum. Biz arenalara karşıyız ve Bakana da talimatı verdim, arena isimlerini  stadyumlardan kaldıracağız. Ne demek arena? Bizim dilimizde böyle bir şey yok.  Açın arena kavramına, manası, anlamı nedir ona bakın. Öyleyse böyle bir şey  olamaz."