Galatasaray Benfica maçı sonrası tartışma yarattı! Avrupa Ligi'nde neden VAR yok?

Galatasaray Benfica maçı sonrası tartışma yarattı! Avrupa Ligi'nde neden VAR yok?
Yayınlanma Tarihi: 15.02.2019 13:18 | Değiştirme Tarihi: 15.02.2019 13:18

Galatasaray Benfica arasında dün akşam oynanan karşılaşmaya, maçın ilk yarısında Benfica lehine verilen penaltı kararı damga vurdu. Sonrasında ise akıllara Avrupa'da VAR uygulaması neden yok? sorusu geldi. İşte nedeni...

Galatasaray Benfica maçında verilen penaltı tartışmaları alevlendirdi. Penaltı kararı sonrası sarı kırmızı futbolcular ve taraftarlar başta olmak üzere, çok sayıda kişi isyan etti. 

Galatasaray UEFA Avrupa Ligi'ndeki maçta sahasında Portekiz temsilcisi Benfica'yı ağırladı. Evinde 2-1 mağlup olay Galatasaray'da hakemin Benfica lehine verdiği penaltı büyük tartışma yarattı. Penaltıda top, Galatasarylı defans oyuncusu Marcao'nun omzuna çarptı, bunu elle oynama olarak yorumlayan hakem ise penaltı noktasını göstermişti. 

Bu karar sonrası UEFA Avrupa Ligi'nde neden VAR yok? tartışması da alevlendi. Şampiyonlar Ligi'nde kullanılan VAR uygulamasının Avrupa Ligi'nde olmaması kafalarda soru işareti bıraktı. 

FATİH TERİM BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİ

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Benfica mağlubiyetinin ardından yaptığı açıklamada, UEFA’nın bu turda VAR’ı uygulamaması hakkında "UEFA, kupasına üvey evlatlık yapıyor. Diğer yanda VAR var, burada yok" yorumunu yaptı.

UEFA AVRUPA KUPASINDA NEDEN 'VAR' YOK?

Tüm bu tartışmaların ardından merak edilen konu ise haliyle 'Avrupa'da neden VAR yok?' oldu. İşte UEFA'ya göre Avrupa Ligi'nde VAR'ın yer almamasının nedeni... 

UEFA, sezon başında 'VAR' uygulaması ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:"VAR'ı Avrupa sahnesinde kullanmak ve adaptasyonu sağlamak operasyonel, lojistic ve hakemlik anlamında bazı sorunlar yaratıyor. Bunları aşabilmek için verilecek her karar dikkatli incelemeler, gerekli çözümler ve kaynağı gerektiriyor. Bu zorluklar Şampiyonlar Ligi'nde aşıldı ancak UEFA Avrupa Ligi'nde statlardaki altyapı yetersizliği ile birlikte video hakemlik konusunda yeterli sayıda tecrübeli hakem bulunmaması nedeniyle VAR sadece finalde kullanılabilecek."